AMD 6300 sistem kendini yeniden başlatıyor veya kendini kilitliyor

• Konuyu başlatan nqaaN
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 24
  • Görüntüleme 952

nqaaN

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance 2x4 1600MHz
SSD veya HDD modeli
James Donkey 240G
Ekran kartı
NVIDIA GTX 760
Anakart
GA-78LMT-S2PT
İşlemci
AMD FX-6300
Merhabalar, bilgisayarımda yeni anakart, işlemci, işlemci soğutucusu ve RAM parçalarına geçtiğimden beri bu sorunu yaşıyorum. Ya bilgisayar kendini yeniden başlatıyor. Ya da kendini kilitliyor ve bilgisayarı yeniden başlatmak dışında bir şey yapamıyorum.

Sorun HDD'den kaynaklı olabilir dediler. SSD aldım ve sorun hâlâ devam ediyor.
Sorun RAM'den kaynaklı olabilir dediler. Hi-Level varken Corsair Vengeance aldım ve sorun hâlâ devam ediyor.

Bu arada sorun ekran kartında değil. Çünkü ekran kartını ve PSU'yu bugün taktım. Ondan önce de bu sorun vardı. Fakat ekran kartını taktıktan sonra bu durum normalden fazla olmaya başladı. Eğer bilgisayar kapanırsa, tekrar açtığımda 1-2 kere daha kapanıyor kısa süreler içerisinde (ortalama 1 dakika falan). Sonra biraz daha uzun süre kullanabiliyorum galiba oyun oynamayınca falan ve zaten şu an da bunu yazarken bilgisayar açık.

Bazı bu tarz konulara baktığımda Olay Görüntüleyicisi'ne bakın falan diyorlar fakat ben bir şey anlamadım. Eğer bununla alakalı bir şey var ise şu an raporu çıkardım ve buraya yüklüyorum bakabilirsiniz: olays

Sistemim:

GA-78LMT-S2pt - anakart.
Corsair Vengeance 2x4 1600MHz - RAM.
AMD fx™ 6300 - işlemci.
Wraith Prism - işlemci soğutucusu.
James Donkey 240G - SSD.
NVIDIA GTX 760 - ekran kartı.
Aerocool VX Plus serisi 650W - güç kaynağı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Verdim hocam bakabilirsiniz.

Şimdi inceledim de sistemle alakalı yine bir şey yok, Steam RAM yetmediği için sorun çıkarmış sanırım, 2 3 tane lisans etkinleştirme hatası var yine, Razer yazılımı kurmuşsun ama o da hata vermemiş, şu anki olay günlüğünde bir hata yok her şey normal gözüküyor, kitlenmeden kastın şey değil mi klavye mouse hareket etmiyor, Caps Lock'a bastığında klavye falan sabit?

Şimdi inceledim de sistemle alakalı yine bir şey yok, Steam RAM yetmediği için sorun çıkarmış sanırım, 2 3 tane lisans etkinleştirme hatası var yine, Razer yazılımı kurmuşsun ama o da hata vermemiş, şu anki olay günlüğünde bir hata yok her şey normal gözüküyor, kitlenmeden kastın şey değil mi klavye mouse hareket etmiyor, Caps Lock'a bastığında klavye falan sabit?
Hocam PC donuyor böyle ekran nasılsa donuyor Klavye ışıkları yanıyor CAPS falan basınca işlemiyor Mouse ışığı yanıp sönüyor hiçbirşey yapamıyorum. Reset atmak dışında.
Hocam sizce kendini göstermeyen bir donanımsal hata olabilir mi? Ben öyle düşünüyorum çünkü. Zaten başlıkta yazdığım hatalar dışında yalnızca İşlemci ile Anakart kaldı. Bunlardan birinde bence bir şey var ve bu 2'sinden biri yapıyor olabilir mi? İşlemci ısınma sorunu olarak eklemedim hocam. Isınma sorunu yoktu zaten testler yapıldı.

Hocam PC donuyor böyle ekran nasılsa donuyor klavye ışıkları yanıyor caps falan basınca işlemiyor mouse ışığı yanıp sönüyor hiçbir şey yapamıyorum. Reset atmak dışında.
Hocam sizce kendini göstermeyen bir donanımsal hata olabilir mi? Ben öyle düşünüyorum çünkü. Zaten başlıkta yazdığım hatalar dışında yalnızca işlemci ile anakart kaldı. Bunlardan birinde bence bir şey var ve bu 2'sinden biri yapıyor olabilir mi? İşlemci ısınma sorunu olarak eklemedim hocam. Isınma sorunu yoktu zaten testler yapıldı.

Aynen ısınma yok, anakart ise ya desek ki bir kondansatör yandı sistem neden donsun ama olabilir de, bu arada işlemcinin ayağında herhangi bir yamuk var mı? Konuyada kimse gelmemiş 10. nesil olsaydı 800 mesaj olurdu, benim de bilgim kısıtlı anladığım kadarı ile yardımcı olmaya çalışıyorum, Memtest86 var hocam RAM'lari test ediyor BIOS arayüzü ile, benim eski sistemde 53 dakikada sadece 73 tamamlanmıştı 8 GB RAM ile, aklıma cidden bir şey gelmiyor eski günlük sayısız hata dolu yenisinde hata yok ama yine de kilitleniyor, eski sistemde 1 kere başıma geldi o da OC yaptığım içindi, sen herhangi bir OC yaptın mı?

Aynen ısınma yok, anakart ise ya desek ki bir kondansatör yandı sistem neden donsun ama olabilir de, bu arada işlemcinin ayağında herhangi bir yamuk var mı? Konuyada kimse gelmemiş 10. nesil olsaydı 800 mesaj olurdu, benim de bilgim kısıtlı anladığım kadarı ile yardımcı olmaya çalışıyorum, Memtest86 var hocam RAM'lari test ediyor BIOS arayüzü ile, benim eski sistemde 53 dakikada sadece 73 tamamlanmıştı 8 GB RAM ile, aklıma cidden bir şey gelmiyor eski günlük sayısız hata dolu yenisinde hata yok ama yine de kilitleniyor, eski sistemde 1 kere başıma geldi o da OC yaptığım içindi, sen herhangi bir OC yaptın mı?
Hocam ben hiç OC yapmadım çünkü OC hiç gerekmedi bana. Bu performans bana yeterde artar zaten. Bu arada işlemcinin ayağı yamuk derken, işlemcinin anakarta güzel bir şekilde oturup oturmamasından bahsediyorsanız. Bir çok kez çıkar tak yapıldı o işlemci bir çok nedenden dolayı. O yüzden, o konu ile ilgili sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Hocam ben hiç OC yapmadım çünkü OC hiç gerekmedi bana. Bu performans bana yeterde artar zaten. Bu arada işlemcinin ayağı yamuk derken, işlemcinin anakarta güzel bir şekilde oturup oturmamasından bahsediyorsanız. Birçok kez çıkar tak yapıldı o işlemci birçok nedenden dolayı. O yüzden, o konu ile ilgili sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Çok garip sorun kesinlikle işlemci, PSU, ekran kartında değil, aklıma çok bir şey gelmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı