AMD A10-7870K Sisteme GTX 1050 Takmak

REXlasp3

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle kullandığım sistem şudur;
  • MSI A88X-G45 GAMING FM2+ DDR3 2400mhz anakart.
  • AMD A10-7870K Radeon R7 4ghz işlemci.
  • Kingston 8GB (2x4GB) HyperX Savage RED DDR3 1600MHz CL9 XMP RAM.
Bu gördüğümüz sisteme ekran kartı alma zamanı geldi. Artık hafiften kasmalar başladığı için zarar vermeden daha çok yeni parça arayışına geçmiş bulunuyorum. Bunun dışında işlemcinin özellikleri hakkında bilgi, özellikle driver konusunda. Bir de 2GB RAM verdim şu an öyle ama daha fazla veremiyoruz sanırım, biraz araştırdım bu konuyu forumda. Yeni ekran kartı olarak da illa AMD alma zorunluluğum yok, anladığım R7 alırsam işlemci ile bir arada çalıştırma olayı olduğunu buldum. AMD neden aldın diyen filan oldu ucuzdu benim için yavaştan bu işleri öğreniyorum hobi olarak. Okuyup cevap verdiğiniz ve yardım ettiğiniz için teşekkürler. Fiyat sınırım 1200₺ küsüratı olabilir. Ama şu an baktığım bir ekran kartı var bir sorun oluşmaz darboğaz yapmaz ise MSI Gaming GTX1050 2g 2gb 128bit alabilirim.

Oynadığım oyunlar;
CS:GO, Arma3, Sims3, 4-The Witcher2, Skyrim, BF3, 4 hardline, Shadow Of Mordor ve sisteminden kuşkulandığım için GTA V'e para vermek istemedim ekran kartım bu olursa darboğaz yaşar mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle burada kimse çıkıp da AMD neden aldın demez diye düşünüyorum. AMD kendini kanıtlamış bir marka. Soruna gelirsek, eğer monitörün 1080P ve üstü ise RX470 almanı öneririm. Eğer 1080P altı ise RX460 alman yeterli olur (RX460 da 1080P için aslında ama olsun). Yani her şey monitörüne bağlı. İki duruma göre, RX460 da RX470 de söylediğiniz oyunları rahatlıkla oynatır. GTA 5 de dahil. Eğer 1080P altı bir monitörünüz varsa 650 TL'ye GTX1050Ti ve 500-600 TL'ye 1080P monitör alabilirsiniz. O da iyi bir seçim olur.

Öncelikle burada kimse çıkıp da AMD neden aldın demez diye düşünüyorum. AMD kendini kanıtlamış bir marka. Soruna gelirsek, eğer monitörün 1080P ve üstü ise RX470 almanı öneririm. Eğer 1080P altı ise RX460 alman yeterli olur (RX460 da 1080P için aslında ama olsun). Yani her şey monitörüne bağlı. İki duruma göre, RX460 da RX470 de söylediğiniz oyunları rahatlıkla oynatır. GTA 5 de dahil. Eğer 1080P altı bir monitörünüz varsa 650 TL'ye GTX1050Ti ve 500-600 TL'ye 1080P monitör alabilirsiniz. O da iyi bir seçim olur.
Teşekkür ederim öncelikle monitörüm lg flatron L1752s biraz eski 1080p olduğunu sanmıyorum ve amd olayıda yakın çevremdekiler biraz sıkıntılı gözle bakıyolar ve hep şikayette bulundukları için iki tarafı birazcık genelledim bende ama yeni sayılırım burda .

AMD gayet başarılı bir markadır. Etrafındakiler muhtemelen hep ''Amede ısınıyor yaw'' diyordur. Bu işin bilenlerine danışın siz (Bkz: Technopat ailesi :)). Nvdia da AMD de sizi yarı yolda bırakmaz, merak etmeyin. Binde bir ihtimalle her markanın problemli ürünleri olabilir, bu Nvdia için de geçerli.
Konumuza dönersek benim önerim 1080P bir monitör ve GTX1050Ti almanız. Hatta RX470'i bile zorlayabilirsiniz. PSU'nuzun modeli nedir?

AMD gayet başarılı bir markadır. Etrafındakiler muhtemelen hep ''Amede ısınıyor yaw'' diyordur. Bu işin bilenlerine danışın siz (Bkz: Technopat ailesi :)). Nvdia da AMD de sizi yarı yolda bırakmaz, merak etmeyin. Binde bir ihtimalle her markanın problemli ürünleri olabilir, bu Nvdia için de geçerli.
Konumuza dönersek benim önerim 1080P bir monitör ve GTX1050Ti almanız. Hatta RX470'i bile zorlayabilirsiniz. PSU'nuzun modeli nedir?
Psu modeli zm600-LE kasamın içinde geldi şuanlık pek sıkıntı vermedi zalman r1 model kasa kullanıyorum 5 adet 12v'luk fan kullanıyorum ayrıca . Monitöre gelirsek herşeyi tek tek alıyorum genelde :) maddi sıkıntılar kendimce şu şekilde bir sıralama yaptım (ekran kartı,RAM,monitör) ram alma nedenim apu için mhz önemli olduğunu öğrendim . Amd konusuna gelirsek genelde insanlar stok fanları kötü , ısınmasın diyedir o 5 fan filan derler bana ama hiçbir alakası yok elimde bulunan malzemeleri değerlendirdim.
0954bd5c93272c7af7ac1600c34a92e0.jpg

Şuanlık RAM almanıza gerek yok. 8GB yeterlidir. Daha sonra takviye yaparsınız. MHz'si render için önemlidir ki siz render yapmıyorsunuz. Dediğim gibi GTX1050Ti + monitör iyi olur. Olmazsa RX460 işinizi görür. AMD'nin stok fanı iyidir. OC yapmayacaksanız zaten yeterli gelir.
Konunun dışında sorması ayıp kasanızdan memnun musunuz? Ben de o kasayı almayı düşünüyorum da. :)

Şuanlık RAM almanıza gerek yok. 8GB yeterlidir. Daha sonra takviye yaparsınız. MHz'si render için önemlidir ki siz render yapmıyorsunuz. Dediğim gibi GTX1050Ti + monitör iyi olur. Olmazsa RX460 işinizi görür. AMD'nin stok fanı iyidir. OC yapmayacaksanız zaten yeterli gelir.
Konunun dışında sorması ayıp kasanızdan memnun musunuz? Ben de o kasayı almayı düşünüyorum da. :)
Teşekkür ederim öncelikle yardımlarınız için . Sizin tavsiyenizi dikkate aldım ve şuan ki hedefim GTX1050Tİ sonraki monitör . Kasamdan memnunum ama tek sıkıntısı orta halli olduğu için biraz metali biraz dandirik olsa gerek biraz ince geldi :) toz toplama konusunda ise ben temiz bir insanımdır :) evimi çok temizlerim o yüzden pek toz topladığını görmedim 8ayı olmasına rağmen hala temiz . kasayı toplarken pek sıkıntı çıkarmadı işimden dolayı kablolarla aram pek iyidir , biraz rahat oldu tek sıkıntım hdd için ayırılan yer 3 tane alıyor sanırım 1 adet ssd yuvası var. Önde bir kapağı var sade bir görüntü katmış . Usb jack girişleri kasanın üst kısmında kalıyor . Ön kapağın altında bir switch var öndeki iki fanı (aslında size bağlı ben üstteki fana bağladım.) orta-hızlı-kapama imkanı veriyor . İçinden 3 adet fan geliyor 2'si normal iken üst fan mavi ledli geldi biraz sevindirmişti .
Sağ ve sol kapakları kapatmak içi kullanılan iki vida adi birazcık tatlı sert sıkılmaz ise dışı plastik gibi bir madde ile yapılmış kırlıp elimde kaldı :) allahtan eski kasamdan kalan demir vidalarım vardı onları kullandım ve zalman zm600-LE psu modeli ile geliyor . Kutu içeriği dersek vidalar eksik değildi hdd kızakları güzel ve kolay montaj ediliyor sayısını hatırlamıyorum ama kablo bağcıkları çıktı birkaç tanede . İçinden ekran kartlarının ağırlığını taşıması için bir aparat bulunuyor . Tek sıkıntısı ve en gıcığı sesi geçirmesi çok fazla hava tahliye ve giriş noktası delikleri bulunuyor nedenlerinden biri diğeri ise biraz daha kaliteli metal kullanılsa olurdu bu kadar düşüncelerim .

Çok teşekkürler gerçekten. Çok detaylı yazmışsınız. Peki hiç bileşenlerinin sıcaklıklarını ölçme fırsatınız oldu mu? Yani hava sirkülasyonu falan nasıl acaba? Ve yanında gelen fanlar çok ses yapıyor mu? Yani sesi geçiriyor demişsiniz de, daha sessiz fanlar alsak bile mi?

Çok teşekkürler gerçekten. Çok detaylı yazmışsınız. Peki hiç bileşenlerinin sıcaklıklarını ölçme fırsatınız oldu mu? Yani hava sirkülasyonu falan nasıl acaba? Ve yanında gelen fanlar çok ses yapıyor mu? Yani sesi geçiriyor demişsiniz de, daha sessiz fanlar alsak bile mi?
Isı ölçmedim hiç ancak şu şekilde anlatıyım :) Temmuz aylarında topladığım haliyle sıcak hava (sıcak hava her zaman yükselir) bu yüzden yukarda bulunan fanları ters çevirdim tahliye fanı olarak kullanmaya başladım altta bulanan iki fanı her daim yüksek devire aldım arkadaki fanı değiştirmedim klasik tahliye fanı görevine devam etti ağustos sıcağına geldi yinede pek ısı konusunda sıkıntı çıkarmadı ama fanlardan biraz kuru gürültü geldi diyebilirim (makine bakımında hata bulurken ses , koku öncelik veren bir insanımdır kulaklarım ve burnum çok sağlamdır.) . Ama stok fan kullanıyorum biraz tahmin edebilirsiniz evde ses yokken kasaya yakınlaşırsanız sesi duyula bilir kafa ütülemez ama benim için can sıkıcı durumlardan biri . Sizin için bir arkadaşımda da var oda bu model kasaya sahip şunu dememi istedi yerde kullanırsanız normal bir kasa kadar tozlanır dedi . Sessiz bir fan alma konusunu bilemem ama elbet daha iyi bir marka fan alıp takarsanız kendini kanıtlamış bir fan ise :) sessiz çalışır .

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı