AMD FX 9590 Yükseltmesi Yapmak

Daha fazla  
Bu işlemci hakkında tek olumsuz yorum ısınması ve güç tüketimi. Bu iki sorun halledilirse çok iyi performans alınacağını okudum. Benim için güç tüketimi önemsiz. Soğutma olarak da sıvı soğutma alsam sizce sistemi canlandırır mı? Kullandığım ekran kartı 1050 Ti, işlemcim ise FX 6300, anakart MSI 970 Gaming. Hatta ilerde ekran kartını yükseltme imkanım bile olabilir. Sizce bu AM3+ anakarta yatırım yapmak doğru mudur?

FX işlemcilerin kronik bir sorunu ısınma. Nedenini gerçekten anlamıyorum. 120W TDP değeri olan xeon işlemciler soğutulabiliyorken TDP değeri 95 W olan FX 6300 niçin soğutulamıyor?

Bence işlemcinizin güncel gücü çok fena değil GTX 1050 Ti işlemciye de darboğaz yapacağını sanmıyorum. En azından 1080P de oynarsanız bir darboğaz yaşayacağınızı düşünmüyorum. Sadece bir tower fan ile bunun üstesinden gelebilirsiniz. Şu an muhtemelen stock fan kullanıyorsun. AMD nin FX için çıkarttığı stock fan da mı problem var bilemiyorum açıkçası.

Hatta ilerde ekran kartını yükseltme imkanım bile olabilir.

Bu durumda işlemci darboğaza uğrayacaktır bence. GTX 1050 ti oldukça ideal bir kart işlemciniz için. Eğer ekran kartını değiştirip yükselteceksen. İşlemciyi de değiştirmen gerekecektir.

Sizce bu AM3+ anakarta yatırım yapmak doğru mudur?

Günümüzde DDR4 anakartlar üzerine yüksek işlemci ve sağlam bir anakart takarak güncel bir bilgisayar yapmak asgari ücret çalışanı için imkansız düzeyde. Taksitle vs. alınabilir ancak hayat kalitesinde ciddi bir düşüşe sebep olacaktır. Bunun dışında DDR3 ( AM3+) sisteme upgrade yapmak şu an için çok daha ideal bir seçenek. Maddi açıdan böyle düşünüyorum en azından.

Güzel bir termal macun alın. Bu konuda çok tutucu olmanıza gerek yok. İşinizi görecek soğutabilecek bir termal macun alın ve işlemcinizin termal macununu değiştirin. Aşağıda önereceğim CPU cooler' ı alarak soğutma çözümüne ulaşabilirsiniz.
CPU Cooler
Seçenekler kısmından 3 fan ve AMD seçimi yapın. Güncel ücreti şu an için 144 TL bundan daha iyi bir çare yok şu an bilgisayar için.

fx 8350 alıp sıvı soğutma ile yine 9590 performansında kullabilirsiniz gibime geliyor, seri eskidiğinden dolayı işlemciyi sıfır almanıza değmez 2 ci el öneririm. Bende fx-8300 var hava soğutma ile maximum 4.5 ghz yi görebiliyorum boşta 25 derece full stress testinde 65 derece oluyor anakartım m5a97r20
ayriyetten ekran kartım sapphire rx590 :)

Örnek
20190122_002608.jpeg
20190122_002600.jpeg

Evet stabil 4.6 için 1.3 voltaj istiyor sıcaklıklarla baş edemediğim için yukarı çıkamıyorum akasa nero3 hava soğutma var.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı