AMD FX 8300 tabanlı sistem toplama

Oriente

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Merhaba arkadaşlar.
Bilgisayarım yavaş yavaş eskimeye başladığından yeni bir sistem toplamayı düşünüyorum. Bu tamamen kendim toplayacağım ilk sistem olacak. Bu yüzden bilgili arkadaşlardan tavsiyelerini rica ediyorum.

Öncelikle şunu belirteyim kasam eski olduğundan ve havalandırmasını pek verimli bulmadığımdan değiştirmeyi düşünüyorum. Bunun içinde Thermaltake V51 750W almayı düşünüyorum. Kasanın modüler olması, havalandırma mantığı ve estetiği beni çok cezbetti.

Hazır sıvı soğutmalı bir sistem kurmak istediğimden AMD işlemci almayı düşündüm. Zira İntel işlemciler çok kaliteli olabilir fakat ben çok pahalı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden AMD FX X8 8300 almayı düşünüyorum. Abartıya kaçmadan OC yapıp kullanmayı düşünüyorum.

Bu sisteme anakart olarak technopat'ında önerdiği Asus M5A97 R2.0 kullanmayı düşünüyorum. Çok emin değilim ama bütçemi göz önüne almalıyım.

Ekran kartımı 15 ay kadar önce değiştirmiştim.192 bit ama çekirdek ve bellek hızları fena değil. Performansını da beğeniyorum. Önceki ekran kartımı yaklaşık 4 sene kullanabilmiştim. Bu yüzden şimdilik GTX650Ti ekran kartımı sisteme takmayı ve ekran kartı masrafından kaçmayı düşünüyorum.

RAM olarak 1866 veya 1600 mhz 2x4 GB RAM almayı düşünüyorum fakat henüz karar veremedim. Daha önce aldığım Corsair RAM cok kısa sürece arıza yapmıştı. Bu yüzden Kingston'a para verip diğerlerini elesem mi yoksa denesem mi diye kararsızım.

İşlemci soğutucusu olarak da THERMALTAKE WATER 3.0 PERFORMER yada COOLER MASTER SEIDON 120V almayı düşünüyorum. Buna da henüz karar verebilmiş değilim.

Tüm sistemi hallettikten bir süre sonra maddi duruma bağlı olarak belki ledler veya bir-iki led fanla biraz estetik güzellik katmayı deneyebilirim. Estetik önemli nede olsa. :)

Uzun oldu biraz ama okuyup da fikirlerini iletenler olursa beni gerçekten çok mutlu ederler. Şimdiden herkese teşekkür ederim. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutucu olarak kesinlikle Seidon 120V al derim. Ayrıca 750W bu sisteme oldukça fazla eğer upgrade yaparsan eğer gayet iyi, anakartta güzel, şimdiden hayırlı olsun.

Sistem toplarken araştırmak aklına gelmemiş olmalı'ki AM3 soket sistem toplamayı düşünüyorsun. AM3 soket pişmanlıktır. Bütçeni en fazla olarak benimle paylaş, yardımcı olmak isterim.

Amd 8320E (e ibaresi olan) işlemciyi bulursanız, onu almanızı tavsiye ederim. Tdp değeri yanlış değilsem 95watt. E ibaresi olmayan modeller 125watt... Bu işlemci 4.8ghz'ye kadar overclock edilebiliyor. Bence. Fiyat/Performans ürünü.

Son olarak bu işlemci Technopat' da incelendi ve oyun testleri yapıldı. Videoyu izlemenizi öneriririm.
Saygılar,

Ramları 1600mhz almayın, 1866 veya üzerinde almanızı tavsiye ederim.

Amd 8320E (e ibaresi olan) işlemciyi bulursanız, onu almanızı tavsiye ederim. Tdp değeri yanlış değilsem 95watt. E ibaresi olmayan modeller 125watt... Bu işlemci 4.8ghz'ye kadar overclock edilebiliyor. Bence. Fiyat/Performans ürünü.

Son olarak bu işlemci Technopat' da incelendi ve oyun testleri yapıldı. Videoyu izlemenizi öneriririm.
Saygılar,

Ramları 1600mhz almayın, 1866 veya üzerinde almanızı tavsiye ederim.

Ramleri neden 1866mhz ve üzeri tavsiye ettiğinizi bir hayli merak ettim doğrusu. AM3 soket çok eskidi artık. İşlemcileri i5 ailesinden seçerseniz daha uzun ömürlü olacaktır.

Öncelikle geç cevap verdiğim için özür diliyorum. Foruma yeni kayıt oldum ve ceza aldığım için cevap yazamadım.

Soğutucu olarak kesinlikle Seidon 120V al derim. Ayrıca 750W bu sisteme oldukça fazla eğer upgrade yaparsan eğer gayet iyi, anakartta güzel, şimdiden hayırlı olsun.

Soğutucu öneriniz için teşekkür ederim. Sanırım v51 yerine v31 almayı düşünebilirim. Bildiğim kadarıyla aynı kasa sadece fan ölçüleriyle ilgili farklılıklar var ve 650w.

Sistem toplarken araştırmak aklına gelmemiş olmalı'ki AM3 soket sistem toplamayı düşünüyorsun. AM3 soket pişmanlıktır. Bütçeni en fazla olarak benimle paylaş, yardımcı olmak isterim.

AMD işlemcilerin çoğunluğu AM3+ soket zaten, bu soket türüyle ilgili nasıl bir sıkıntı var gerçekten bilmiyorum. Bütçem işlemci + anakart + kasa + sıvı soğutucu + ram + ssd şeklinde 2200 civarı. Doların her gün arttığı dönemdeyiz bu fiyattı ne kadar tutturabiliriz emin değilim. Tavsiyenizi bekliyorum.

Bütçeyi artıra biliyorsan bu sistemi almanı öneriyorum. Aksi takdirde ekran kartının 2 GB modelini alıp fiyatı düşürebilirsin. 4460 oyun konusunda AMD'nin en güçlü işlemcisi olan FX 9590'nı bile farka boğan bir işlemci. (AMD taraftarı olduğun için bilgilendireyim dedim.) Sinerji bilgisayardan ;

Fp.PNG

Açıkçası AMD FX 9590 bile şuan bir i5 4460'ı geçemiyor fakat DX12'den sonra AMD'ler gerçek gücüne ulaşacak mesela AMD FX 8350'nin tek çekirdek performansı kötü olsa bile tam güçte( bütün çekirdekler kullanıldığında ) i5 4690 ile aynı performansı veriyor. DX12 29 Temmuz'da çıkıyor ama DX12 destekli oyunların çıkması daha uzun sürecek. Beklemek istemiyorsanız i5 4460 alın derim. Birkaç ay AMD FX'e dayanabilirim diyorsanız AMD alın :).

Açıkçası AMD FX 9590 bile şuan bir i5 4460'ı geçemiyor fakat DX12'den sonra AMD'ler gerçek gücüne ulaşacak mesela AMD FX 8350'nin tek çekirdek performansı kötü olsa bile tam güçte( bütün çekirdekler kullanıldığında ) i5 4690 ile aynı performansı veriyor. DX12 29 Temmuz'da çıkıyor ama DX12 destekli oyunların çıkması daha uzun sürecek. Beklemek istemiyorsanız i5 4460 alın derim. Birkaç ay AMD FX'e dayanabilirim diyorsanız AMD alın :).

Düşüncene katılıyorum lakin DX 12 geldiğinde intel cephesindeki 4 çekirdekli işlemciler bir nevi uçak olacak. Dediğin gibi şuan 9590 4460'ın arkasında kalıyor, DX12 geldiğinde 9590 4690 performansına çıkabilir amma ve lakin 4460'da en az 4690 performansına çıkmış olacak.

Bütçeyi artıra biliyorsan bu sistemi almanı öneriyorum. Aksi takdirde ekran kartının 2 GB modelini alıp fiyatı düşürebilirsin. 4460 oyun konusunda AMD'nin en güçlü işlemcisi olan FX 9590'nı bile farka boğan bir işlemci. (AMD taraftarı olduğun için bilgilendireyim dedim.) Sinerji bilgisayardan ;

Eki Görüntüle 90408

Ben size konuyu çok yanlış anlatmışım sanırım. :) Öncelikle şuan ki ekran kartımı takmayı düşünüyorum. Şuan bu ekran kartı varken yeni ekran kartı takmayı istemiyorum. Sisteme HDD koymuşsunuz 1TBlik harici diskim 2 tane 360lık sabit diskim var. Bu yüzden SSD almak istiyorum. Kasa olarak da yazdığınız kasayı inceleyeceğim fakat 10-15 sene kullanabileceğim su soğutmaya yatkın hava sirkülasyonu iyi olan modüler bir kasa almak istiyorum. Bunları göz önüne almanızı rica ederim.
Ayrıca AMD taraftarı değilim hayatım boyunca hiç AMD işlemci kullanmadım hep stok fanlı intel işlemciler kullandım ve intelin kesinlikle AMD'den kaliteli olduğunu düşünüyorum. Fakat yaşadığım yer çok sıcak yazları ciddi ısı problemleri yaşıyorum bu yüzden sıvı soğutma kullanmayı düşünüyorum ve yine bu yüzden AMD işlemci konusunda sizlere soru soruyorum. :)
Birde size şunu sormak isterim AMD işlemci ile İntel arasındaki performans farkını yaratan etmen nedir acaba. Bunu gerçekten bilmediğimden soruyorum. AMD işlemcilerin çekirdek sayısı ön bellek hızı daha yüksek olmasına rağmen intel iyi performansı nasıl sağlıyor ?

Sürekli oyun oynayan bir insan değilim yaşım yavaş yavaş geçiyor. Fakat hep iyi bilgisayarım olsun isterim. :) AMD kesinlikle soğutma sistemiyle birlikte kullanılması gereken bir işlemci görünümünde şuan. Soğutma sağlanırsa katlanılabilir diye tahmin ediyorum. Bu DX12 ile bağlantısını bilmiyordum ama araştıracağım. :)

Düşüncene katılıyorum lakin DX 12 geldiğinde intel cephesindeki 4 çekirdekli işlemciler bir nevi uçak olacak. Dediğin gibi şuan 9590 4460'ın arkasında kalıyor, DX12 geldiğinde 9590 4690 performansına çıkabilir amma ve lakin 4460'da en az 4690 performansına çıkmış olacak.

Size zahmet olmazsa DX12 ile oluşacak yeni durum ne ile alakalı kısaca bilgi verebilir misiniz ?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı