AMD ekran kartı ile OBS pikselleşme olmadan yayın yapma ayarları

Merhaba hocam, şu an işteyim akşam eve geçince kontrol edip dönüş yapacağım teşekkürler.

Hocam merhaba,

Dediğiniz QoS seçeneği var ancak sizinki gibi değil, buradan QoS seçeneğini aktif edip 7500 yazarsam dediğiniz ayarı mı yapmış olacağım, alttaki kutucukta bir işaretleme yapmama gerek var mıdır?

Evet hocam öyle olacak geç gördüm kusura bakmayın.

Merhaba hangi OBS surumunu kullaniyorsun Ryzen 5600 ve RX 6700XT kullanıyorum islemciden yayin verirsem FPS dusuyor ekran kartindan verirsem cok bulanik oluyor bende qp ayarlari yok qp yuksek olunca mi piksellesme azaliyor yoksa artinca mi?

Hocam OBS içerisinde ayarlarda gelişmiş kısmı var oradan işlemci önceliğini normalin üstünde yapıp deneyin bir de FPS düşecek mi qp ayarları kısmı ise AMF/fmmpeg kısmına -qmin -qmax olarak yapabiliyorsunuz tavsiyem qmin36 qmax 41-42 pikselleşme sorunu büyük ölçüde azalacaktır.

Stream labs önemli değil benim için OBS ayarlarınızı paylaşabilirmisiniz ?
Geç gördüğüm için kusura bakma hemen paylaşıyorum.

1680955711231.png
1680955730092.png

1683152562295.png

KOD: EnablePreAnalysis=true RateControlPreanalysisEnable=0 HighMotionQualityBoostEnable=false EnableVBAQ=false PASceneChangeDetectionEnable=false PAHighMotionQualityBoostMode=1

Tabii kide işlemcu hocam işlemci çekirdek sayınız yüksek kullanımdan yanada sıkıntı olmaz işlemciden yayın vermek hepsinden daha kaliteli bir yayın sağlayacaktır size.
Hocam merhaba bende rx6600 ekran karti ve r5 5600 işlemci var stok oldugu icin performans düşürdüm normal stok guctede pixelleşme var nasil duzeltebilirim

@eriador34

Merhaba arkadaşlar, bu makalede size AMD encoderdaki pikselleşme sorunu nasıl çözülür onu göstereceğim encoder için NVIDIA gerek yok :)
Arkadaşlar kodlayıcı kısmını öncelikle H264/AVC encoder seçmelisiniz eğer sizde gözükmüyorsa ekran kartı driverını indirmelisiniz aşağıdaki fotoğraflar benim ayarlarım sıralya anlatıyorum nasıl yapacağınızı.
Kalite ön tanımı kısmı bende kalite seçeneği siz bunu dengeli yapabilirsiniz (sorun çıkarmadığı için kalitede kullanıyorum ekran kartım RX 570)
Profil kısmı high olmalıdır önerilen ayarlar için konuşuyorum main vs diğerlerini de deneyebilirsiniz tavsiyem high yönünde.
Profil seviyesi otomatik olmalı
Oran kontrol yöntemi en önemli kısımlardan bir tanesi burasıdır birçoğu kişi CBR kullanıyordur bunu kesinllikle vbr yapmalısınız.
Ön geçiş modu devre dışı.
Hedef bit hızı upload hızınız kaç ise 1 Mbps altını girin (1000 bitrate = 1 Mbps upload) VDSL kullanan arkadaşlarda eğer ping oluşuyorsa yardımcı olabilirim upload kullanırken ping çıkmaması için yazabilirsiniz buraya.
Minimum qp 18 olmalı.
Maksimum qp 18 olmalı.
Geri kalanlar fotoğrafta mevcut ayar olarak onlar öyle geliyor üstekiler ana ayarlardır bu seçenekler sizde gözükmüyorsa çıkış bölümündeki görüntüleme Modunu gelişmiş yapmalısınız ve yeni sürüm OBS de bu kısım gözükmüyor diye biliyorum emin değilim bunun için eski sürüm gerekebilir (ilk makalem olduğu için acemi olabilir kusura bakmayınız yardımcı olduysam ne mutlu)

Dostum merhaba dediğin ayarları yaptım fakat önceden yayına drop girmiyorken şu an yayına drop giriyor ve kasıyor. Aynı zamanda sağ alttaki bar kırmızı yanıp 20000kb/s vs. gösteriyor. Bir öneriniz var mı acaba?

Son düzenleme:
@eriador34

Dostum merhaba dediğin ayarları yaptım fakat önceden yayına drop girmiyorken şu an yayına drop giriyor ve kasıyor. Aynı zamanda sağ alttaki bar kırmızı yanıp 20000kb/s vs. gösteriyor. Bir öneriniz var mı acaba?

Hocam belki yeni güncellemerden sonra ayarlar etkisiz kalıyordur NVIDIA karta geçiş yaptım böyle bir sorunum kalmadı tavsiyem en kısa zamanda NVIDIA karta geçiş yapmanızda olacaktır.

Geri
Yukarı