AMD APU Tabanlı Sistem Toplama

Galeano

Kilopat
Bazı işlemcileri kötülemek için fanboy arkadaşlar darboğaz kelimesini o kadar çok kullandı ki, konu hakkında bilgisi olmayan arkadaşlar APU'nun bile kendi kendine darboğaz yapabileceğine inanıyor, herkesin dilinde bir darboğaz.
Gülelim mi ağlayalım mı?

Aslında biraz fazla para vermişsin. Zaten Vatan PC pahalı keşke Sinerji PC'den toplasaydın. Neyse hayırlı olsun.
@Berk Ovalı
O listeden henüz ram aldım onu da indirimden aldım. Diğer ürünleri bilgilendirmek için öylesine link verdim. :)

SSD kesinlikle olmalı mı ? A10-7870K darboğaz yapacağını düşünüyorum. Bu parçaları alırsan upgrade ihtiyacın kalmaz . Darboğazda yaşamazsın. PSU'yu biraz yüksek seçtim ki ilerde i7-4790 falan almak istersen bir sıkıntı çıkmasın diye. Alternatif olarak ekran kartını GTX 960'da düşünebilirsin.

Ekran kartı : Gigabyte GV-R938WF2OC-2GD R9 380 2GB GDDR5 256Bit 16x PCIe 3.0 | sanalmarketim
İşlemci : INTEL Core i3-4160, 3.60 GHz, LGA1150, İşlemci
Anakart : MSI H81M-P32L Intel H81 1150 Soket DDR3 1600MHz mATX Anakart
Psu : Zalman ZM600-LX 600W 120mm Fanlı Güç Kaynağı
@recep1784
Ssd şart i3 işlemci düşünmüyorum teşekkürler.

Bazı işlemcileri kötülemek için fanboy arkadaşlar darboğaz kelimesini o kadar çok kullandı ki, konu hakkında bilgisi olmayan arkadaşlar APU'nun bile kendi kendine darboğaz yapabileceğine inanıyor, herkesin dilinde bir darboğaz.
Gülelim mi ağlayalım mı?

@Galvano
Yalnız ben kendi kendine darboğaz yapar mı diye sormadım dikkat edersen ileride güçlü bir ekran kartı ile işlemci zorlanır mı diye sordum..

Merhaba arkadaşlar yaklaşık 1 ay önce bir sistem toplama konusu açmıştım fakat proje değişikliğine gitmek zorunda kaldım. Dolar fiyatları dolayısı ve maddi durum nedeni ile bütçeyi düşürdüm. Uzun uzun araştırarak uygun fiyat ile bana oyun oynatacak ve mühendislik programlarını rahat açacak bir sistem toplamaya karar verdim. Bu bağlamda en mantıklısı bir APU sistem toplamak geldi. Çünkü ben üst seviye bir oyuncu değilim lol, Cs Go gibi oyunlar oynarım ve genelde NFS serisi ve Battlefield serisi oyunlar oynuyorum. Technopat sayesinde APU sistem ile bu oyunları düşük ve orta ayarlarda, Free to Play oyunları ise yüksek ayarlarda oynayabileceğimi öğrendim ve çok çok mantıklı geldi fiyat olsun performans olsun. Bende elimde hali hazırda bulunan kasamı uprage ederek işe başlayabileceğimi düşündüm. Şimdilik Anakart, İşlemci ve Psu alacağım daha sonra elime tekar para geçince güçlü bir ekran kartı ekleyerek uprage edeceğim. Şimdi gelelim toplayacağım sisteme; sistem ile ilgili zaten 4 parça toplayacağım için ve fm2+ soket alacağım için çok fazla bir ürün yelpazesi yok piyasada olabilicek en mantıklı ve ileriye dönük yatırımı seçmeye çalıştım önerilere açığım arkadaşlar sistem şöyle:

İşlemci: AMD A10-7870K 3,9GHz APU 28nm 95W 528TL
Anakart: MSI A88X-G45 Gaming 2400MHz(OC) 518TL
Ram: Gskill Ripwaws (2x4GB)8GB 1866Mhz CL9 230TL(alındı)
SSD: Sandisk Ultra II 240GB (550MB/s-500MB/s) 300TL
PSu: Codegen SX500 500W 80+Bronze 160TL
Toplam: 1753TL
NOT:Kasa, Disk vb. bileşenler zaten hali hazırda var arkadaşlar.
Edit. Ankart olarak eğer pahalı diyorsanız Bunu da alabilirim.

Arkadaşlar bir sorum olacak bu işlemci ileride R9 285 GTX960 gibi bir ekran kartı taksam darboğaz yapar mı?
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD kesinlikle olmalı mı ? A10-7870K darboğaz yapacağını düşünüyorum. Bu parçaları alırsan upgrade ihtiyacın kalmaz . Darboğazda yaşamazsın. PSU'yu biraz yüksek seçtim ki ilerde i7-4790 falan almak istersen bir sıkıntı çıkmasın diye. Alternatif olarak ekran kartını GTX 960'da düşünebilirsin.

Ekran kartı : Gigabyte GV-R938WF2OC-2GD R9 380 2GB GDDR5 256Bit 16x PCIe 3.0 | sanalmarketim
İşlemci : INTEL Core i3-4160, 3.60 GHz, LGA1150, İşlemci
Anakart : MSI H81M-P32L Intel H81 1150 Soket DDR3 1600MHz mATX Anakart
Psu : Zalman ZM600-LX 600W 120mm Fanlı Güç Kaynağı

Son düzenleyen: Moderatör:
Murat Erdener Hocam size değil darboğaz yapacağını iddia eden @recep1784'e yazdım o yazıyı. 7870K i3 4160'dan daha performanslı bu arada. Upgrade yapmak istersenizde r7 250 alıp APU ile dualgraphics olarak kullanabilrisiniz. Hem ekonomik hem performanslı olur.
@Galeano Pardon hocam arkadaşın yorumu çok okumamıştım bana söylediniz zannettim kusura bakma. Kesinle katılıyorum ekonomik ve güzel bir sistem olur r7 250 yaparız yanına :)
Bu arada anakart ile ilgili hala kafamda soru var msi alarak fazla mı abartıyorum? Gigabyte f2A88X (ultra durable) mı alsam aralarında 150TL fark var.

Gigabyte en az MSI kadar kalitelidir ama açıkcası bios ekranının basitliği ve kullanışlılığından birazda sempati duyduğumdan hep MSI tercih ediyorum ben.

@Galeano Pardon hocam arkadaşın yorumu çok okumamıştım bana söylediniz zannettim kusura bakma. Kesinle katılıyorum ekonomik ve güzel bir sistem olur r7 250 yaparız yanına :)
Bu arada anakart ile ilgili hala kafamda soru var msi alarak fazla mı abartıyorum? Gigabyte f2A88X (ultra durable) mı alsam aralarında 150TL fark var.
Ya aklıma takılan şu APU sistem için illa ki SSD gerekiyor mu , o olmadan olmaz mı ?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı