AMD 5900X işlemcili sisteme RAM tavsiyesi

mah1212

Decapat
Daha fazla  
Yeni topladığım sistem ara ara farklı mavi ekran hataları verip bilgisayarı yeniden başlatıyordu. Son zamanlarda bilgisayarı kullanamaz hale geldim bu sorundan dolayı. Sorunun sonunda RAM bellek kaynaklı olduğunu kanısına vardım. Memtest86 testi ve minidump dosyasında kernel Security check fail hata kodunu araştırmamla bu sonuca vardım. Yazılım alanında kullanıyorum bilgisayarımı ve yüksek işlemci, RAM kullanımım var. Birden fazla Chrome tarayıcı açıp onları yönetiyorum ve ekstra başka multi thread kullanan programlar kullanıyorum. RGB ışıklı olmasına gerek yok F/P yeni RAM bellek tavsiyesi istiyorum sistemimdeki 4 adet 16 GB CMK16GX4M1Z3600C18 modelini fiyatı uygun diye tercih etmiştim ama sonuç hüsran oldu. Hiç zevk alamadım sistemimden. Elimdekileri garanti yoluyla değişim yapmaları konusunda uğraşacağım ama yenisi geldiğinde bile artık bunları kullanmak istemiyorum. Yeni RAM sipariş vereceğim ve tavsiyelerinize ihtiyacım var. Yine toplam 64 GB olursa iyi olur.

Diğer parçalarım:
Anakart: MSI B550 Tomahawk.
İşlemci: AMD Ryzen 5900X.
RAM: CMK16GX4M1Z3600C18 (sorunlu parça)
SSD: Samsung 980 Pro M.2 1TB.
Cooler: MSI MAG CoreLiquid 360r.
PSU: Corsair CX750F.

Dosya Ekleri

• fail memtest86.jpg
    fail memtest86.jpg
    144,8 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni topladığım sistem ara ara farklı mavi ekran hataları verip bilgisayarı yeniden başlatıyordu. Son zamanlarda bilgisayarı kullanamaz hale geldim bu sorundan dolayı. Sorunun sonunda RAM bellek kaynaklı olduğunu kanısına vardım. Memtest86 testi ve minidump dosyasında kernel Security check fail hata kodunu araştırmamla bu sonuca vardım. Yazılım alanında kullanıyorum bilgisayarımı ve yüksek işlemci, RAM kullanımım var. Birden fazla Chrome tarayıcı açıp onları yönetiyorum ve ekstra başka multi thread kullanan programlar kullanıyorum. RGB ışıklı olmasına gerek yok F/P yeni RAM bellek tavsiyesi istiyorum sistemimdeki 4 adet 16 GB CMK16GX4M1Z3600C18 modelini fiyatı uygun diye tercih etmiştim ama sonuç hüsran oldu. Hiç zevk alamadım sistemimden. Elimdekileri garanti yoluyla değişim yapmaları konusunda uğraşacağım ama yenisi geldiğinde bile artık bunları kullanmak istemiyorum. Yeni RAM sipariş vereceğim ve tavsiyelerinize ihtiyacım var. Yine toplam 64 GB olursa iyi olur.

Diğer parçalarım:
Anakart: MSI B550 Tomahawk.
İşlemci: AMD Ryzen 5900X.
RAM: CMK16GX4M1Z3600C18 (sorunlu parça)
SSD: Samsung 980 Pro M.2 1TB.
Cooler: MSI MAG CoreLiquid 360r.
PSU: Corsair CX750F.
O sistem için ramler sönük kalmış hocam. Bütçe nedir belirtmemişsiniz.

O sistem için RAM'ler sönük kalmış hocam. Bütçe nedir belirtmemişsiniz?

Bütçe sınırı yok ama F/P işimi görecek görecek bir şey arıyorum. Sırf RGB diye X miktar fazla verip daha pahalı bir modeli almaya gerek duymuyorum olsa da olur olmasa da. Sistemi gecede açık bırakıyorum bazen bunun için tüm ışıklar çoğu zaman kapalı kalıyor. Bilgisayarım uyuduğum odada duruyor. Toplam boyut olarak 64 GB düşünüyorum.

Bütçe sınırı yok ama F/P işimi görecek görecek bir şey arıyorum. Sırf RGB diye X miktar fazla verip daha pahalı bir modeli almaya gerek duymuyorum olsa da olur olmasa da. Sistemi gecede açık bırakıyorum bazen bunun için tüm ışıklar çoğu zaman kapalı kalıyor. Bilgisayarım uyuduğum odada duruyor. Toplam boyut olarak 64 GB düşünüyorum.
Hocam Neo Z ve Ballistix'ler almış başını gitmiş önermeye yüreğim el vermedi gerçekten. Konuyu gören arkadaşlar varsa daha iyi f/p ürün önerebilirler.

Hocam Neo Z ve Ballistix'ler almış başını gitmiş önermeye yüreğim el vermedi gerçekten. Konuyu gören arkadaşlar varsa daha iyi F/P ürün önerebilirler.

Tam modellerini yazar mısınız hocam takibe alayım indirime denk gelirsem alırım yine. Bir de şimdi 2x16 alıp elimdekiler değişim olup gelirse onları sattığımda tekrar aynı kitten alıp eklesem format gerektirir mi PC?

Yüksek seviye AMD işlemciler için genelde Samsung B-Die çipli RAM'ler önerilir. B-Die Finder sitesinden bulabilirsin hangi model kodlu RAM'ler Samsung B-Die'li diye.

Bunun haricinde Micron E-Die çipli RAM'ler de iyidir.

Bu iki çipten birine sahip, 3200MHz CL16'dan kötü bir RAM almamalısın bence. 3600MHz CL16 ise benim önerim.

Tam modellerini yazar mısınız hocam takibe alayım indirime denk gelirsem alırım yine. Bir de şimdi 2x16 alıp elimdekiler değişim olup gelirse onları sattığımda tekrar aynı kitten alıp eklesem format gerektirir mi PC?
Format atmanız gerekmez hocam. e-die, b-die 3600mhz ramler iş görür. Ballistix, Dominator, Neo Z modellerini alabilirsiniz. Zaten 4x16 aradığınız için kötüsünü bulmak zor 😁

Geri
Yukarı