AMD Chipset Sürücüsü Nasıl Silinir?

• Konuyu başlatan Pmb
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 3
  • Görüntüleme 356

Pmb

Decapat
Daha fazla  
Daha önce konu açmıştım ancak bu sefer chipset sürücüsü ile alakalı olup olmadığını kafama takıldı. Bilgisayara format attım. Son BIOS zamanı 14 saniye idi. Sonra chipset güncelleyince son BIOS zamanı 18.2 saniye oldu. Bilgisayar geç başlıyor. Yani klavye ve fareye ışık geldikten sonra gerisi hızlı açılıyor. Bilgisayar 22 saniye açılıyorsa 18 saniyesi BIOS'a girmesi oluyor. Sürücüyü doğru kurdum eminim. AMD anakart kullanıyorum. Chipset ile alakalı olup olmadığını merak ettim. Chipset sürücüsü, Denetim Masası'ndan siliniyor değil mi?

Diğer açtığınız konuda "fare ve klavyeye ışık geç geliyor, sonrasında hızlı açılıyor" demişsiniz.
Bahsettiğiniz işlemin (boot) gecikmesi başka şey, boot olduktan sonra windows'u yükleyip masaüstüne gelirken gecikmesi başka şey.

Sizin sorununuz (söylediğinize göre) ilk durum. Bu noktada da buna sebep olan durum yüklediğiniz chipset, ekran driveri, windows vs. gibi yazılımlar olamaz. Sorun ya donanımsal, ya da BIOS ayarları ile ilgili. Boşuna driver yükleyip temizlemekle uğraşmayın.

1. BIOS ayarlarına girip "load optimized settings" seçeneğini seçip save ederek çıkın ve tekrar başlatın.
2. Düzelmezse sorunlu donanımın SSD olmasına ihtimaline karşılık bulabiliyorsanız başka bir M2 ya da SSD yada HDD takarak sistemi başlatın ve deneyin.

Konudan bağımsız olarak da bir hatırlatma yapayım, bu öneri eski zamanlarda kulakta küpe gibiydi, şimdilerde ise herkesin dilinde bir BIOS update'dir gidiyor. Canı sıkılan BIOS'a sarıyor.

Ekran kartı, ses, chipset vs. sürücüleri her daim güncel tutun, ama BIOS sürümünü eğer sorunsuz çalışıyorsa el-le-me-yin.

Son düzenleme:
Diğer açtığınız konuda "fare ve klavyeye ışık geç geliyor, sonrasında hızlı açılıyor" demişsiniz.
Bahsettiğiniz işlemin (boot) gecikmesi başka şey, boot olduktan sonra Windows'u yükleyip masaüstüne gelirken gecikmesi başka şey.

Sizin sorununuz (söylediğinize göre) ilk durum. Bu noktada da buna sebep olan durum yüklediğiniz chipset, ekran driveri, Windows vs. gibi yazılımlar olamaz. Sorun ya donanımsal, ya da BIOS ayarları ile ilgili. Boşuna driver yükleyip temizlemekle uğraşmayın.

1. BIOS ayarlarına girip "load optimized settings" seçeneğini seçip save ederek çıkın ve tekrar başlatın.
2. düzelmezse sorunlu donanımın SSD olmasına ihtimaline karşılık bulabiliyorsanız başka bir M.2 ya da SSD ya da HDD takarak sistemi başlatın ve deneyin.

Konudan bağımsız olarak da bir hatırlatma yapayım, bu öneri eski zamanlarda kulakta küpe gibiydi, şimdilerde ise herkesin dilinde bir BIOS Update'dir gidiyor. Canı sıkılan BIOS'a sarıyor.

Ekran kartı, ses, chipset vs. sürücüleri her daim güncel tutun, ama BIOS sürümünü eğer sorunsuz çalışıyorsa el-le-me-yin.

Bilgisayarı kullanırken bir sorun yaşamıyorum. Böyle devam etsem bir sorun olur mu?

Bahsettiğiniz işlemin (boot) gecikmesi başka şey, boot olduktan sonra Windows'u yükleyip masaüstüne gelirken gecikmesi başka şey.

Sizin sorununuz (söylediğinize göre) ilk durum. Bu noktada da buna sebep olan durum yüklediğiniz chipset, ekran driveri, Windows vs. gibi yazılımlar olamaz. Sorun ya donanımsal, ya da BIOS ayarları ile ilgili. Boşuna driver yükleyip temizlemekle uğraşmayın.

2. düzelmezse sorunlu donanımın SSD olmasına ihtimaline karşılık bulabiliyorsanız başka bir M.2 ya da SSD ya da HDD takarak sistemi başlatın ve deneyin.

Konudan bağımsız olarak da bir hatırlatma yapayım, bu öneri eski zamanlarda kulakta küpe gibiydi, şimdilerde ise herkesin dilinde bir BIOS Update'dir gidiyor. Canı sıkılan BIOS'a sarıyor.

Bu "load optimized settings" dediğiniz şey tam olarak ne oluyor?

Eğer bir sorun olsaydı bilgisayarınızı kullanamıyor olmanız gerekirdi. Böyle kullanabilirsiniz elbette.
BIOS ayarlarını elle yapabildiğiniz gibi, BIOS üreticisi tarafından konu hakkında tecrübesi olmayan kullanıcılara kolaylık olması adına BIOS'a gömülü hazır profil olur. Bu, parçaların en ideal ve güvenli şekilde çalışmasını sağlar (hız voltaj zamanlama vs.)
BIOS ekranının save&exit menüsünde bulunur genellikle bu seçenek.

Yeni konular

Geri
Yukarı