AMD altın çağını yaşıyor

RX 5700 XT modeli var. 3070'in tam karşılığı değil ama 400 dolar. Çoğu kullanıcıya yeter. Belki indirim yaparlar 375 dolar olur.

Yanlışın var sanırım 2 kart arasında dağlar kadar fark var.
Keşke öyle yapsaydı. Ben de sistem toplayacağım. 6800 alacaktım fiyatını görünce mecbur 3070'e kaldır.

Bak mesela 6800XT modelini 650 değil de 600 dolar yapsa cidden büyük rekabet olurdu ama 50 dolar için kimse sürücüleri ve DLSS'i bırakmaz. Sürücü konusunda zayıfsın işte neden hala fiyat olarak rekabet ediyorsun ki bir millet sana güvensin öyle fiyatları arttır.

6800'ün 3070'den daha iyi olduğunu hangi kaynağa göre söylüyorsun ortada ne düzgün test var ne Benchmark adamların yaptığı testler öyle saçma ki adamlar OC kart ile karşılaştırıyorlar. Hiçbir markanın lansmanına güvenme. Bak Ryzen 1'de işlemcide Intel'i tokatladık diye laf yapıyorlardı Benchmark'ta geçtikleri doğruydu ama lansmanda 1 oyun testi yoktu ürün cıkınca görüldü ki Intel'in yarısı kadar performans alamıyor o yüzden lansman verilerine güvenme.

OC'lı kart değil bu arada kartlar. Yani 6900 XT öyleydi ama diğerleri değil. Ki zaten NVIDIA'nin 2080'den 2 kat daha hızlı fiyaskosundan sonra bir daha hiçbir sunuma güvenmem o da ayrı bir mesele :D.

Bak mesela 6800XT modelini 650 değil de 600 dolar yapsa cidden büyük rekabet olurdu ama 50 dolar için kimse sürücüleri ve DLSS'i bırakmaz. Sürücü konusunda zayıfsın işte neden hala fiyat olarak rekabet ediyorsun ki bir millet sana güvensin öyle fiyatları arttır.

Sürücüler düzelirse zaten karşısında rakip yok ki AMD'nin. NVIDIA'nin kartlarının stokları ilk bahara kadar gelmeyecek adam akıllı. AMD driverlarinı da düzeltirse kimse NVIDIA'nin stoklarini ilk bahara kadar beklemez.

OC'lı kart değil bu arada kartlar. Yani 6900 XT öyleydi ama diğerleri değil.

Sürücüler düzelirse zaten karşısında rakip yok ki AMD'nin. NVIDIA'nin kartlarının stokları ilk bahara kadar gelmeyecek adam akıllı. AMD duvarlarını da düzeltirse kimse NVIDIA'nin stoklarini ilk bahara kadar beklemez.

Stok sorunu ilk bahara kadar sürmeyecek. NVIDIA bütün patlamasını 3070 ile yapacak aşırı F/P bir ürün AMD lansmanından sonra benim ümidim kalmadı bir işlemci sunumuna bakıyorum bir ekran kartı sunumuna 2'si arasında dağlar kadar fark var hele ki ekran kartı konusunda NVIDIA'nın sunumunda ki özellikleri almışlar bakın bizde de var demişler resmen ek özelik 0 bari DLSS'in karşısına koyacakları teknolojileri var bari onu geliştirmek için uğraşsaydınız da adam gibi bir karşılaştırma olurdu.

AMD rekabet sağlasa bile artık makul fiyatlardan satılmıyor; şartlar bizim için zaten çok kötü orasını hiç karıştırmıyorum. GPU bazında da NVIDIA'yla yarışacağını düşünmüyorum sektörde yenilikleri ve teknolojileri nvidia çıkarıyor; AMD sadece iyi bir alternatif olabilir.

Kesinlikle katılıyorum. Burada piyasa lideri kim? NVIDIA tabii ki. Eğer sen NVIDIA ile rekabete girmek istiyorsan 6800'ü 490'dan 6800 XT'i 600 $'dan çıkarmalısınki insanlar seni tercih etsin. Steam'de bakın 100 kullanıcının 80'i NVIDIA kullanıyor.
Şu unutulmamalı; kullanıcı kart alacaksa, 2 kart arasında fiyat ve performans dengesi aynı ise %80 NVIDIA'yı seçecektir.
AMD ne yapmış 3070'e rakip çıkardığı kartı 80 dolar pahalıdan çıkarmış. AMD güzel işler yapıyor ona sözüm yok ama kale önüne gelip topu auta atıyor. Önce bir güven kazan, fiyat performans avantajı sağla bana ki yıllardır hiçbir sorun yaşamadığım mutlu mesut kullandığım NVIDIA kartımı bırakıp AMD'ye geçeyim.

Özet: NVIDIA 3070 Super ile AMD'yi tamamen piyasadan silecek.

Kesinlikle katılıyorum. Burada piyasa lideri kim? NVIDIA tabii ki. Eğer sen NVIDIA ile rekabete girmek istiyorsan 6800'ü 490'dan 6800 XT'i 600 $'dan çıkarmalısınki insanlar seni tercih etsin. Steam'de bakın 100 kullanıcının 80'i NVIDIA kullanıyor.
Şu unutulmamalı; kullanıcı kart alacaksa, 2 kart arasında fiyat ve performans dengesi aynı ise %80 NVIDIA'yı seçecektir.
AMD ne yapmış 3070'e rakip çıkardığı kartı 80 dolar pahalıdan çıkarmış. AMD güzel işler yapıyor ona sözüm yok ama kale önüne gelip topu auta atıyor. Önce bir güven kazan, fiyat performans avantajı sağla bana ki yıllardır hiçbir sorun yaşamadığım mutlu mesut kullandığım NVIDIA kartımı bırakıp AMD'ye geçeyim.

Özet: NVIDIA 3070 Super ile AMD'yi tamamen piyasadan silecek.

Şu durumda kimse kimseyi piyasadan silmez her 2 firmanında alıcısı var zaten NVIDIA süper serisini öne çekmek zorunda kaldı evet ama ne zaman? Stok sorunu olduğu için bu sefer 3080leri elinde kalacak satamayacak erken süper çıkarmazsa piyasada AMD çok satılacak. NVIDIA çok güzel avantaj yakalamıştı transatör ve stok sorunu ile batırdı. AMD akıllı oynadı. Çoğu kişi 3070 ile 6800 arasındaki dolar farkına takılmış. Oradaki mesaj şu elinde eski sistemi olanlar zaten 3070 alır ama yeni kullanıcılar Ryzen 5000 serisi ile 6800 alır eski sistemcilerden daha fazla performans alır düşüncesi ile ve işlemcileri sattırmak amaçlı yapılmış. 6800XT ve 6900XT zaten RTX kartlara göre ucuz. Misal Ryzen 5000 serisi işlemciyi bekliyordum almak için gider şimdi 3070 almam direk 6800 alırım düşünmem bile.

NVIDIA stokları bir gelsin sonra çıkarır superleri. Ama tabii RTX nasıl olur bilmesek de DLSS artısı da var NVIDIA'nin. Intel kısmına gelirsek adamlar teknoloji hiçbir şey yapmıyorlar. Hâlâ 14nmdeler ve ısınıyorlar. Bir de üstüne yeni çekirdek mimarisine geçeceklerinden dolayı 11. nesil i9 işlemciler 8 Core 16 threath ile gelecek. Yeni willow cove çekirdek mimarisi Skylake (6. nesil)den beri ilk çekirdek mimari değişimi olacak ama bu mimarı yeni olduğundan sadece 8 çekirdek koyabiliyorlar bir CPU'ya. O yüzden onlardan da umutlu değilim.

Tensor Core adındaki yapay zeka çekirdekleri ile işleniyor yani bayağı kaslı. NVIDIA'nin sonu hiçbir zaman Intel gibi olmaz. Adamlar Intel gibi rekabet bitince salmiyorlar. Bir de üstüne yapay zeka çalışmaları sayesinde şu an aşırı üstünler GPU pazarında. Belki şu an yapay zeka sizi ilgilendirmiyor olabilir ama NVIDIA yavaş yavaş oyunlarda da kulanmaya başladı yapay zekayı. Ve yapay zeka bu hızla gelişmeye devam ederse her işte CPU'nun üzerinden büyük bir yük alıp CPU'lari tarize bile gömebilirler.

Kalite düşmüyor ki hocam. Yapay zeka kareleri tamamlayıp keskinleştiriyor ve farkı monitörün dibine görmeden anlayamıyorsunuz bile.

Ben sana işlemcilerinden bahsetmedim ki? Intel'in ekran kartı işine girdiğini bilmiyor musun? Hatta bazı oyunlarda sistem gereksinimleri kısmında bile ekran kartı modeli yazıyor. Çıksında görelim. Kötü bir şey yapacak olsa Intel böyle bir işe hiç girmez.

Ben sana işlemcilerinden bahsetmedim ki? Intel'in ekran kartı işine girdiğini bilmiyor musun? Hatta bazı oyunlarda sistem gereksinimleri kısmında bile ekran kartı modeli yazıyor. Çıksında görelim. Kötü bir şey yapacak olsa Intel böyle bir işe hiç girmez.

4. nesillere gelince. Gercekten cok iyi isler cikardilar. Ama 11. nesil yeni Intel islemciler? Roket Lake ile gelecek ve Intel buyuk ihtimal AMD'yi gececek. Yine 5. nesilde AMD 11. nesili gececek. 12. nesilde de Intel. Bu dongu olacak.

Burada neden bahsediyorsunuz? Bu arada Intel'in GPU işine girdiğini tabii ki biliyorum ama NVIDIA AMD'nin rakibi kartlar 2022'nin başlarını bile bulabilir. Şu an konuşmak için erken.

Burada neden bahsediyorsunuz? Bu arada Intel'in GPU işine girdiğini tabii ki biliyorum ama NVIDIA AMD'nin rakibi kartlar 2022'nin başlarını bile bulabilir. Şu an konuşmak için erken.

Burada şimdi 4. nesil yani 5800X gibi işlemcileri AMD 10. nesil Intel'e rakip çıkardı. Intel'de 11. nesil roket Lake işlemcileri 4. nesile rakip çıkarıcak.

NVIDIA stokları bir gelsin sonra çıkarır superleri. Ama tabii RTX nasıl olur bilmesek de DLSS artısı da var NVIDIA'nin. Intel kısmına gelirsek adamlar teknoloji hiçbir şey yapmıyorlar. Hâlâ 14nmdeler ve ısınıyorlar. Bir de üstüne yeni çekirdek mimarisine geçeceklerinden dolayı 11. nesil i9 işlemciler 8 Core 16 threath ile gelecek. Yeni willow cove çekirdek mimarisi Skylake (6. nesil)den beri ilk çekirdek mimari değişimi olacak ama bu mimarı yeni olduğundan sadece 8 çekirdek koyabiliyorlar bir CPU'ya. O yüzden onlardan da umutlu değilim.

Tensor Core adındaki yapay zeka çekirdekleri ile işleniyor yani bayağı kaslı. NVIDIA'nin sonu hiçbir zaman Intel gibi olmaz. Adamlar Intel gibi rekabet bitince salmiyorlar. Bir de üstüne yapay zeka çalışmaları sayesinde şu an aşırı üstünler GPU pazarında. Belki şu an yapay zeka sizi ilgilendirmiyor olabilir ama NVIDIA yavaş yavaş oyunlarda da kulanmaya başladı yapay zekayı. Ve yapay zeka bu hızla gelişmeye devam ederse her işte CPU'nun üzerinden büyük bir yük alıp CPU'lari tarize bile gömebilirler.

Kalite düşmüyor ki hocam. Yapay zeka kareleri tamamlayıp keskinleştiriyor ve farkı monitörün dibine görmeden anlayamıyorsunuz bile.

E tamam ben de burada işlemci konusundaki yorumunuza bir cavap yazdım :D.
İşlemcilerden bahsetmiyorum demişsiniz de o yüzden sordum.

Yeni konular

Geri
Yukarı