AMD APU Tabanlı Sistem Toplama

Evet arkadaşlar yazdıklarınız için çok teşekkürler. Uzun uzun düşündüm tam karara varmış değilim fakat yazdıklarınızı değerlendirmek gerekirse; uygun fiyata i3 işlemcili bir pc toplamak ileride işlemci geliştirmek pek mantıklı gelmedi çünkü fiyat uygun olsun diye h81 anakart alıyoruz ve bu anakartlar ile overlock yapamıyorum ve benim ram 1866mhz intel işlemciler 1600mhz izin veriyor z97 anakart olsa 1600 den 1866mhz yapabiliyoruz bios dan fakat h81 de böyle bir şansımız yok. Bu yüzden uygun fiyata intel alamam.

Gelelim APU da darboğaz olayına. Technopat incelemesinde dikkat ederseniz işlemci %40-%50 civarında çalışyor bu işlemciye ekran kartı taksak bile darboğaz yapacağını sanmıyorum. Çünkü zaten r9 285 takmayı düşünüyorum ileride ve bu kartın mantle desteği var mantle işlemciye düşen yükü azaltarak fps de iyileştirme yapıyor. Bu işlemcinin cache ler L2 1MB tanesi(4 tanesi), i5 işlemcilere baktığımız da 1 tane L2 3 tane L3 cache kullanıyorlar. L2 cache ler L3 cache önbelleklerden çok daha hızlı tabi ben demek istemiyorum ki i5 den hızlı intel mimarisinin başarısı belli. 7870K işlemcinin mimarisi de eski değil yeni ki zaten şuan A serisi Apu ların zirvesi bunları göz önünde bulundurarak ben bu işlemcinin sıkıntı yaratacağını zannetmiyorum.

AMD hala Apu lar üzerinde çalışmalarını hala sürdüyor ve ben fm2+ soket ile devam edeceklerini ümit ediyorum. Seçtiğim anakart ile birlikte uprage edetmek daha sağlıklı olacaktır.(diye düşünüyorum.)

Şahsen Fm2+ daha fazla Apu geleceğini düşünmüyorum. Çünkü Amd'nin 2016'da çıkaracağı Zen mimarisi ile Apu ile Cpu'yu aynı sokette birleştireceğini okumuştum.

Makalede zaten am4 soket ile geleceği yazıyor yeni nesil apu lar da bu soket ile gelecekmiş. 2016 da geleceği yazıyor. Madem 2016 da gelecek beklenebilir bir tarih gibi geldi bana acele etmesem mi am4 soket bir apu sistem toplarım belki. :D

Durumunuza bağlı acele bir durumunuz yoksa beklemeniz daha iyi olur. Ben çok umutluyum zen mimarisinden.
Bende çok umutluyum. Bilgisayar kullandığımız dersler 2. Dönem başlayacak mış yani 2016 beklenebilir gibi geliyor. Son zamanlarda 7 senelik emektar çok sorun çıkarınca dayanamayıp pc toplamaya karar verdiğim için biraz acele ettim. Ama beklersek daha güzel şeyler çıkacaksa biraz daha sabredeceğiz artık.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı