Çözüm AMD DX10/11 Tabanlı Oyunlarda Gecikme, Tarayıcıdan Oynatılan 4K Videolarda Titreme

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

lazye

Kilopat
Makaleler
8
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 3600 | XFX RX 5700 XT TD 8GB | MSI B450 Pro Vdh Max | PNY XLR8 (2x8) DDR4 3600 MHz | Kingston 500 GB A2000 M.2 | Dark Diamond Pro Akrilik Panel | HighPower Element BR 750W 80+ Bronze | Asus 24' VG249Q 1ms 165Hz | Wireless Mobile Mouse 3500 | Dark Elite Force RGB GKM1000
Meslek
Geomatik Mühendisi
Genellikle AMD (Polaris, Vega ve Ryzen Vega APU, RDNA 1, RDNA 2) ekran kartlarında oyunlarda gecikme shutter yaşıyorsanız özellikle YouTube üzerinden Ultra HD videolarda donma meydana geliyorsa bu rehber size göre o zaman hadi başlayalım. 😀

Normal DX ve DXNAVI'yi Yeniden Yüklemeden Yapılandırma

1. Kayıt defterini açın ve sisteminizde yüklü olan GPU'ya bağlı olarak 0003 veya 0004'e kadar gezinin
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}\0000
2. D3DVendorName ve D3DVendorNameWow çoklu dize değerini bulun.

1.PNG

3. D3DVendorName dize değerini açın ve ardından bu işaretli değeri düzenleyin. En uygun olan Ön Ayarı seçin:

2.PNG

64-Bit DLL / D3DVendorName Ön Ayarı
Normal DX
Normal DX9
DX11 NAVI ile
DX9 NAVİ
Normal DX11 ile
Full DXNAVI
atiumd64.dll
atiumd64.dll
atidxx64.dll
atidxx64.dll​
atiumd64.dll
atiumd64.dll
amdxx64.dll
amdxx64.dll​
amdxn64.dll
amdxn64.dll
atidxx64.dll
atidxx64.dll
amdxn64.dll
amdxn64.dll
amdxx64.dll
amdxx64.dll
Polaris, Vega ve Ryzen Vega APU için Fabrika AMD Varsayılanı​
RDNA 1 için Fabrika AMD Varsayılanı​
RDNA 2 için Fabrika AMD Varsayılanı​

4. D3DVendorNameWow Key'i açın ve ardından bu işaretli değeri düzenleyin. En uygun olan Ön Ayarı seçin:

3.PNG

32-Bit DLL / D3DVendorNameWow Ön Ayarı
Normal DX
Normal DX9
DX11 NAVI ile
DX9 Navigasyonu
Normal DX11 ile
Full DXNAVI
atiumdag.dll
atiumdag.dll
atidxx32.dll
atidxx32.dll​
atiumdag.dll
atiumdag.dll
amdxx32.dll
amdxx32.dll​
amdxn32.dll
amdxn32.dll
atidxx32.dll
atidxx32.dll
amdxn32.dll
amdxn32.dll
amdxx32.dll
amdxx32.dll
Polaris, Vega ve Ryzen Vega APU için Fabrika AMD Varsayılanı​
RDNA 1 için Fabrika AMD Varsayılanı​
RDNA 2 için Fabrika AMD Varsayılanı​

5. Değişiklikleri onaylamak için sistemi yeniden başlatın.

Not: Değiştirmeniz gereken ayarlar kırmızı ile gösterilmiştir. Tüm AMD kullanıcıları bu ayarları yapabilir eğer sorun yaşarsanız varsayılan ayarlar paylaşılmıştır.

Not 2: 5700 XT (ve diğer RDNA1 GPU'lar) için: Full DXNAVI'yi etkinleştirmek ve DX10/11 oyunlarında yaklaşık %10 GPU artışı ve daha iyi CPU kullanımı elde eder.

RX 6600 için olabilir RDNA 2 olarak geçiyor her ekran kartı için ayrı ayrı şu mikroçipe sahip yazmadım. Tablodaki grafikler Full DXNAVI zaten halihazırda sende varsayılan olarak olması lazım eğer 4K videolarda kasma yaşıyorsan DX9 Navigasyonu Normal DX11 ile altındaki değerleri girip deneyebilirsin konunun asıl amacı bu zaten.

23.7.2 sürücüsü bu değişiklikleri yapıyor ama bu değişiklik sonrasi Dcs world de 6gb VRAM kullanan cihaz 1.250mb sabit kullanmaya başladı. ekran kartım 5600xt. Yani rdna1. Sürücüyü 23.5.2. ye geri aldığımda ise sorun düzeldi. Sürücüleri ddu ile silip yükledim ama birşey değişmedi. Aynı sorunu 23.7.1 de de yaşamıştım. Demekki o zaman da aynı değişiklikler gelmiş olabilir. Çünkü sorun aynıydı ve 23.5.2 ye geri dönmüştüm. O zamanlar değişiklik notlarında böyle bir konudan da bahsetmiyordu.

@karakuzgun1 Neden bahsediyorsun tam olarak anlayamadım buradaki ayarlar ile hiçbir sürücü de düşük VRAM kullanımı yaşamadım. Buradaki ayar değişkenleri sürücü ile değiştiğini de hiç gözlemlemedim. Sadece 23.7.X sürücülerinde Radeon Software üzerinde sayfayı hızlı bir şekilde kaydırırsan VRAM clock bir anda fırlıyor arayüz de bu sebeple akıcı gözüküyor. Bu da buradaki ayarlardan kaynaklanmıyor sürücü ile alakalı bir durum.

@karakuzgun1 Neden bahsediyorsun tam olarak anlayamadım buradaki ayarlar ile hiçbir sürücü de düşük VRAM kullanımı yaşamadım. Buradaki ayar değişkenleri sürücü ile değiştiğini de hiç gözlemlemedim. Sadece 23.7.X sürücülerinde Radeon Software üzerinde sayfayı hızlı bir şekilde kaydırırsan VRAM clock bir anda fırlıyor arayüz de bu sebeple akıcı gözüküyor. Bu da buradaki ayarlardan kaynaklanmıyor sürücü ile alakalı bir durum.
Maalesef 2 sürücüde de bu sorunu yaşadım belki 5600xt ye has bir sorundur. Bilmiyorum. Ama sürücüyü değiştirmeden önce yani 23.5.2 sürücüsündeyken dll lere baktım ve yukarda bahsedilen gibiydi. Yani atidxx şeklinde yazıyordu ama 23.7.2 ye geçip tekrar baktığımda dll ler değişmişti ve bu değişiklik sonrası vram kullanımında bahsettiğim hata oluştu. Sürücüyü tekrar 23.5.2. ye döndürdüğümde dll tekrar atidxx olmuştu ve VRAM sorunu düzelmişti. Bu bahsettiğim sorunu her iki sürücüde de yaşadım. Anlatmak istediğim tam olarak bu.

Son düzenleme:
@231981 4K 60 FPS videolarda kasma yaşıyorsan YouTube üzerinde mesela yapabilirsin. Yoksa gerek yok.

@karakuzgun1 dediğini inceledim bende nedense değişmedi ama internet üzerinden araştırma sonucu denk geldim. AMD bunu değişim günlüğüne eklememiş ama evet 23.7.X sürücüleri değiştiriyor.

Geri
Yukarı