AMD FX 6100 Sisteme Güç Kaynağı Önerisi

yigitgor

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. HD 7850 ekran kartına sahiptim ancak son zamanlarda kartın %60'in üzerinde çalışmaya başlamasının ardından psu'dan (Normal 500w cooler master dual rail 12v1-20a 12v2-18a. 320W gibi bir güç veriyor olması lazım max yükte ancak bir kaç senelik olunca onuda veremiyor artık sanırım.) ses gelmeye başladı. Daha sonraları kapanmaya başladı. Başta kulaklık felan takılı olunca pek sallamadım sesi ancak bir kaç oyunda deneme yaptıktan sonra kartın %60 civarını felan geçince iyice güç kaynağının ses yaptığını farkettim. O şekilde devam edince de bazen kapandığını gördüm.

Daha önce de ses gelme olayı başıma geldi. Anakartıma mâl olmuştu yandı. Sorunun gerçekten bu olup olmadığını anlamak için eski HD4850 kartımı taktım ve aynı oyunlarda denedim ses felan kalmadı. PSU'm bir kaç senelik. Bir de günlük kullanım miktarı 10 saat civarıydı sanırım artık onunda emekli olma zamanı gelmiş.

Aşağıdaki sistemim için PSU alıcam ama çokta anladığım birşey değil. Birkaç araştırma sonunda fiyat/performans olarak beğendiğim bir PSU oldu: Thermaltake Smartpower 80 plus 650w.

200-250 lira gibi bir bütçem var. Siz bu psu hakkında ne düşünüyorsunuz? Tam yükte 530w civarı çıkış veriyor. Benim sistem için sanırım 330w yeterli geliyor. İleriye dönük birşey olsun istiyorum. Önerebileceğiniz başka psu varsa yazarsanız sevinirim. Aşağıya sistemimi yazıcam ayrıntılı tam güç tüketimini görebilmeniz için belki yanlış hesapladığım birşey vardır. Teşekkürler şimdiden.

Sistemim
  • AMD FX 6100
  • ASUS M5A78L LE
  • 4GB DDR3 GSKILL Ram
  • HD 7850
  • Önde led ışık var güç düğmesinde
  • usb'den klavye ve mouse takılı
  • 120mm kasa fanı var
  • 1 tane sata harddisk var 7200 rpm
  • 1 tane dvd-rw var.

Son düzenleyen: Moderatör:
650w bu sistem için gereksiz derecede fazla. 500W yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Bu ürüne bakabilirsiniz:

Cooler Master Rs-500 Extreme Power Plus 500W Güç Kaynağı - Vatan Bilgisayar

Teşekkür ederim tavsiyeniz için ancak problemin başka birşey olduğunu farkettim "Coil Whine" O sesler ekran kartından geliyormuş bandicam programı ile fps'yi 60'a kitledim şimdi hiç bir problem yok. Vsync'de aynı etkisi yapıyor ancak bazı oyunlarda vsync olmuyor o yüzden bandiyide kullanıyorum. Bunu okuyan forundaşlar sesin nerden geldiğini iyi belirleyin böyle bir probleminiz olursa. 1.5 yıldır coil whine problemli kart kullanıyormuşum haberim yokmuş.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı