AMD A10 7870K ile Mini ITX Sistem Toplama

ultrasalgeria

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese merhabalar arkadaşlar, Technopat Sosyal'i uzun süredir takip ediyordum ancak üye olup konu açmak yeni kısmet oldu. Yaklaşık 1 senedir yeni bir bilgisayar almayı planlıyorum. Casper mağdurlarındanım. Hem dizüstü kullanmaya alıştığım, hem de taşınabilirliği, saklanabilirliği çok kullanışlı olduğu için dizüstü bilgisayardı ilk tercihim. Bu yüzden en son Monster dizüstü bilgisayarlarda karar kılmıştım ancak sonradan fiyatı çok yüksek geldi o bilgisayarların. Özellikle de PC toplama videolarını izlemeye başladığımda çok cep yakmadan son sürat bir bilgisayar toplanabileceğini gördüm. Recep Baltaş ve Ali Güngör'ün Mini PC Toplama videosundaki sistemi toplamaya karar verdim. Elite 110 kasa müthiş şekilde aklıma yattı. Piyasadaki son oyunları oynatabilecek en küçük kasa da budur sanırım. Videodakiyle aynı olacak sistem hemen hemen, çünkü ilk montaj deneyimim olacağı için videoyu rehber olarak kullanabilirim malzemelerim aynı olursa. Sadece işlemcinin ve anakartın en yeni versiyonlarını seçip bir de HDD ekledim, CM Silent Pro 550W Gold güç kaynağı da stoklarda olmadığı için alternatif arıyorum.

AMD A10 7870K İşlemci
AMD A10 7870K Soket FM2+ 3.9GHz 4MB Önbellek 95W 28nm İşlemci + R7 GPU

MSI A88XI AC V2 Anakart
MSI A88XI AC V2 Soket FM2+ DDR3 2133MHz VGA&DVI&HDMI Anakart

GSKILL 8 GB (2x4GB) RAM
GSKILL 8GB (2x4GB) Trident X DDR3 2400MHz CL10 1.65V Dual Kit Ram

KINGSTON V300 120 GB SSD
Kingston 120GB V300 Serisi Sata 3.0 Cache SSD (Okuma 450MB / Yazma 450MB)

COOLER MASTER ELITE 110 Kasa
http://www.amazon.com/Cooler-Master...UTF8&qid=1450037807&sr=8-1&keywords=elite+110

COOLER MASTER SEIDON 120V SIVI SOĞUTMA
COOLER MASTER SEIDON 120V SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ

TOSHIBA 2TB 7200 RPM 3,5" Harddisk
Toshiba 3.5" 2TB SATA 3.0 32MB Önbellek 7200Rpm Harddisk

COOLER MASTER SILENT PRO 620W Bronze
COOLER MASTER CM Silent Pro MII (RS620-SPM2E3-EU), 620W, 80+ Bronze, Güç Ka

Arkadaşlar bu arada belirttiğim gibi videodaki güç kaynağı stoklarda olmadığı için bir tek yukarıdakini Bronz sertifikalı 620W güç sağlayan PSU'yu bulabildim.

Çok acil olmasa da yavaş yavaş malzemeleri temin ederek sistemi toparlamaya başlayacağım. Şubat'a kadar Polonya'dayım Erasmus dolayısıyla. Şubat'ta Türkiye'ye döndüğümde de kasayı vs. temin edip montajı gerçekleştireceğim. Bu ürünlerin tamamını Türkiye'den aldığımda sistem toplam 2320 TL yapıyor. Ama zun süredir fiyat araştırması da yapıyorum, Polonya'daki fiyatları Türkiye'dekinden ucuz olan ürünleri buradan alacağım. Bunlar işlemci, ram ve sıvı soğutma. Kalan ürünleri de Türkiye'den alınca sistem yaklaşık olarak 1830 TL yapıyor. Kısmetse bu sistemi toplamaya başlıyorum.

Tecrübesiz bir arkadaşınız olarak sistem hakkındaki yorumlarınızı ve/veya varsa önerilerinizi bekliyorum, müteşekkir olurum :)

Ram, SSD ve PSU yu amazon üzerinden daha uyguna alabilirsin. Ama şöyle bir durum var. AMD bir kaç ay içinde yeni işlemci ve gpu serilerini duyurmaya hazırlanıyor. Yani sistem toplamak için biraz kötü zaman. Yaza kadar beklemeni tavsiye ederim. En azından yeni sistemi "yeni" olmayı hakeder.
itx kasa için olmazsa olmaz benim için modüler psu dur. Zaten küçük olan iç hacimi gereksiz kablolarla doldurmamış olursun.

Ram, SSD ve PSU yu amazon üzerinden daha uyguna alabilirsin. Ama şöyle bir durum var. AMD bir kaç ay içinde yeni işlemci ve gpu serilerini duyurmaya hazırlanıyor. Yani sistem toplamak için biraz kötü zaman. Yaza kadar beklemeni tavsiye ederim. En azından yeni sistemi "yeni" olmayı hakeder.
itx kasa için olmazsa olmaz benim için modüler psu dur. Zaten küçük olan iç hacimi gereksiz kablolarla doldurmamış olursun.

Yorum için çok teşekkürler. Biraz erken davrandım sanırım.

Polonya'da stokta GSKILL kalmadığı için Kingston HyperX 2x4GB 2400 Mhz RAM aldım dün. Ayrıca 120 GB SSD, 1 TB HDD ve Cooler Master Seidon 120v Sıvı Soğutma'yı aldım. Kasa tamamlamak için şu anda işlemci, anakart, PSU ve kasa almak kaldı yani. 7870K işlemciyi burada TR fiyatından 50 TL daha ucuza buldum onu da almayı düşünüyorum açıkçası. Yaza kadar beklemek biraz uzun gelebilir diye düşünmüyor değilim. Gerçekten oldukça uzun süredir iyi oyunları oynayamıyorum. :( Kasa olarak da daha kolay upgrade için fikrimi değiştirdim, muhtemelen ThermalTake Core V1 alacağım. Elite 110'un küçüklüğü biraz başa bela olabiliyormuş kablolar ve ısınma açısından.

PSU için modüler modeller bakıyorum ama pek bir şey bulamadım. Yani varsa da stoklarda yok, önerilerinizi bekliyorum PSU konusunda da :)

Teşekkür ederim ben de onları aldım zaten sizin önerinizle de perçinlemiş oldum. :)

EVGA SuperNOVA 750 B1 80+ BRONZE, 750W Semi Modular
Şu modeli tavsiye edebilirim amazon üzerinden. Yarı modüler yan işlemci anakart ve gpu kablosu dışındakiler tak çıkar kablolu.

Amazon üzerinden sipariş konusunu merak ediyordum ben de. Yani örneğin bunu alsam ABD'den kargo sorunsuz gelir mi, gümrük mevzusu da sıkıntı çünkü? Ve aşağı yukarı ne kadar sürer? Aliexpress'ten alıştık 1 ay beklemeye de :p

Ben SSD aldım. Siparişi verdikten 2 gün sonra kargolandı. Kargoya verildikten itibaren 6 günde elime geçti. En ucuz kargoydu bir de. 80$ altındaki ürünler vergiye tabii değil. Vergi dilimi hesaplanırken de sadece ürün fiyatı baz alınıyor. Yani 79$lık ürün 10$ kargosu ile birlikte yine vergiye girmiyor. Özellikle ram ve psu alırken buna dikkat etmek lazım. Bir de amazonda sadece amazonun ürünleri yok. Farklı satıcıların da ürünleri var. Hepsiburada da aynı sisteme başladı. Farklı firmaların ürünlerini sitesinde barındırıyor. Demem o ki ürün alırken problem yaşamamak için amazon tarafından satılanlara bakmak kargo ücreti açısından çok önemli. SSD için 5$ kargo verdim. Aradaki mesafeyi düşünürsen bedava.
Bir sonraki sistemimi toplarken birçok parçayı amazondan alacağım orası kesin. Özellikle Ram ve PSU her zaman çok daha ucuz.
Burada 8gb aldığın paranın biraz fazlasına kargo dahil 16(2x8GB) ram alabiliyorsun.
PSU da aynı şekilde 180TL ye modüler 750W var mı Türkiye de? 300TL den aşağı bulamazsın.
Keşke kasalar için de kargo biraz ucuz olsa. Thermaltake Core V21 almak isterdim 50$lık ürün için 70$ kargo ücreti çıkmasa.

Vergiye giren ürünler için de amazon sizden direkt olarak vergiyi de alıyor. Ekstra bir şey ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Dahası gümrükten vergisiz geçme ihtimali de var. Bu durumda yaklaşık 1 ay sonra amazon peşin aldığı gümrük ücretinden kalan varsa size geri ödüyor.

Ben SSD aldım. Siparişi verdikten 2 gün sonra kargolandı. Kargoya verildikten itibaren 6 günde elime geçti. En ucuz kargoydu bir de. 80$ altındaki ürünler vergiye tabii değil. Vergi dilimi hesaplanırken de sadece ürün fiyatı baz alınıyor. Yani 79$lık ürün 10$ kargosu ile birlikte yine vergiye girmiyor. Özellikle ram ve psu alırken buna dikkat etmek lazım. Bir de amazonda sadece amazonun ürünleri yok. Farklı satıcıların da ürünleri var. Hepsiburada da aynı sisteme başladı. Farklı firmaların ürünlerini sitesinde barındırıyor. Demem o ki ürün alırken problem yaşamamak için amazon tarafından satılanlara bakmak kargo ücreti açısından çok önemli. SSD için 5$ kargo verdim. Aradaki mesafeyi düşünürsen bedava.
Bir sonraki sistemimi toplarken birçok parçayı amazondan alacağım orası kesin. Özellikle Ram ve PSU her zaman çok daha ucuz.
Burada 8gb aldığın paranın biraz fazlasına kargo dahil 16(2x8GB) ram alabiliyorsun.
PSU da aynı şekilde 180TL ye modüler 750W var mı Türkiye de? 300TL den aşağı bulamazsın.
Keşke kasalar için de kargo biraz ucuz olsa. Thermaltake Core V21 almak isterdim 50$lık ürün için 70$ kargo ücreti çıkmasa.

Vergiye giren ürünler için de amazon sizden direkt olarak vergiyi de alıyor. Ekstra bir şey ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Dahası gümrükten vergisiz geçme ihtimali de var. Bu durumda yaklaşık 1 ay sonra amazon peşin aldığı gümrük ücretinden kalan varsa size geri ödüyor.

Çok teşekkür ederim bilgiler için amazon'u bu bilinmezlik yüzünden kullanmamıştım daha önce ama artık kullanacağım. Ancak ilginç bir şekilde sizin link verdiğiniz ürünü Türkiye'ye gönderilmez olarak güncellemişler, 56 dolarlık model ise gönderiliyor.

Rica ederim. Bazı ürünler hiç gönderilmiyor bazıları ise dönem dönem gönderilmiyor. Takip ederseniz birkaç gün içinde tekrar gönderilir diye yazar.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı