AMD FX-8350 stok fan yeterli mi?

@Handsomekont Recep abi öyle birşey demedi videoyu da hatırlıyorum. Pc topluyorlardı ve stok fan kullanan kendine oyuncu demesin tarzında birşey dedi. Doğruluğu tartışılır mesela ssd kullanmayan da kendine oyuncu demesin demişti fakat bu kişilerin kendi görüşü. 6 yıllık oyun bilgisayarını hala intel stok fanla kullanan arkadaşım var.

@Handsomekont Recep abi öyle birşey demedi videoyu da hatırlıyorum. Pc topluyorlardı ve stok fan kullanan kendine oyuncu demesin tarzında birşey dedi. Doğruluğu tartışılır mesela ssd kullanmayan da kendine oyuncu demesin demişti fakat bu kişilerin kendi görüşü. 6 yıllık oyun bilgisayarını hala intel stok fanla kullanan arkadaşım var.

Dostum zaten küçük çaplı işlemciler için stock fan kullanılabilir. Gına geldi artık açıklama yapmaktan. Ben Fx ve intelin i5 ve i7'sinden bahsediyorum. Şuana kadar 6 yıl olduysa o işlemci zaten eskidir. O stock fan ona yeterlidir.

Dostum zaten küçük çaplı işlemciler için stock fan kullanılabilir. Gına geldi artık açıklama yapmaktan. Ben Fx ve intelin i5 ve i7'sinden bahsediyorum. Şuana kadar 6 yıl olduysa o işlemci zaten eskidir. O stock fan ona yeterlidir.

Elinde stok soğutucu kullanıldığı için yanan bir işlemci olduğuna dair kanıtın var mı yoksa tahmin ettiğim gibi sadece tahmin mi ediyorsun.

Elinde stok soğutucu kullanıldığı için yanan bir işlemci olduğuna dair kanıtın var mı yoksa tahmin ettiğim gibi sadece tahmin mi ediyorsun.

Hayır yandı. i7 2600 işlemcim vardı. Yandı derken şöyle işlemci artık 97 dereceden inmiyordu fan bas bas bağırıyordu. İnternete girsem 70-75 derece oluyordu. En sonunda pc açılmadı. Garanti bitmişti baktılar onlarda işlemci çalıştı ama gene boşta 80 derecedeydi. Dedi bu işlemci bozulmuş tamiri yok. 200 liraya verdim. Yerine i5 2500k aldım o da aynı şekil stock'da baya ısınıyordu 412s aldım. Şimdi Yükte 65 dereceyi geçmiyor.

Hayır yandı. i7 2600 işlemcim vardı. Yandı derken şöyle işlemci artık 97 dereceden inmiyordu fan bas bas bağırıyordu. İnternete girsem 70-75 derece oluyordu. En sonunda pc açılmadı. Garanti bitmişti baktılar onlarda işlemci çalıştı ama gene boşta 80 derecedeydi. Dedi bu işlemci bozulmuş tamiri yok. 200 liraya verdim. Yerine i5 2500k aldım o da aynı şekil stock'da baya ısınıyordu 412s aldım. Şimdi Yükte 65 dereceyi geçmiyor.

İlginç gerçekten. Termal macunu yenilemeyi unutmuş olmayasınız ? Kasanın soğutması da önemli tabii. Bu arada hiçbir firma kendini kötü tanıtacak ürün yapmak istemez. Sizin dediğiniz gibi kasıtlı olarak yetersiz bir soğutucu koysa kimse o firmadan ürün almak istemez. ( Eskiden amd işlemcilerde olduğu gibi.) Ayrıca bahsettiğiniz sorun kronik de olabilir. Yani her i7 2600 de bu sorunun olduğunu sanmıyorum çünkü işlemcileri piyasaya sürmeden önce her türlü testi yapıyorlar üzerinde.

İlginç gerçekten. Termal macunu yenilemeyi unutmuş olmayasınız ? Kasanın soğutması da önemli tabii. Bu arada hiçbir firma kendini kötü tanıtacak ürün yapmak istemez. Sizin dediğiniz gibi kasıtlı olarak yetersiz bir soğutucu koysa kimse o firmadan ürün almak istemez. ( Eskiden amd işlemcilerde olduğu gibi.) Ayrıca bahsettiğiniz sorun kronik de olabilir. Yani her i7 2600 de bu sorunun olduğunu sanmıyorum çünkü işlemcileri piyasaya sürmeden önce her türlü testi yapıyorlar üzerinde.

Dostum onu kastetmiyorum. Benim kasa akımımda iyiydi önden havayı alıp arkadan veriyordu. Stock fanla 1-2 sene idare edilebilir. Ama uzun bir süre güçlü işlemciler malesef kullanılamıyor. Burda amaç işlemciyi bozmak değil. Büyük pahalı fan aldırmak. Ama tabikide işlemci aldırmakda istiyorlar. Gördüğün gibi her ay yeni bir şey çıkıyor. Yeni modelleri eskitmeye çalışıyorlar.

Kim yapıyor bunu. :D Yoksa " Yavudiler " mi ? İlluminati' mi kim ? İntel' in Amd' nin Cooler Master ile, Zalman ile ne işi olsun ? Yeni ürünler tabii ki çıkacak piyasaya. Bu yıllardır sürüyor çünkü rekabet var. Herkes daha iyisini yapma peşinde. İşlemcinin boştaki sıcaklığının artmasının fan ile ne alakası var ? Bence termal macunu tazelemeyi unuttunuz ondan öyle oldu. Ayrıca başka tanıdıklarım da var İ7 3770' i , stok fan ile kullanan. Overclock yapılmayacaksa stok fan yeterlidir. Ha sesten rahatsız olabilirsin ama işlemcine zarar gelmesi imkansız.

Kim yapıyor bunu. :D Yoksa " Yavudiler " mi ? İlluminati' mi kim ? İntel' in Amd' nin Cooler Master ile, Zalman ile ne işi olsun ? Yeni ürünler tabii ki çıkacak piyasaya. Bu yıllardır sürüyor çünkü rekabet var. Herkes daha iyisini yapma peşinde. İşlemcinin boştaki sıcaklığının artmasının fan ile ne alakası var ? Bence termal macunu tazelemeyi unuttunuz ondan öyle oldu. Ayrıca başka tanıdıklarım da var İ7 3770' i , stok fan ile kullanan. Overclock yapılmayacaksa stok fan yeterlidir. Ha sesten rahatsız olabilirsin ama işlemcine zarar gelmesi imkansız.

Termal macun falan hepsi eksiksiz ama işte stock fan bana 2 sene dayanabildi. Forumda konularada bakıyorum herkes ısınma konusunda bir hayli şikayetçi. Bunu bir tek ben söylemiyorum. Isınma sorunu önlem alınmadığı takdirde kaçınılmazdır. Ve bu ticaretin bütün firmalar'la işi var. Marka seçimi kişiye kalmış. Bak su soğutma var,hava soğutma var,kasa soğutması var. Varda var. Bunların hepsi birer kar amacı.

Çok çok çok sonradan yazacagım. Ama stok fan falan hikaye cok iyi bir bilgiye sahıp degılım. Firmadada çalışmıyorum. 2 sene once amd bilgisayar topladım msi 990fxgd65 fx-8150 kasa sogutma sistemi ideal 6-7 fan oyuncu kasası hava giriş cıkışlar duzgun iyi bir sirkülasyon var. Nasıl yazılıyosa artık kendi verdikleri stok fan evet 2 sene gecti. Neredeyse ve sonuç anakart ve işlemcim yandı neden mi ? Anlatayım. Boştayken 60-70 derece sogutamama sorunu hatta oynadıgım oyunlar cokda performans istemeyen oyunlar. Evet inanabiliyor musunuz evet macunu da sureklı ve kaliteli kullandım macunundada sıkıntı yok :) Verdikleri stok fanlar uzun ömürlü değildir!
Sogutmak icin farklı bir sogutucuya ihtiyacınız var evet acı ama gercek evet belki başka sogutucu almamız icin yapıyorlar :) İşlemcim ve anakartım yandı! Sogutamadıgım için! Şunu anlayın artık. Babalarınızın şirketleri degıl sizin menfaatiniz icin birşeyler üretmiyorlar. Kendi menfaatleri doğrularında çalışıyorlar!! Yani kendinizi yemeyin gidip acı acı da olsa para verip ayrı bi sogutucu alıcaksınız. Neden mi ? İlerde 1200 lira verip işlemci ve anakartı değiştirmemek icin :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı