AMD ekran kartı yüke girince ekran gidip geliyor

limsthehell

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, Lenovo IdeaPad Gaming 3 cihazımda -muhtemelen- yaptığım termal macun yenileme işlemi sonrasında, cihazımın dahili AMD ekran kartı yük altına girdiğinde (mesela Discord'dan yayın yaptığımda ve tarayıcılarda 10 sekme civarı açık olduğunda, 4K bir video izlediğimde vs. anlık olarak PC kilitleniyor, siyah ekran oluyor ve 2 saniye sonra geliyor, geldiğinde ilgili streaming uygulaması kapanmış oluyor, Discord veya videoyu izlediğim program yani. Ama bu streaming uygulamaları harici NVIDIA ekran kartıyla çalıştırdığımda bir sorun yaşamıyorum. Bu sorunu olarak çözmem gerek, vize haftam geldiği için servise yollayamam belki de 1 ay kadar ve servise yollamadan bu sorunu halletmek istiyorum çünkü öğrenciyim. Tecrübeli forum üyeleri bana yardımcı olabilir mi? Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Cihazın özellikleri:

1710757374524.png

1710757399331.png

1710757447155.png

Dosya Ekleri

• 1710758030686.png
    1710758030686.png
    78,9 KB · Görüntüleme: 17
  • 1710758276621.png
    1710758276621.png
    97 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleyen: Moderatör:
Son düzenleme:
AnyDesk üzerinden yardımcı olabilirim sizlere. Dilerseniz beraber kontrol edebiliriz.

Başardım hocam. Monitör bağlı olduğu için pencereli modda çalıştırdı.

1710769047387.png

1710769069047.png

Test boyunca hiç dediğim sorunu yaşamadım. HWInfo üzerinden donanım kimliği ile chipset güncellemesi yaptığımdan beri de bu sorun yok şuan. Çok ilginç, format attıktan sonra Windows Update ile güncelleme yaparım hep, bu formatımda da aynısını yaptım.
Ama herhalde update dosyaları değişmiş olacak ki bozuk chipset driver'ı yüklemiş windows. Ekran kartını yorup 80 derecelere kadar çıkardım, ama sorunu yaşamıyorum güncellediğimden bu yana. Yine de test değerlerini kontrol ederseniz çok sevinirim hocam.

Sanırım bir sorun var sizin 1.220 puan almamanız gerekiyordu sanırım grafik kartı olarak RTX değil Vega 8'i baz almış. Ekran kartınızın sürücülerini kaldırıp yeniden yükler misiniz?

Sanırım bir sorun var sizin 1.220 puan almamanız gerekiyordu sanırım grafik kartı olarak RTX değil Vega 8'i baz almış. Ekran kartınızın sürücülerini kaldırıp yeniden yükler misiniz?
Yok hocam ben bilerek AMD ile çalıştırdım, AMD sonuçları bunlar. RTX ile de çalıştırıp sonuçları atayım hemen.

Buyrun hocam.

Son düzenleme:
Bu konuda size ekran kartı sorun çıkartıyor gibi görünüyor BIOS kısmında ekran kartı önceliğini harici RTX kartınız olarak değiştirebiliyorsunuz biraz internete bakarsanız basit bir şekilde yapabilirsiniz. Değerleriniz gayet normal ve iyi.

İşlemci 100 dereceyi görmüş, bir süre de öyle devam etmiş. Bu normal midir?

Normal değildir 65-80 derece normal fakat ötesi sıkıntı siz kilitenmeden bahsediyordunuz FPS monitorün deneme sürümünü indirip rica etsem o şekilde bilgisayarı tekrar kilitleyebilir misiniz? Fiziksel yanlış şekilde yapılan termal macun sonucu sıcaklık mı kilitliyor yoksa yazılımsal mı öğrenelim hemen 87-90-95-100 anormal değerlerdir.

İşlemci 100 dereceyi görmüş, bir süre de öyle devam etmiş. Bu normal midir?

Kilitlenme esnasında bilgisayardan tekrarlayıcı bir ses geliyor mu? Örneğin znnnnn tnnnn gibi vs.

Geri
Yukarı