AMD FreeSync destekleyen 165Hz monitörde FreeSync 165Hz çalışır mı?

594046

Centipat
Merhaba, Asus TUF Gaming VG247Q1A 23,8" VA FreeSync 1920x1080 165Hz 1Ms (mprt) monitörüne sahibim. Bu monitörde 165Hz FreeSync özelliğini kullanabilir miyim? Yoksa max 144Hz sabitleyince mi kullanabilirim?

Anladım. Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için.

Denedim ama bariz oyun yırtılıyor hocam.

Oyunda 165FPS alamadığınız için yırtılmalar yaşıyorsunuz. Oyunu 60Hz'e alın o şekilde deneyin.
Çözüldü işaretleyene selam olsun. :)

Yok hocam 165Hz alıyorum. Ama yırtılma oluyor neden?

165Hz monitörünüz açıyor ama bilgisayarınız oynadığınız oyunu 165 FPS oynatamıyor o yüzden yırtılmalar yaşıyorsunuz. Mesela GTA 5 de ki gibi Hz ayarı var ise oynadığınız oyunda 60 FPS yaptığınızda sorun çözülecektir.

165Hz monitörünüz açıyor ama bilgisayarınız oynadığınız oyunu 165 FPS oynatamıyor o yüzden yırtılmalar yaşıyorsunuz. Mesela GTA 5 de ki gibi Hz ayarı var ise oynadığınız oyunda 60 FPS yaptığınızda sorun çözülecektir.
60 FPS oynamak istemiyorum akıcılık farkı aşırı var, hem 165 FPS alabiliyorum oyunda Steam FPS göstericiden görüyorum. Oynadığım oyun Resident Evil Village. Bu oyunda FPS limitleyici var maximum 120'ye kilitlenebiliyor. Ama kullandığımda yırtılmalar tekrar meydana geliyor. Limiti sınırsız yapıp, AMD Software: Adrenaline Edition üzerinden Ekran Kartı ayarlarına gelip oradan gelişmiş deyip FPS sınırlandırma ile ilgili ayarı açıp 144Hz veya daha azını yapınca yırtılma geçiyor. Başka türlü yırtılmaları önleyemiyorum. Bu ne anlama geliyor hocam, ne yapmam gerek?

Son düzenleme:
Radeon programında Freesync açık gözüküyorsa açıktır.
Oyundaki yırtılmanın farklı sebepleri olabilir, en basitinden oyun motoru hatası olabilir.
NFS Heat'de bariz yırtılma yaşıyordum ben de, farklı oyunlarda en ufak sıkıntım yoktu.

60 FPS oynamak istemiyorum akıcılık farkı aşırı var, hem 165 FPS alabiliyorum oyunda Steam FPS göstericiden görüyorum. Oynadığım oyun Resident Evil Village. Bu oyunda FPS limitleyici var maximum 120'ye kilitlenebiliyor. Ama kullandığımda yırtılmalar tekrar meydana geliyor. Limiti sınırsız yapıp, AMD Software: Adrenaline Edition üzerinden Ekran Kartı ayarlarına gelip oradan gelişmiş deyip FPS sınırlandırma ile ilgili ayarı açıp 144Hz veya daha azını yapınca yırtılma geçiyor. Başka türlü yırtılmaları önleyemiyorum. Bu ne anlama geliyor hocam, ne yapmam gerek?

Oyun en son 120Hz destekliyorsa 165 Hz oynayamazsın. Monitörden FreeSync açık olduğu şekilde masaüstü üzerinden görüntü ayarlarını da 120 Hz yaptığında tam akıcılık yakalayabilirsin.

Oyun en son 120Hz destekliyorsa 165 Hz oynayamazsın. Monitörden FreeSync açık olduğu şekilde masaüstü üzerinden görüntü ayarlarını da 120 Hz yaptığında tam akıcılık yakalayabilirsin.
Hocam genel kullanımda 165Hz istiyorum mesela ama oyunda 120Hz istiyorum monitör ve ekran kartı FPS'si dengeleme yani. Öyle bir imkan yok mu?

Geri
Yukarı