AMD APU İşlemcileri nasıl anlaşılır ?

Seccad Karaköz

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Arkadaşlar ben yeni bir bilgisayar toplamak istiyorum. Uygun fiyatlı olması için AMD Apu özelliği olan işlemcilerden almak istiyorum fakat hangi işlemcilerde APU olduğunu bilmiyorum. APU özelliğini nerden anlayabilirim?
Hangi anakartlar bu özelliği destekler? Intel işlemcilerde APU gibi bir özellik var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar ben yeni bir bilgisayar toplamak istiyorum. Uygun fiyatlı olması için AMD Apu özelliği olan işlemcilerden almak istiyorum fakat hangi işlemcilerde APU olduğunu bilmiyorum. APU özelliğini nerden anlayabilirim?
Hangi anakartlar bu özelliği destekler? Intel işlemcilerde APU gibi bir özellik varmı?

APU ozelligi diye birsey yok APU'nun ustunde APU yazar. APU nedir APU CPU ile GPU birlestirilirse APU oluyor. I7'ler boyle GPU'la birlesmis CPU'dur FX'de ise GPU yoktur.

APU bir işlemci özelliği değildir. AMD'nin düşük bütçeli sistemler için ürettiği içinde grafik işleme yongası bulunduran bir mikro işlemci çeşididir. Genelde FM2 soketlidirler.

APU listesine buradan ulaşabilirsin.

AMD A Serisi APU İşlemciler

Siteyi açtığınızda altta Features sekmesi yanında özellikler var. Orada APU'ların listesi çıkıyor.

APU işlemcilerde A ile belirtilir. Mesela A10 7850K, A10, A8, A6 diyerek gider bu işlemciler. Siz yeni sistem alacağınız için kaveri serisi APU işlemci alın. Anakartınız FM2+ olarak seçin. İntel tarafında ise HD Graphics bulunmaktadır.

Eğer CPU + GPU entegreli işlemci alacaksanız intel işlemcilerin grafik birimi Amd'nin grafik biriminden daha zayıftır. Eğer kalbur üstü oyun oynayacaksan APU işlemcilere yönelmen çok daha yararına olacaktır.

Eğer CPU + GPU entegreli işlemci alacaksanız intel işlemcilerin grafik birimi Amd'nin grafik biriminden daha zayıftır. Eğer kalbur üstü oyun oynayacaksan APU işlemcilere yönelmen çok daha yararına olacaktır.

Zaten kardesim intel GPU'da AMD'nin cok gerisinde. CPU olarak Tek izlekte intel AMD'den bir adim onde gidiyor.

APU işlemcilerde A ile belirtilir. Mesela A10 7850K, A10, A8, A6 diyerek gider bu işlemciler. Siz yeni sistem alacağınız için kaveri serisi APU işlemci alın. Anakartınız FM2+ olarak seçin. İntel tarafında ise HD Graphics bulunmaktadır.
Kalveri serisi derken? O ne demek?
Bilgisayarda Apu işlemcilerinden olunca AMD uyumlu ekran kartı takabiliyor muyuz?
Cahilliğim için özür dilerim.

AMD A serisi işlemciler APU oluyor. Broadwell işlemcilerin grafik biriminin de orta seviye ekran kartları kadar, hemen hemen APU'lar kadar güçlü olmasını bekliyoruz.

Kaveri en son nesil APU işlemci ailesi. Tepe seviyede A10 7850K var. Dual Graphics ile ilgili bu videoya göz at.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kaveri en son nesil APU işlemci ailesi. Tepe seviyede A10 7850K var. Dual Graphics ile ilgili bu videoya göz at.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Screenshot_2015-04-19-12-16-08.png
Bu sistem nasıl? Anakart ile işlemci uyumlu mu? Sonradan orta seviye bir ekran kartı takcağım için 600w güç kaynağı uygunmu? RAM' in üstünde yazan Cl11 ne demek? 2400mhz Cl11 mi? 1600mhz Cl9 mu?
Bu kadar çok soru sorduğum için kusura bakma ilk kez bilgisayar topluyorum düzgün toplamak istiyorum.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı