AMD Athlon 3000G ile GNU/Linux kullanımı

cengover_ekin

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Yeni bir masaüstü bilgisayar topluyorum. Açıklamaya bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Benim buradaki soracağım şey ise tamamen GNU/Linux ile kullanım durumunda sıkıntı olur mu? Sürücü vb. sıkıntısı. APU kullanmadım daha önce. Kuracağım sistem de Fedora kde olacak. Kullanacağım uygulamalar, Blender, Kdenlive gibi uygulamalar. Bilgisi, tecrübesi olanları cevap yazmaya davet ediyorum.

Cevaplar için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de sorun olmayacağını tahmin ediyorum ancak sistemi bir arkadaşım da kullanacak. Ona sorun çıkartırsa ben sürekli ilgilenemem. Bu yüzden emin olmak istiyorum.

Bu durumda Ubuntu tabanlı dağıtım kullanmanızı öneririm.
Arkadaşın kullandığında bir sorun olursa çözüm bulma şansınız fazladır.
Ubuntu tabanlı ve KDE kullanırsanız KDE neon veya Kubuntu iyidir.

Bu durumda Ubuntu tabanlı dağıtım kullanmanızı öneririm.
Arkadaşın kullandığında bir sorun olursa çözüm bulma şansınız fazladır.
Ubuntu tabanlı ve KDE kullanırsanız KDE neon veya Kubuntu iyidir.

Ben aktif olarak Fedora KDE kullanıyorum, biraz aşinayım buna. O yüzden Fedora üzerinden söyledim. KDE Neon da deneyebilirim ancak bu denemeyi şahsi bilgisayarımda yapmayı tercih ederim.

KDE Neon ile Kubuntu arasında çok fark var mı?

Kubuntu, KDE Plasma 5 kullanıyor. Yanlışım yoksa KDE Plasma, KDE Neon'dan daha güncel.(Yanlış biliyormuşum.)

KDE Neon daha günceldir muhtemelen. Çünkü KDE'nin kendisi çıkartıyor.
Aralarında pek fark yok, Kubuntu bütün yazılımlarla full olarak gelir, KDE neon minimum yazılımlarla gelir. Sistem kullanımı ise Kubuntu örneğin 600 MB RAM kullanıyorsa KDE neon 400 MB kullanır.

Kubuntu bu açıdan daha iyiymiş.

Geri
Yukarı