AMD A10 5800K APU sistemde BF4 ani donma sorunu

S.T.R.A.N.G.R.

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, Elimde orjinal battlefield4 var. Oyun oynarken bilgisayar 1 saniye kadar donuyor. İlk başlarda bunun internet hızım ile alakalı olduğunu düşündüm fakat bugün ping olmayan bir türk serverine girince sıkıntı devam etti. Acaba kartın hafızası mı yetersiz geliyor? Yardımcı olursanız sevinirim.
AMD A10 5800K APU

Kasadan donma esnasında ses geliyor mu ?
Ekran kartından olsa kısa takılmalar olur, fraps programı ile, o anlarda yaşadığın takılmaların fps değerlerine bak.
Eğer bahsettiğin fps düşüşü değil ise ekran komple 1-2 saniye süre ile donup tekrar geri geliyorsa harddisk ile de alakalı olabilir diye düşünüyorum.

İşlemci ve ram olsa hata verir ya da oyundan atar.

Donup devam ediyorsa, ilk akla gelen ekran kartı yahut Mekanik disk.
Sistemde ssd. varsa henüz böyle sorunlar yaşattığını duymadım. :D

Bu arada oyunu multiplayer olarak oynuyor isen, kalabalık sahnelerde yada yoğun aksiyonlarda takılma oluyorsa işlemcide kasıyor olabilir.

İşlemcinin bi anda ısınması ani fps düşüşlerine sebep olur. CPUID HWMonitor adlı programı kullanıp oyun oynayın. 1 saatlik oyun sonucunda işlemcinizin max ısısına bakınız. 60 derece ve üzeri sorunlu derim.

Fraps'da o sırada FPS değerleri normal.FPS ile alakalı olduğunu düşünmüyorum. Aynı şekilde donma sırasında yaptığım hareketler donma bittikten sonra işleniyor. Kasaya dikkat etmedim çünkü kulaklık kullanıyorum. Isıya gelirsek AMD Stok fan var. Alakalı olabilir.

işlemcinin termal macununu yenile belki kurumuş olabilir
Bilgisayarım daha yeni. Yaklaşık 2 Ay oldu. Terman macunla alakalı olduğunu düşünmüyorum.

Kasadan donma esnasında ses geliyor mu ?
Ekran kartından olsa kısa takılmalar olur, fraps programı ile, o anlarda yaşadığın takılmaların fps değerlerine bak.
Eğer bahsettiğin fps düşüşü değil ise ekran komple 1-2 saniye süre ile donup tekrar geri geliyorsa harddisk ile de alakalı olabilir diye düşünüyorum.

Kasadan ses gelmiyor o esnada. Fan normal ayarlarıyla dönüyor

Sorunun işlemci ile alakalı olduğunu düşünmeye başladım. Muhtemelen işlemcideki trafiğin yoğun olduğundan kaynaklanıyor. Şayet boyleyse sorun nasıl düzelir?

İşlemci fanının son hızda çalışır vaziyette oyununu oyna. Yarım saatlik oyun süresinde yine donma yapacak mı bak. Sorunun işlemci ısısındanda olabilir...

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı