AMD Asus anakartlarda voltaj nasıl düşürülür?

TLPA

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Zonguldak
Daha fazla  
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlgili videodaki işlemi Asus TUF B350M Plus Gaming anakartımda AMD Ryzen 3600 işlemcime yapmak istiyorum. Sanırım yeni çıktığı için BIOS'u tam oturmadı, ben buna veriyorum. Sürekli yüksek voltaj (1,375-1,475 arası ve genelde 1,4 üstü) veriyor, GTA V gibi bu işlemci için basit bir oyunda 85 dereceyi gördüm (kullanım %30 'u geçmedi bile). Tamam belki düzgün bir soğutma sistemi olsa baya iyi olabilir ama stock fan için çok fazla bunlar, ve düşürülmesi gerekiyor. Anakartın menüsünden anlamıyorum ama 1,25V yeter sanırım 4.2 GHZ 'de stabil çalıştırmak için. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Burdan voltajı ayarlayabilirsiniz. Ben R5 2600X'i 4 GHz'de 1.38 V ile çalıştırıyorum. Ayrıca SMT Mode kapatmanızı öneririm.
415106

Burdan voltajı ayarlayabilirsiniz. Ben R5 2600X'i 4 GHz'de 1.38 V ile çalıştırıyorum. Ayrıca SMT Mode kapatmanızı öneririm.
Eki Görüntüle 415106

Bende offset diye bir şey var + - şeklinde belirtmiş, onu seçip altına böyle değer yazılıyor. Default 1.10000 V demiş + yı seçip 0.30000 yazdım onaylayıp makineyi kapatıp açtım makine dondu. :D

Sanırım eksiyi seçip 1.300000 şeklinde girmem gerekiyor?
Oyunlarda daha fazla performans veriyor ve daha stabil çalışıyor. Mesela SMT açıkken 200'den bir anda 130 140 FPS civarına düştüğü oluyor. Bu aradaki fark SMT kapalıyken olmuyor.

SMT tam olarak ne peki?
Biostan core performance boostu kapatın.

Bunu yapınca sanırım turbo frekansa çıkamıyoruz değil mi? Şu an sistem buz gibi ama turbo frekansa çıkmıyor, voltaj da 1.0 civarında.

Son düzenleme:
SMT tam olarak ne peki?
Simultaneous Multirhreading, yani mantıksal çekirdekler. işlemcideki 12 thread'i 6'ya düşüren bir ayar. Çoklu çekirdek performansını oldukça kötü etkiler kapanması. FPS düşüşüne falan sebep olmaz, kapatmanı önermem.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlgili videodaki işlemi Asus TUF B350M Plus Gaming anakartımda AMD Ryzen 3600 işlemcime yapmak istiyorum. Sanırım yeni çıktığı için BIOS'u tam oturmadı, ben buna veriyorum. Sürekli yüksek voltaj (1,375-1,475 arası ve genelde 1,4 üstü) veriyor, GTA V gibi bu işlemci için basit bir oyunda 85 dereceyi gördüm (kullanım %30 'u geçmedi bile). Tamam belki düzgün bir soğutma sistemi olsa baya iyi olabilir ama stock fan için çok fazla bunlar, ve düşürülmesi gerekiyor. Anakartın menüsünden anlamıyorum ama 1,25V yeter sanırım 4.2 GHZ 'de stabil çalıştırmak için. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Aynı anakarta sahibim. 1.25 e sabitleyebildiniz mi voltajı?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı