Çözüm AMD FreeSync ve NVIDIA G-Sync açıldığında titreme, ekran çizgileri ve parlaklık sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

manqueller

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, birçok insan FreeSync veya G-Sync açınca bu sorunlardan müzdarip. Kendimce yardım etmeye çalıştım, umarım işinizi görür.

144 Hz'lik monitörünüz var ise masaüstüne sağ tık yapıp, Radeon ayarları diyoruz. Ekrana geliyoruz, sol altta ekran özellikleri sekmesi var. Burayı iyi okuyun buradan sonrası önemli.
Ekran özelliklerimizden FreeSync'in hangi Hz'lerde çalıştığına bakmamız lazım. FreeSync açıksa altta 48-144 arası yazacaktır. Ondan sonra ekran yenileme hızımıza bakmamız gerekiyor.
Ekran yenileme hızınız büyük ihtimal 143.993 civari bir şey olacaktır. Monitör 144 Hertz veremediğinden FreeSync ekran yırtılmalarına, çizilmelere, titremelere ve parlaklık yırtılmalarına yol açıyor.
Şimdi sorunumuzu anlamış olduk, geldik çözüme.
Hemen sağ tarafta ekran çözünürlüğü oluşturma var. Ekran özelliklerinizin ne olduğunu zaten bir önceki bahsettiğim yerde öğrenebilirsiniz, oraları doldurun. Hertz kısmına (en yukarıdaki kısım) 145 girin. Böylelikle ekranınız sabit bir şekilde 144Hz'de çalışacak ve FreeSync sorunları ortadan kalkacaktır.
Kaydedip çıkıyoruz. Masaüstüne geliyoruz, sağ Click yapıp, görüntü ayarları diyoruz. Gelişmiş seçeneklerden(Hertz ayarlama menüsünden) ayarlamış olduğumuz 145Hz'yi seçiyoruz. Reset atıyoruz bilgisayarımıza ve geçmiş olsun, artık kurtuldunuz :).
Duruma göre 60-75-165-240 Hertz monitörlerin ayarlanacak HZ değerleri değişebilir. Fazla olmamak suretiyle 1-2 Hertz arttırabilirsiniz sorunu ortadan kaldırmak için. Bu çözümü uzun zamandır araştırıyordum lakin hiçbir yerde bulamamıştım. 3 günlük uğraşlarım sonucunda kendimde bizzat deneyip, bu sorunu ortadan kaldırmış oluyorum.

İyi forumlar :)

Not: Bu ayarlar sadece AMD panel içindir. Elimde NVIDIA kart olmadığı için deneyemedim lakin ekran ölçeklendirmesi NVIDIA içinde bulunuyor. Mantıken aynı şekilde adımları uygulayabilirsiniz.

Ben nihayetinde kesin çözümü 5. monitörü değiştirerek hallettim. Samsung g7 32'' monitörü aldım ve sorun tamamı ile ortadan kalktı. Bir kaç yerde LG'nin monitörleri ile de benzer sorun yaşayanlar sorunlarını çözmüşler diye okumuştum, hatta birini yukarda bile okumuş olabilirim:) ama başka forumlarda da okumuştum. birde nvidia 3060ti kullanıyorum şu an.

FreeSync açtığında bu sorunu yaşayan arkadaşları etiketleyeyim özellikle AOC monitörlerde.
@yephedrine @Jungleralperen @Sercan Çil @VolkiTolk @Great689 @kaanozcavdar @PanzerTR

@manqueller
2.5 senedir böyle bir konuyla karşılaşmamama şaşırdım.

Öncelikle çözümü araştırıp paylaştığınız için teşekkürler. 🤝🙂

Nvidia ekran kartıyla birlikte G-Sync uyumlu olan FreeSync özellikli AOC 24G2U monitörü kullanıyorum. Daha önce de VA panel olan AOC C24G1 kullandım. İkisinde de bahsettiğiniz problemler mevcuttu. Ben sadece Apex Legends'ta yükleme ekranlarında bu bahsedilen parlaklık titremesi, parlaklık alçalıp azalması sorunu yaşıyordum. Diğer oyunlarda veya günlük kullanımda sorun yaşasam bile fark etmedim. Farklı monitörlerde farklı derecede sorunlar ortaya çıkıyor belli ki çünkü benim için çok büyük bir sorun değildi, sonradan alışmıştım bu sorunun varlığına.

Çözümünün olduğunu bilmek mutlu etti. Az önce Apex'te denediğimde yükleme ekranlarındaki sorunun çözüldüğünü gördüm, doğrulayabilirim.

Tamamen çözüldüğünü düşünüyorum ama 145 Hz'de oynamayı ve dolaşmayı bir süre test edeceğim. Herhangi bir gelişme olursa buradan paylaşırım Nvidia kullananlar için.

Siz AMD için paylaşmışsınız, ben de Nvidia ekran kartında bu sorunu çözmek isteyenler varsa adımları paylaşayım:

Eki Görüntüle 1499774

Gif'in üstüne tıkladığınızda büyütebilirsiniz.
hocam yenileme hızını 145 yaptığımda ekran 5-6 saniye boyunca siyah ekranda kalıp "giriş bulunamadı" olarak kalıyor. sonra eski haline geri alıyor.

Hocam yenileme hızını 145 yaptığımda ekran 5-6 saniye boyunca siyah ekranda kalıp "giriş bulunamadı" olarak kalıyor. Sonra eski haline geri alıyor.
AOC 24G2U ile 145 denediğimde sorun yoktu, abartıp 150 denedim bende de dediğiniz gibi oldu siyah ekran geldi, bekleyince düzeldi. Ama C24G1 ile olmuyormuş demek ki.

merhaba arkadaşlar, birçok insan FreeSync veya G-Sync açınca bu sorunlardan müzdarip. Kendimce yardım etmeye çalıştım, umarım işinizi görür.

144 Hz'lik monitörünüz var ise masaüstüne sağ tık yapıp, Radeon ayarları diyoruz. Ekrana geliyoruz, sol altta ekran özellikleri sekmesi var. Burayı iyi okuyun buradan sonrası önemli.
Ekran özelliklerimizden FreeSync'in hangi Hz'lerde çalıştığına bakmamız lazım. FreeSync açıksa altta 48-144 arası yazacaktır. Ondan sonra ekran yenileme hızımıza bakmamız gerekiyor.
Ekran yenileme hızınız büyük ihtimal 143.993 civari bir şey olacaktır. Monitör 144 Hertz veremediğinden FreeSync ekran yırtılmalarına, çizilmelere, titremelere ve parlaklık yırtılmalarına yol açıyor.
Hemen sağ tarafta ekran çözünürlüğü oluşturma var. Ekran özelliklerinizin ne olduğunu zaten bir önceki bahsettiğim yerde öğrenebilirsiniz, oraları doldurun. Hertz kısmına (en yukarıdaki kısım) 145 girin. Böylelikle ekranınız sabit bir şekilde 144Hz'de çalışacak ve FreeSync sorunları ortadan kalkacaktır.
Kaydedip çıkıyoruz. Masaüstüne geliyoruz, sağ Click yapıp, görüntü ayarları diyoruz. Gelişmiş seçeneklerden(Hertz ayarlama menüsünden) ayarlamış olduğumuz 145Hz'yi seçiyoruz. Reset atıyoruz bilgisayarımıza ve geçmiş olsun, artık kurtuldunuz :).
Duruma göre 60-75-165-240 Hertz monitörlerin ayarlanacak Hz değerleri değişebilir. Fazla olmamak suretiyle 1-2 Hertz arttırabilirsiniz sorunu ortadan kaldırmak için. Bu çözümü uzun zamandır araştırıyordum lakin hiçbir yerde bulamamıştım. 3 günlük uğraşlarım sonucunda kendimde bizzat deneyip, bu sorunu ortadan kaldırmış oluyorum.

İyi sosyaller :)

not: Bu ayarlar sadece AMD panel içindir. Elimde NVIDIA kart olmadığı için deneyemedim lakin ekran ölçeklendirmesi NVIDIA içinde bulunuyor. Mantıken aynı şekilde adımları uygulayabilirsiniz.

Konuyu hortlatıyorum ama bende de bu sorun var fakat 145Hz yapınca input not Support yazıyor ve DP ile bağlıyım nasıl yapabilirim acaba?

merhaba arkadaşlar, birçok insan FreeSync veya G-Sync açınca bu sorunlardan müzdarip. Kendimce yardım etmeye çalıştım, umarım işinizi görür.

Duruma göre 60-75-165-240 Hertz monitörlerin ayarlanacak Hz değerleri değişebilir. Fazla olmamak suretiyle 1-2 Hertz arttırabilirsiniz sorunu ortadan kaldırmak için. Bu çözümü uzun zamandır araştırıyordum lakin hiçbir yerde bulamamıştım. 3 günlük uğraşlarım sonucunda kendimde bizzat deneyip, bu sorunu ortadan kaldırmış oluyorum.

İyi sosyaller :)

not: Bu ayarlar sadece AMD panel içindir. Elimde NVIDIA kart olmadığı için deneyemedim lakin ekran ölçeklendirmesi NVIDIA içinde bulunuyor. Mantıken aynı şekilde adımları uygulayabilirsiniz.

Yıl 2023 gecenin saat 2'si ve bu yazara resmen minnet borçluyum! Çok teşekkür ederim hocam.

Geri
Yukarı