Çözüm AMD Ekran Kartlarında Boşta Memory Clock Kullanımı Yüksekliği

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

İbrahim Güler

Kilopat
Merhaba öncelikle. Bazı monitör modellerinde AMD ekran kartları boşta olmasına rağmen Memory clock değerinin yüksek olması problemi var. Ekran kartı boşta olmasına rağmen gereksiz ısı yayıyor ve kullanım sağlıyor. Bu sorun ekran kartı ile alakalı bir problem değil aslında. Belirli monitör modellerinde yaşanıyor. Şimdi size bu sorunun çözümünü anlatıyorum.
Öncelikle masaüstüne sağ tıklayıp AMD Radeon Software uygulamasına giriş yapıyoruz.

1.PNG

Uygulama girişini yaptıktan sonra sağ üstteki ayarlar menüsüne giriş yapıyoruz.

2.PNG

Bu sekmede özel çözünürlük kısmından yeni oluştur diyoruz. (Bu sekmede EULA adı altında bir onay sekmesi çıkabilir onaylamanız gerekiyor.)

3.PNG

Açılan sekmede Yenileme Hızı(Hz) değerini kullandığınız monitör kaç Hz ise +1 fazlasını giriyoruz (75 Hz ise 76, 144 ise 145). Bazı çözüm bulanlar bu sekmede 75 ise 72, 144 ise 142 tercih etmiş. Ancak ben içim rahat etmediği için 3 Hz az almak yerine 1 Hz fazla alsam ne olur dedim. Şans eseri 1 fazlası değer vermekte işe yaradı.

4.PNG

Oluştur diyerek bu uygulamadaki işimizi bitiriyoruz. Bunda sonra masaüstüne sağ tıklayarak görüntü ayarları sekmesine giriş yapıyoruz. Bu sekmenin alt kısmında (Gelişmiş görüntü ayarları) sekmesine girişi yapıyoruz.

5.PNG

Yenileme hızını AMD Radeon Software uygulaması üzerinde oluşturduğumuz Hz değeri olarak ayarlıyoruz.
İşlemler bu kadar. Eğer çözülmez ise Hz değerleri için düşürmeyi deneyin. Çünkü ufak bir overclock yapıyoruz bu durumda. Ben 1 Hz overclock yapmanın sorun çıkarmayacağını düşündüm ancak üstüne çıkmanızı tavsiye etmiyorum.

Bu tam net ve kesin bir çözüm değil aslında. Çoğu monitör 144 Hz in üstünü yemez. Hz düşürme yöntemi de kullandığını Windows ve ekran kartı sürücüsü sürümüne göre değişiyor. Mesela bir sürümde 143 Hz sorunu çözerken başka bir sürümde 121 Hz bile sorunu çözmüyor ve 120 Hz e almak zorunda kalınıyor. Ama yine de elinize sağlık.

Merhaba öncelikle. Bazı monitör modellerinde AMD ekran kartları boşta olmasına rağmen Memory clock değerinin yüksek olması problemi var. Ekran kartı boşta olmasına rağmen gereksiz ısı yayıyor ve kullanım sağlıyor. Bu sorun ekran kartı ile alakalı bir problem değil aslında. Belirli monitör modellerinde yaşanıyor. Şimdi size bu sorunun çözümünü anlatıyorum.
Öncelikle masaüstüne sağ tıklayıp AMD Radeon Software uygulamasına giriş yapıyoruz.

Eki Görüntüle 971648

Uygulama girişini yaptıktan sonra sağ üstteki ayarlar menüsüne giriş yapıyoruz.

Eki Görüntüle 971652

Bu sekmede özel çözünürlük kısmından yeni oluştur diyoruz. (Bu sekmede EULA adı altında bir onay sekmesi çıkabilir onaylamanız gerekiyor.)

Eki Görüntüle 971657

Açılan sekmede Yenileme Hızı(Hz) değerini kullandığınız monitör kaç Hz ise +1 fazlasını giriyoruz (75 Hz ise 76, 144 ise 145). Bazı çözüm bulanlar bu sekmede 75 ise 72, 144 ise 142 tercih etmiş. Ancak ben içim rahat etmediği için 3 Hz az almak yerine 1 Hz fazla alsam ne olur dedim. Şans eseri 1 fazlası değer vermekte işe yaradı.

Eki Görüntüle 971661

Oluştur diyerek bu uygulamadaki işimizi bitiriyoruz. Bunda sonra masaüstüne sağ tıklayarak görüntü ayarları sekmesine giriş yapıyoruz. Bu sekmenin alt kısmında (Gelişmiş görüntü ayarları) sekmesine girişi yapıyoruz.

Eki Görüntüle 971662

Yenileme hızını AMD Radeon Software uygulaması üzerinde oluşturduğumuz Hz değeri olarak ayarlıyoruz.
İşlemler bu kadar. Eğer çözülmez ise Hz değerleri için düşürmeyi deneyin. Çünkü ufak bir overclock yapıyoruz bu durumda. Ben 1 Hz overclock yapmanın sorun çıkarmayacağını düşündüm ancak üstüne çıkmanızı tavsiye etmiyorum.
Hocam monitör Windows ayarlarından 145'i seçtikten sonra Input Not Support hatası verdi. Ben de geri al dedim.

Bu tam net ve kesin bir çözüm değil aslında. Çoğu monitör 144 Hz in üstünü yemez. Hz düşürme yöntemi de kullandığını Windows ve ekran kartı sürücüsü sürümüne göre değişiyor. Mesela bir sürümde 143 Hz sorunu çözerken başka bir sürümde 121 Hz bile sorunu çözmüyor ve 120 Hz e almak zorunda kalınıyor.
Hocam ben bu ayarları son sürüm ve WHQL olan sürüm için ayarladım. Benim dışında 4xx, 5xx, 5xxx serisi kullanan arkadaşlarda da bu değerler ile işlem yaptık ve çözüm işe yaradı. Bu işlemdeki sorun genelde monitör modeli ile alakalı. Yine de güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.
Hocam monitör Windows ayarlarından 145'i seçtikten sonra Input Not Support hatası verdi. Ben de geri al dedim.
Hocam bu durumda 143 142 gibi değerler denemenizi öneriyorum.

Hocam ben bu ayarları son sürüm ve WHQL olan sürüm için ayarladım. Benim dışında 4xx, 5xx, 5xxx serisi kullanan arkadaşlarda da bu değerler ile işlem yaptık ve çözüm işe yaradı. Bu işlemdeki sorun genelde monitör modeli ile alakalı.
Hocam monitörüm Input Not Support hatası verdi ben de geri al dedim. Yine yapsam monitöre bir şey olur mu?
Görüntü gelmeme vb.
Çünkü kartım boşta 52 derece de çalışıyor. (RX5500XT 8GB)

Hocam monitörüm Input Not Support hatası verdi ben de geri al dedim. Yine yapsam monitöre bir şey olur mu?
Görüntü gelmeme vb.
Hocam sorun oluşturmaz. Çünkü hata sonrası hiçbir şeye dokunmazsanız kendisi otomatik olarak en başta seçili olan ayara geri dönüyor ve kullanıma devam ediyorsunuz.
Görüntü gelmeme vb.
Benim ekran kartımda boşta 58 derecede çalışıyordu. Şuan arka planda çalışan uygulamalar olmasına rağmen 35 derece.

144'te hem arttırıp hem düşürmeme rağmen işe yaramadı.
Deneyimleme şansım olmadı hocam. Ancak 200 Hz üstü zaten yüksek bir yenileme değeri. Çift monitör ve yüksek Hz monitörlerde bu sorunu yaşayanlar gördüm. 240 ise kademeli olarak düşürerek denemenizi öneririm.

280Hz monitör kullanıyorum hız aşırtmalı ama denerim sağ olun.

Geri
Yukarı