AMD FX-6300 Tabanlı Sistem Toplama

Hala elinizdeki çöpü savunmaya devam ediyorsunuz. O işlemciyi 4.5 GHZ'e çıkartmak için 300+ TL'lik bir anakart, 100+ TL'lik bir soğutucu almanız gerekecek. Bu kadar masraf edene kadar H81M-Plus ve i5 4460 alınıp, stok fan ile kullanılır. Performansı da daha iyi olur.

4.5 GHZ'e çıkarmak için 300+ tl lik bir anakarta gerek yok. ASUS M5A97 LE R2.0 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHz(O.C.) Anakart ile çıkarılabiliyor. Birde AMD FX 6300 fiyatı 353 TL. İntel 3220 ise 353 TL. Sizce hangisi fiyat performans ürünü? Biraz araştırın lütfen.

Birakin arkadaşi intel kursun ... :)

Hala elinizdeki çöpü savunmaya devam ediyorsunuz. O işlemciyi 4.5 GHZ'e çıkartmak için 300+ TL'lik bir anakart, 100+ TL'lik bir soğutucu almanız gerekecek. Bu kadar masraf edene kadar H81M-Plus ve i5 4460 alınıp, stok fan ile kullanılır. Performansı da daha iyi olur.
Ben asus rog model 2 bilgisayardada intel i7 kullaniyorum
Ama bu benim gozumu karartip intel savunmama gerek degil. Insanlarin ceplerini dusunun oyle yorum yapin. Amd fx lerinin hicbiri çöp degildir. Butceye gore kuvvetliler. Ben bu forumda fx 8350 ye dahi laf atan zavallilari gordukten sonra bu yorumlar enteresan gelmiyor. Siz bildiginizi yapin . Hepinize iyi gunler ...

FX işlemcilerin her zaman karşısında daha performanslı bir İntel işlemci vardır. FX 8150 kullanan birisi olarak söylüyorum. Toplam yükte İ5 4690 ile aynı gücü veriyor ama hiç bir oyun 6-8 çekirdek kullanmıyor. FX 6300 alacağınıza İ3 4160 alın. AMD, çekirdek başına performansta bazı oyunlarda FX 9590 ile İ3xxx'in bile gerisinde kalıyorken gidip FX 6300 alıp sonra "FX 6300 almak mantıklıdır ve FX işlemciler çöp değildir" derseniz şu mübarek sahur vakti elime bir bardak su alır, bir yandan içerken bir yandan size gülerim. :) AMD kaç senedir soket yapısını değiştirmedi. AM3+ kullanıyor en güçlü işlemcileri hala ve transistör sayısı rakibi İntel'e göre çok daha az. Hal böyle olunca aradaki farkı kapatmak için çekirdek sayısını arttırıp GHZ değerini şişiriyor. Ondan sonra ortaya 95 watt, 125 watt ve 220 watt gibi çok güç tüteken ve ısınan işlemciler çıkıyor. AMD'nin Sata 3 kontrolcüleri yüzünden aldığınız Samsung EVO gibi güçlü SSD'nin performansından %50 zarar etmiş oluyorsunuz. İleride çift GPU'lu bir kart takayım derseniz PCI-E 2.0 olduğu için FX anakartlar kullanamıyorsunuz(darboğaz oluyor). PCI-E 3.0 FX bir anakart almak isterseniz 900 tl gibi uçuk rakamlar ödemek zorunda kalıyorsunuz.
2400 tl bütçeniz varsa kesinlikle ama kesinlikle İntel sistem toplayın. FX 6300, toplam yükte İ3 4160'ı geçebilir ama 1-2 oyun haricinde hiç bir oyun 6 çekirdek işlemci kullanmıyor ve İntel CPU'lar, AMD CPU'lar gibi GPU'yu yorup almanız gereken FPS'nin daha altını almanızı sağlamıyor.

FX işlemcilerin her zaman karşısında daha performanslı bir İntel işlemci vardır. FX 8150 kullanan birisi olarak söylüyorum. Toplam yükte İ5 4690 ile aynı gücü veriyor ama hiç bir oyun 6-8 çekirdek kullanmıyor. FX 6300 alacağınıza İ3 4160 alın. AMD, çekirdek başına performansta bazı oyunlarda FX 9590 ile İ3xxx'in bile gerisinde kalıyorken gidip FX 6300 alıp sonra "FX 6300 almak mantıklıdır ve FX işlemciler çöp değildir" derseniz şu mübarek sahur vakti elime bir bardak su alır, bir yandan içerken bir yandan size gülerim. :) AMD kaç senedir soket yapısını değiştirmedi. AM3+ kullanıyor en güçlü işlemcileri hala ve transistör sayısı rakibi İntel'e göre çok daha az. Hal böyle olunca aradaki farkı kapatmak için çekirdek sayısını arttırıp GHZ değerini şişiriyor. Ondan sonra ortaya 95 watt, 125 watt ve 220 watt gibi çok güç tüteken ve ısınan işlemciler çıkıyor. AMD'nin Sata 3 kontrolcüleri yüzünden aldığınız Samsung EVO gibi güçkü SSD'nin performansından %50 zarar etmiş oluyorsunuz. İleride çift GPU'lu bir kart takayım derseniz PCI-E 2.0 olduğu için FX anakartlar kullanamıyorsunuz. PCI-E 3.0 FX bir anakart almak isterseniz 900 tl gibi uçuk rakamlar ödemek zorunda kalıyorsunuz.
2400 tl bütçeniz varsa kesinlikle ama kesinlikle İntel sistem toplayın. FX 6300, toplam yükte İ3 4160'ı geçebilir ama 1-2 oyun haricinde hiç bir oyun 6 çekirdek işlemci kullanmıyor ve AMD CPU'lar gibi GPU'yu yorup almanız gereken FPS'nin daha altını almanızı sağlamıyor.
AMD işte. Fazla bir şey beklenemez. Bir şans vereyim dedim, tüm paramı yatırdım. Keşke yatırmasaydım diyorum...

Şu durumda 6300 yada 8350 alınmasının tek bir mantığı olabilir; elinde hali hazırda AM3+ soket yapısına sahip bir anakart var ise yeni bir Intel anakart almaktansa 8350 alınabilir. Sıfırdan dizilen sistemlerde paranıza yazık edersiniz.

Ben Fx 6300 ve R9 285 sahibiyim . Darboğaz sorununu yaşamadım. İşlemciyi kullanmak asıl mesele , çoğu zaman ekran kartı limitli oynuyorsunuz oyununuzu. Ama Total War Shogun 2 var tek çekirdeği %100 kullanan birde Shadow of mordor var 6 çekirdeğe de %50 yük bindiren . Oyununa göre ve ben sistemi 50 kadar AAA oyunda test ettim işlemci tarafından limitli olmadım . Ama bu saatten sonra da eski FX ' ler alınmamalı . Yeniler 2016 ' da gelecek ve çekirdek başına düşen performansı artıracak . Alınacaksa da i3 de alınmasın ( overclock yeteneği yok ) i5 4430 alınabilir. Fx 6300 , R9 290 da bile darboğaz yapmaz !!! ( Dediğim gibi oyununa bağlı) Bütün testler MSİ Afterburner ile yapılmıştır.

Toplam yükte güçlü işlemciler zaten. Kendimden örnek vereyim. Çekirdekleri doğru düzgün kullanan Shadow Mordor ve The Witcher 3'de FX 8150 ile darboğaz olmadan GTX 980 kullanıyorum. FX işlemcilerin bir işe yaraması için DX 12'nin gelmesi lazım.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı