AMD ekran kartı yüzde yüz sorunsuz çalıştırma ayarları

@Shadow Ryzen Öyle diyorsunuz ancak 4GHz OC yapmış halim ile 6 aydır sorunsuzca oynuyorum. Belirttiğiniz SS'lerdeki tüm ayarları aynı yaptığımda işlemci kullanımım %100'e vurdu ve takılma donma yanında 20-50 arası FPS aldım 1080P LOW BF1. Sonrasında tekrar stoğa dönüp sadece 1-2 şeyi değiştirdiğim kendi ayarlarımda son derece akıcı ve 80-110 FPS arası deneyim yaşıyorum. Önerinizi bizzat uyguladım denedim ve benim için fayda yerine yüksek zarar olduğunu belirttim. İyi sosyaller.

@Shadow Ryzen Öyle diyorsunuz ancak 4GHz OC yapmış halim ile 6 aydır sorunsuzca oynuyorum. Belirttiğiniz SS'lerdeki tüm ayarları aynı yaptığımda işlemci kullanımım %100'e vurdu ve takılma donma yanında 20-50 arası FPS aldım 1080P LOW BF1. Sonrasında tekrar stoğa dönüp sadece 1-2 şeyi değiştirdiğim kendi ayarlarımda son derece akıcı ve 80-110 FPS arası deneyim yaşıyorum. Önerinizi bizzat uyguladım denedim ve benim için fayda yerine yüksek zarar olduğunu belirttim. İyi sosyaller.
Senin ayarlar ne durumda at bende de belki yükselme olur.

Senin ayarlar ne durumda at bende de belki yükselme olur.

Hocam tamamen stok olabilir öyle diyeyim. Sıfırlayıp öyle bırakıyorum ve böyle oluyor. Fabrika ayarı herkeste aynı değil sanırım bilmiyorum.
1576889684598.png
1576889768269.png
1576889701571.png

İnanın sistemimi kurduktan sonra 1-2 ay 1660Ti kullandım arkadaşım henüz kuramamıştı ama kartı vardı benim yoktu. Sonra sistemini kurunca mecbur ben yeni kart aldım ve Nitro+ 570 aldım sıfır. Aldığım gün format bile atmadım direk Nvidia sürücülerini kaldırıp AMD kurdum ve o günden beri asla temiz kurulum yapmadan tamamen Radeon Ayarları üzerinden güncelleme geldikçe hızlı kur diyerek güncelledim. Şu an son sürüm kurulu ve hiçbir sorunum yok. BF1'i LOW'da hiçbir sorun olmadan 72FPS altına asla düşmeden oynatıyor (monitörüm 72Hz ve freesync açık). Ayarları Ultra alırsam takılmalar yaşanabiliyor sebebi CPU LOAD %100'lere vuruyor. Bunun dışında LOW'da sorun yok oynadığım hiçbir oyunda sorun yaşamadım.

Hocam tamamen stok olabilir öyle diyeyim. Sıfırlayıp öyle bırakıyorum ve böyle oluyor. Fabrika ayarı herkeste aynı değil sanırım bilmiyorum.
Eki Görüntüle 475897Eki Görüntüle 475899Eki Görüntüle 475898

İnanın sistemimi kurduktan sonra 1-2 ay 1660Ti kullandım arkadaşım henüz kuramamıştı ama kartı vardı benim yoktu. Sonra sistemini kurunca mecbur ben yeni kart aldım ve Nitro+ 570 aldım sıfır. Aldığım gün format bile atmadım direk Nvidia sürücülerini kaldırıp AMD kurdum ve o günden beri asla temiz kurulum yapmadan tamamen Radeon Ayarları üzerinden güncelleme geldikçe hızlı kur diyerek güncelledim. Şu an son sürüm kurulu ve hiçbir sorunum yok. BF1'i LOW'da hiçbir sorun olmadan 72FPS altına asla düşmeden oynatıyor (monitörüm 72Hz ve freesync açık). Ayarları Ultra alırsam takılmalar yaşanabiliyor sebebi CPU LOAD %100'lere vuruyor. Bunun dışında LOW'da sorun yok oynadığım hiçbir oyunda sorun yaşamadım.
E hocam sizin ayarlarınızda bir tek Freesync açık. Diğerleri benimkiyle tamamen aynı.

E hocam sizin ayarlarınızda bir tek Freesync açık. Diğerleri benimkiyle tamamen aynı.
Evet çok denedim freesync kapalı şekilde yırtılma olsa bile oynamayı. Dediğim gibi tamamen stok ayarlar hiçbir şey değiştirmiyorum. Freesync bile stok şekilde. Sadece kayıt için bitrate değerini 100Mbps'e çekiyorum o kadar. Bir de oyun içi yerine 1080P yapıyorum. Bunun dışında tüm ayarlarım fabrika ayarı. Sizinkiyle aynı sanırım şimdi farkettim. Benim stok şekilde de Freesync açık geliyor.

Evet çok denedim freesync kapalı şekilde yırtılma olsa bile oynamayı. Dediğim gibi tamamen stok ayarlar hiçbir şey değiştirmiyorum. Freesync bile stok şekilde. Sadece kayıt için bitrate değerini 100Mbps'e çekiyorum o kadar. Bir de oyun içi yerine 1080P yapıyorum. Bunun dışında tüm ayarlarım fabrika ayarı. Sizinkiyle aynı sanırım şimdi farkettim. Benim stok şekilde de Freesync açık geliyor.
E aynı işte hocam :D Yırtılma olayı da monitörünüzle alakalı bence.

Yırtılma olmuyor ki :) Freesync kapatınca oyunlar kafayı yiyor, işlemcim güçlü olsa belki stabil sonuç alırım ama açıkken 4GHz X3440 ile bile BF1'de dibine kadar açık şekilde oyun oynayabiliyorum. Sizin önerdiğiniz ayarlar o zaman fabrika ayarlarına ek olarak sadece freesync kapalı olması mı? :)
10 dakika FRS açık ve kapalı kayıt aldım hocam göstermek için size. Neden bilmiyorum 30 saniye sonrası karanlık ekran. Sanırım oyun içi seçmem gerekli yada afterburner kısayolu ile Radeon Ayarları kısayollarından birisi çakıştı -_-

Son düzenleme:
Son durumlar ne bu ayarlar bende de işe yaramamıştı yeni sürüme daha geçmedim fakat bende garip oyunlarda garip bir şekilde FPS düşüşü akabinde takılmalar yaşıyorum şuan. Bende FreeSync açık oynuyorum sadece. Bu problemi yaşadığım oyunlar SMİTE, LOL gibi düşük oyunlar birde. R6, PUBG, COD MW gibi oyunlarda sıfır problem ile oynarken (ortalama 110-144 FPS - 2k) düşük sistem isteyen SMİTE ve LOL gibi oyunlarda bu düşüşleri yaşamam nedendir çözemedim. Bu arada sıcaklık değerlerim 55-63 Derece Arası ortalama 3-4 saat oyun süresinde.

Son düzenleme:
Video açılmıyor da güncel link var mı?
AMD ekran kartı sürücü sorunlarıyla karşılaşanlar alttakileri uygulayabilir. Keyfiyen sevdiğiniz bir özellik varsa aç kapa yapıp stabil çalışıp çalışmadığını anlayabilirsiniz.
Ben aşağıdaki ayarları kullanıyorum.
Bu ayarları sırasıyla yapın. Sıra önemli. Bunları yaptıktan sonra yeniden başlatın.

Sürüm 19.12.3 için ayarlar;

Eki Görüntüle 475120
Eki Görüntüle 475121
Eki Görüntüle 475122
Eki Görüntüle 475123
Eki Görüntüle 475124

Ayrıca 144 Hz monitörünüz varsa ve bellek frekansı sürekli 1750 MHz takılı kalıyorsa ve boşta bile sıcaklık değeriniz yüksekse aşağıdaki yaptığım videoyu izleyin ve ona göre yapın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

AMD ekran kartı sürücü sorunlarıyla karşılaşanlar alttakileri uygulayabilir. Keyfiyen sevdiğiniz bir özellik varsa aç kapa yapıp stabil çalışıp çalışmadığını anlayabilirsiniz.
Ben aşağıdaki ayarları kullanıyorum.
Bu ayarları sırasıyla yapın. Sıra önemli. Bunları yaptıktan sonra yeniden başlatın.

Sürüm 19.12.3 için ayarlar;

Eki Görüntüle 475120
Eki Görüntüle 475121
Eki Görüntüle 475122
Eki Görüntüle 475123
Eki Görüntüle 475124

Ayrıca 144 Hz monitörünüz varsa ve bellek frekansı sürekli 1750 MHz takılı kalıyorsa ve boşta bile sıcaklık değeriniz yüksekse aşağıdaki yaptığım videoyu izleyin ve ona göre yapın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Çok geç cevap olacak farkındayım :D . Freesync bazı panellerde sorun çıkartıyor evet ama ne kadar sıkıntılı olsa da stuttere karşı en iyi ayar Freesync dir . Sıkıntılı olmayan arkadaşlar oynadıkları oyun rekabetçi değilse ve fps değerleri ekran HZ si altında ise Freesync destekleyen ekranlarda mutlaka açsınlar o ayarı . Gerekirse Freesync aralığı arttırabilirler çeşitli uygulamalarla . 5700XT kullanıyorum ve Freesync ise minimum stutter oluyor . SSD de yüklü oyunlarda olmuyor nerdeyse .

Geri
Yukarı