AMD A4 4000 sistem görüntü vermiyor

b.gurboga

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba arkadaşlar.

Üniversite öğrencisiyim, kısıtlı bütçemle bi heves kendime 2. bir bilgisayar toplamaya heveslendim fakat elimdeki bilgisayarımdan da oldum. Ben de foruma üye olup durumu sizinle paylaşmaya karar verdim. Yardımcı olursanız minnettar olurum.

Seçtiğim işlemci eski bilgisayarımdaki ile birebir aynı.
  • AMD A4 4000 3.2-3.0 Ghz işlemci
  • MSI A68HM - E33 V2 anakart (FM2-FM2+)
  • 2x 2GB 1333 MHz RAM DDR3 (Kingston)
  • Seagate 300 GB Harddisk
  • 400 W PSU

Parçalar ilk geldiğinden beri hiçbir şekilde görüntü alamadım. Anakarta güç verdiğimde işlemci ısınıyor, harddiskte hareket var RAM'leri ve monitörü aynı VGA kablosuyla farklı bilgisayarda denedim sorunsuz çalışıyorlar. Anakartta sorun olduğunu düşünüp hemen iadeye gönderdim. Sıfır paketinde, yenisini gönderdiler bi heves hemen hazırladım sonuç yine aynı.

Sonra git gide hüsranım büyüdü. İşlemciden şüphelenip hali hazırdaki bilgisayarımda yeni işlemciyi denedim. Sonra eski işlemciyi eski anakarta taktığımda elimdeki bilgisayarda da bir daha hiç görüntü alamadım. Şu an her 2 sistemde de aynı sorun var. Yani bilgisayarsız kaldım.

Hali hazırda bozduğum sistemin bileşenleri de şöyle;
  • Yine AMD A4 4000 işlemci
  • GIGABYTE GA-F2A55M-DS2 (FM2-FM2+)
  • Elixir 2GB 1333 MHz DDR 3 RAM
  • WD 500 GB hard disk
  • 240W PSU
Sorunu çözmek için uğraşlarım da şunlar:
  1. Farklı PSU'de çalıştırmayı denedim
  2. Elimde çok fazla DDR3 ram var tek tek her 2 slottada defalarca denedim.
  3. BIOS pilini çıkartıp BIOS'u sıfırlamayı denedim.
  4. MSI anakartta HDMI girişinden görüntü almayı denedim.
  5. Her 2 işlemciyi 2 anakarttada denedim. Tellerinde en ufak bi yamulma, darbe yok, tam oturttuğuma eminim.
  6. Fiş takılı değilken statik elektriği boşaltmak için power tuşuna bastım, 2 gün anakartlara hiç elektrik vermeden statik elektrik önleyici poşetlerinde beklettim.
Tüm bunları yaparken uzay modda kısa devre riskine karşı takoz kullanarak yaptım.

En sonunda 2 farklı bilgisayarcıya götürdüm. Afyon'da okuyorum, işim dolayısıyla da yazın da buradayım. Burada pek işinin ehli adamlar yok. Aslında ben onların bilgisayarcı değil format atarak, güvenlik kamerası satarak para kazanan bakkal olduklarını düşünüyorum. Adamlar hiçbir açıklama yapmadan olmadı abicim deyip kasaları verdiler elime. Bence dümdüz toplamayı deneyip görüntü gelmeyince uğraşmadılar, Hatta harici bi ekran kartı bile takıp denememişler.

Benim düşüncem, sorun işlemciye gömülü ekran kartlarından kaynaklanıyor. Ne zaman 2 kasanın işlemcilerini değiştirdim o zaman bir daha toparlayamadım. Elimdeki hazır bilgisayardan da oldum. Elimde harici bir ekran kartı yok hemen alabilecek paramda yok maalesef.

Ben ilk kez bilgisayar toplamaya çalışıyorum, bu da son olacak tabi. Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan öneriler istiyorum. Okuyanlardan da Allah razı olsun.

Bunlar da anakart ve işlemci resimleri:

İşlemci:

bGEJ38.jpg

Yeni aldığım anakart:

JlzAr5.jpg

Elimdeki eski anakartım:

Jlzn0Q.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı