AMD 7700X sıcaklık değerleri

deadfellow

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
[email protected]/ 6000@C28 / 6900XT EE @2.95
Arkadaşlar merhaba,

7700X ile bir sistem topladım ve sıcaklık değerlerini paylaşmak istedim çünkü aldığım sıcaklık değerleri komik bir şekilde çok düşük.
Forumdaki çoğu insan Ryzen 7600X ve 7700X için çok ısınıyor diye düşünüyorlar ama aslında öyle değil. 2CCD'li 7900X ve 7950X'i ele almıyorum bu sıcaklık konusunda.

Aşağıya uzay montaj yaptığım sistemin görüntüsünü ve test sonuçlarını atıyorum. Soğutucu olarak AMD'nin dandik stok soğutucusu ve MX-4 kullandım. Herhang bir Eco Mode açmadım işlemci tamamiyle stok halde 90 derece oluyor. Uzun süreli iş yükü açtığımda 94-95 dereceye dayanıyor ama dediğim gibi AMD stok soğutucu ile sıcaklıklar böyle. Millet 3600 ile 95 derece görüyor bu soğutucuyla :D.
Sistemi tamamiyle test edip O.C yaptıktan sonra kasaya monte edip Arctic 240'ı takacağım. Konu güncellenecektir.

test.png

test2.png

Hayırlı olsun. Sıcaklık değerleri eski işlemcilere göre aynı. Başka bir 7700x işlemci takarsanız sıcaklıklar daha düşük veya daha yüksek çıkabilir silikon kalitesinden ve macunun yayılma şeklinden dolayı.

Hayırlı olsun. Sıcaklık değerleri eski işlemcilere göre aynı. Başka bir 7700x işlemci takarsanız sıcaklıklar daha düşük veya daha yüksek çıkabilir silikon kalitesinden ve macunun yayılma şeklinden dolayı.
Silikon kalitesine göre çok fazla değişeceğini sanmıyorum çünkü AM5 işlemciler genel olarak stokta çok fazla voltaj ile çalışıyor. İşlemciyi 5.5GHz 1.22V ile all-core O.C yaptığımda sıcaklıklar neredeyse 10 derece daha düştü. Arctic 240 sıvı soğutucumı taktığımda sıcaklıkların en az 10 derece daha düşeceğine eminim. Yani kısacası bu nesilde tek CCD'li işlemciler aşırı iyi.

Forumda yüksek sıcaklık gören bir sürü insan var o işlemcilerle. Ve bu işlemci 105W - 142W PPT'ye sahip. 5600 65W-88W PPT'ye sahip.
Yani ya yanlış takma sonucu o ya da saçma bir anakart ayarı açık. Dediğim gibi stok macun stok fan en fazla 76 derece o da prime95 de falan.

Bazı kişilerin anlayamadı bir nokta mevcut. Bu işlemci yüksek sıcaklıklarda çalışıyor olabilir, throttle yapmadıktan sonra sorun ne? Bu işlemciler yüksek sıcaklıkta throttle yapmıyorsa (7950X ve 7900X için ve geneli) AMD bunu ayarlamış demek. Bazı bazı insalar 95 dereceleri bu işlemciler için çok görüyor. İnsanların sıcaklıkta şikayeti throttle yapması.

Geri
Yukarı