AMD ekran kartlarında klasikleşmiş sorunlar

• Konuyu başlatan GFYT
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 17
  • Görüntüleme 347
Makaleler
1
Selam, forumda cogu sorunun temelinde ekran kartı problemi oldugundan dolayı en azından fikir belirtmek icin bu tür konu acma ihtiyacı hissettim. Eksik yerler varsa beraber düzenleriz, belirtirseniz sevinirim.

1-WattMan sorunu

• PSU yetmezligi.
  • Sürücü sorunu
  • Ekran kartında olası fiziksel sorun.
  • Fabrikasyon dışı yapılan undervolt/overclock işlemleri.
  • Parça uyumsuzlugu.
Olası çözümleri;

Sıkıntılı oldugunu dusundugunuz sistem parcasını degistirmek.
Detaylı şekilde, her şeyi hesaplayıp undervolt yapmak.
PSU yetersiz, kalitesiz ise PSU degistirmek.
DDU ile driverı temizleyip, WHQL ( genişçe test edilmiş) sürümü yüklemek.
Kartın termal macun, fan bakımlarını yapmak.

2-Görüntü karmaşası, bozulması

• ekran kartının ömrünü doldurmuş olması
  • PSU yetmezligi
  • sürücü sorunu(driver bozulma ihtimali)
  • chipset arızası
  • aşırı ısınma
olası çözümleri;

Fiziksel temizlik, termal macun bakımlarını yapmak.
PSU yetersiz, kalitesiz ise PSU degistirmek.
DDU ile driverı temizleyip, WHQL ( genişçe test edilmiş) sürümü yüklemek.
Her seye rağmen düzelmiyorsa reballing yaptırmak son cozum, chipsette arıza var demektir.

3-Oyunlarda renkler canlı degil

Radeon ayarlarında girip sag tarafdan ayarlar kısmına tıklıyoruz. Ekran kısmından alta kaydırıp renk iyileştirmelerini görüntüle kısmından canlı renk secenegini seciyoruz. Sorun duzeliyor.

Ayrıyeten oyun icinde yine Radeon ayarları ekran menüsünden renk ayarları kısmından dilediginiz gibi renk ayarı yapabilirsiniz.

4-Coil Whine sorunu

sorunun AMD, Intel veya NVIDIA kartlarla alakası yok; tüm kartlarda görülebiliyor. Bobin aglaması olarak gecen sorun, kullanılan bobinlerin-indikatörlerin kalitesiz olması sonucu olusan bir durum. Ne yazık ki tam çözümü yok, garanti kapsamına da cogu firma sokmuyor.

Olası çözümleri;

Oyunlarda V-Sync ayarını acmak veya FPS sabiltemek.

5-Oyun oynarken ekran donuyor, sesler geliyor

klasik WattMan sorunu olarak degerlendirebiliriz, korkmanıza gerek yok. Hep bu sorunu aldıgınzda yeniden baslatmanıza gerek yok, tus Win + CTRL + Shift + b kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

6-Oyun sırasında fanlarım çok hızlı dönüyor

sıcaklık degerleri normal ise MSI Afterburner'dan fan ayarını sabitleyip oynamak en iyi çözümü.

7-En cok sorun yasanan modeller
  • RX5600-5700 serisi
  • RX470-480
  • RX570-580-590

7-b) En az sorun yasanan modeller

• RX 5500 XT 5000 serisinde alınabilecek en sorunsuz kart
  • RX6000-7000 serisi

Sorunların Kesin Olarak Belirlenmesi İcin Konu Acmadan Once Yapmanız Gereken Testler;

• FurMark veya Superposition Benchmark ile stress testine sokmak. Herhangi sorun varsa not almak, konu acarken belirtmek.
  • sistem özelliklerinizi tam bir bicimde yazmak
  • Memtest86 ile RAM'lerinizi kontrol etmek
  • eger takılma vs sorunları yasıyorsanız SSD veya HDD saglıgınızı kontrol etmek
  • sıcaklık sorunu yasıyorsanız konuda sıcaklık degerlerini belirtmek
  • sorunu hangi kosullarda yasadıgınızı detaylı bicimde anlatmak
  • baska bir görüntü kablosuyla denemek.
  • baska bir monitör ile denemek.
  • ekran kartınızı baska bir sistemde denemek, sorunların devam edip etmedigini gozlemlemek.

Not: Eski kartlara reballing islemi yaptırmak mantıksız. Yine aynı sorunu yasamanız muhtemel.

İlk kısma şunu eklemek isterim, fabrikadan çıktıktan sonra yapılan UV/OC ayarları kadar fabrikada yapılan ayarlar da problem yaratıyordu zamanında :D Özellikle 5xx ve 5xxx serisindeki bazı kartların problemli olmasının temel nedeni fabrikada yeterince test edilmemiş ayarlardı. Bunun dışında tutarlı ve anlaşılır olmuş, elinize sağlık.

Yarın Sapphire Pulse RX 5600XT almayı düşünüyordum. Sizce bir kez daha mi düşünmeliyim? Hazır genel bir konusu varken danışmak istedim)

Bir önceki sistemimde bulunan Sapphire Pulse RX570 de coil whine sesi vardı, WattMan hatasını da sıklıkla alıyordum WattMan olduğunu bilmeden tabii PSU ve ekran karti hariç tüm parçaları değiştirmiştim😁.

AMD'den biraz bu hatalar yüzünden korkuyorum fakat aynı fiyat bandında NVIDIA tarafındaki kartlardan daha performanslı olmaları cezbediyor.

Yarın Sapphire Pulse RX 5600XT almayı düşünüyordum. Sizce bir kez daha mi düşünmeliyim?

Bir önceki sistemimde bulunan Sapphire Pulse RX570 de coil whine sesi vardı, WattMan hatasını da sıklıkla alıyordum WattMan olduğunu bilmeden tabii PSU ve ekran karti hariç tüm parçaları değiştirmiştim😁.

AMD'den biraz bu hatalar yüzünden korkuyorum fakat aynı fiyat bandında NVIDIA tarafındaki kartlardan daha performanslı olmaları cezbediyor.
5 serisini tavsiye etmiyorum. Kendim çok sorun yaşadım. 6 serisi ciddi anlamda önceki seriden çok daha stabil ve verimli. Kesinlikle 6 serisi ve üsti tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı