Ryzen 9 5900X sisteme RAM tavsiyesi

Semmellow

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, halihazırda kullanmış olduğum sisteme işlemci ve ekran kartı güncellemesi yapmayı düşünüyorum. İşlemci Ryzen 9 5900X ve ekran kartı RTX 3080 olacak. Şu an sistemimde 3200 MHz CL16 32 GB RAM var. RAM'leri 4000 MHz yapmalı mıyım sizce? Sistemde genellikle oyun oynuyorum tek tük render işleriyle uğraşıyorum. Bu arada RAM'leri 4000 MHz olarak değiştirmek istesem piyasada şu an en düşük CL18 bulabildim. Ne gibi bir fark olur alınmalı mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
@Semmellow Buna benzer rehber videolarından yardım alabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Rehber videosunda ram'in desteklediği hızın üstüne çıkılmasını pek önermiyorlar. Birde ne gibi fayda sağlar bana MHz'nin arttırılması?

Rehber videosunda ram'in desteklediği hızın üstüne çıkılmasını pek önermiyorlar. Birde ne gibi fayda sağlar bana MHz'nin arttırılması?
Oyun içerisinde FPS değerlerinde biraz fark olur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Genelde bellekler zaten aynı baz frekans değerinde 2400MHZ üretilir. Firma bunları 3000, 3200, 3600, 4000 gibi farkı frekans değerlerine hız aşırtıp farklı fiyatlara satışa sunar. Bellekleri O.C yapmayı deneyin. Bir kaybınız olmaz.

Oyun içerisinde FPS değerlerinde biraz fark olur.

Genelde bellekler zaten aynı baz frekans değerinde 2400MHZ üretilir. Firma bunları 3000, 3200, 3600, 4000 gibi farkı frekans değerlerine hız aşırtıp farklı fiyatlara satışa sunar. Bellekleri O.C yapmayı deneyin. Bir kaybınız olmaz.
İşlemci oc yapmak mantıklı mı?

Geri
Yukarı