AMD A8-7480 sisteme SSD mi, RAM mi alınmalı?

Pisicik

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarım Win 10, 4 GB RAM, APU AMD 7480, A8 işlemci, R5 M330 ekran kartı var.

Bilgisayarımda oyun oynamıyorum. Genelde internette takılıyorum. Kendi yaptığım ufak düzenlemelerle gayet de akıcı aslında. Yakın dönemde sıfırladım. Macunları değiştim, fani temizledim yagladım. Bayağı gözle görülür hızlanma sagladı. Ancak bir tık daha ileriye götürsün istiyorum. Kardeşimin ufak da olsa oyun aşkı var. Baktıgımda işlemci ve ekran tarafı yeterli gelirken bellek yetmiyor. APU sistem oldugundan.

Rami arttırıp SSDye kesinlikle geç bence. Bende de a8 7410, 8gb ram, r5 m330 var. Sendeki 4gb kartın zaten 0.5ini ram yiyor sana da 3.5 kalıyor. 8e artırırsan 7gb kalacak bende ki gibi bu da ciddi bir fark yaratır. SSD önceden bende de yoktu fark etti(Oyun performansına değil genel sistem hızına). 1 sene önce olsa değmez derdim ama Laptop fiyatları malum.
Oynadığım oyunlardan örnekler de veriyim kafanda ne olacağına dair daha rahat karşılaştırırsın ona göre karar vermen kolaylaşır.
Mesela Witcher 3'ü düşük ayarlarda 25 üstü, Skyrim SE'yi 30-40 üstü, Gta 5 25-35 arası, Pub lite'ı , Cs Go'yu fps bilmiyom ama gayet akıcı, Genshin İmpact 30 üstü, Subnautica 30 üstü, Bordelands 2 25-40, Stranded Deep 40 üstü, Minecraft BE çok akıcı, java da ortalama, Ets 2'de, Dirt4'de, Far Cry 3'de gayet akıcı Fpsler aldım.
Oyun oynamıyorsan SSD öneririm ancak yine de RAM almakta fayda var. APU sistemlerde 2 GB RAM ekran kartına ayrılıyor diye biliyorum Windows 10 nasıl daraltmadı anlamadım.
Bizim sistemlerde RAM arttıkça APU karta ram ayırması artıyor. 4gb ram varken 500 küsür, 8gb varken 1gb küsür ayırır mesela. Aslında Apu kart bence çok saçma bizim sistemde zaten harici kart var. Keşke apunun yerine paylaşımlı koysalarmış sonuçta onla ufak tefek işler yapıyoruz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı