AMD Crimson ve Catalyst sürücülerini yükleyince siyah ve mavi ekran hatası

sneaks

Kilopat
Merhabalar, sistemim şu şekilde:
  • AMD M5A97 Evo R2.0 AMD970 DDR3 8CH ESdo
  • Kingston 8GB HyperX DDR3 1600MHz (2x4 GB)
  • Sapphire 2GB 256bit DDR5 HD7870
  • AMD FX-Series X6 6100 SixCore 3.3 GHz 14MB
Birkaç gün önce HDMI monitör almıştım(önceden VGA kablo kullanıyordum). Bunun üzerine yaklaşık 5-6 aydır yükseltmediğim ekran kartı driver'ını yükseltmenin iyi olacağını düşünerek en güncel AMD Crimson driver'ını yükledim. Fakat oyun oynarken çökme sonrası PC'ye reset attığımda "Hoşgeldiniz" ekranı yerine siyah ekran hatası almaya başladım. Bunun üzerine PC'min çöktüğünü düşünerek (maalesef) format attım. Format attığımda artık monitörün hoparlöründen ses gelmediğini fark ettiğimden aynı driver'ı tekrar yüklediğimde siyah ekran sorunun AMD Crimson'dan kaynaklandığını fark ettim. DDU ile bu driverı silip
şuradaki AMD Catalyst Driver'ını yüklediğimde ise masaüstü açıldığında ekranda önce yatay çizgiler oluşup sonra ekran masmavi olmaya başladı (mavi ekran hatası değil sadece mavi olup donuyor PC).
Bu sorunu nasıl çözebilirim ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözemezsiniz. Sapphire kartınız arızalanmış. Garantisi yoksa yeni bir kart almanız lazım. Bu defa Sapphire almamaya özen gösterin.

Siyah ekran sorunu Crimson'dan kaynaklanmıyor. Crimson bir sürücü. Sürücüler de donanımların çalışmasını sağlar. Siz sürücüyü yükleyince ekran kartını devreye giriyor. Daha doğrusu arızalı olduğu için giremiyor ve siyah ekrana düşüyorsunuz...

Çözemezsiniz. Sapphire kartınız arızalanmış. Garantisi yoksa yeni bir kart almanız lazım. Bu defa Sapphire almamaya özen gösterin.

Siyah ekran sorunu Crimson'dan kaynaklanmıyor. Crimson bir sürücü. Sürücüler de donanımların çalışmasını sağlar. Siz sürücüyü yükleyince ekran kartını devreye giriyor. Daha doğrusu arızalı olduğu için giremiyor ve siyah ekrana düşüyorsunuz...
Cevabınız için Teşekkürler. Bu sisteme önerebileceğiniz bir ekran kartı var mıdır peki ? Ya da biraz daha bekleyip mi ekran kartı almamı tavsiye edersiniz ?

Ayrıca bu arızaya sebep olan nedir? Bir dahakine aynı arızaya sebebiyet vermemek için neye dikkat etmemi önerirsiniz ?

Son düzenleme:
RX 500 serisi kartlara bakabilirsiniz. Darboğaz olur ama ileride nasıl olsa sistemi değiştirirsiniz.

Arızanın sebebi kartın Sapphire olması. Sapphire düşük kalitededir diğer bazı üreticilere göre. Bir sonraki kartınızı daha kaliteli bileşenlere sahip ürünlerden seçin.

Ekran Alıntısı.PNG

Bu sorundan bendede var acaba çözümünü bilen varmı bilgisayar her açılışında ekrana geliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı