AMD FX Sistem Donma Sorunu

M A T I Z

Kilopat
Arkadaşlar başlıktan da belirtmiş olduğum gibi, AMD FX sistem kullanmaktayım. Zaman zaman 10-15 saniyelik donmalar yaşıyorum, işletim sistemi olarak Windows 10 Pro kullanıyodum. Şu an 8.1'e döndüm, sonuç yine aynı.

Sistemim:

AMD FX 8300 3.3Ghz
MSI 970A-G43 Anakart
GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 2400MHz
GSKILL 8GB RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 Tek Modül
AMD GAMING X RX470 4GB Ekran Kartı
Sandisk 240 GB SSD Plus
COOLER MASTER WATT 80PLUS 700W Aktif PFC

Son düzenleyen: Moderatör:
Bellek takımlarını sadece 2x4 ya da 1x8 olarak deneyip donma olup olmadığını kontrol edin. Eğer sorun çözülürse BIOS üzerinden bellekler için 1600Mhz seçeneğini kullanın.

Diğer ihtimaller sıcaklık ve BIOS. Genelde yüksek sıcaklıklarda işlemci kendini korumak için çarpan düşürür. Sıcaklıkları kontrol edin normal kullanımda. Sıcaklıklar normal düzeydeyse BIOS güncel mi onu kontrol edin.

CPU-Z Şu linkten MSI olanı indirip mainboard sekmesinden BIOS versiyonunuza bakın. Sürüm A.6 çıkmış en son.

Güncel değilse MSI 970A buradan güncelleyin.

Burada anakartla ilgili başka sürücüler de var. Mesela araçlar sekmesinde Live Update adında bir program var onu yükleyerek kolaylıkla güncelleme yapabilirsiniz.

Eğer yine de çözülmezse sorun anakartınızın işlemcinizi iyi besleyememesinden kaynaklanıyor. Bununla ilgili sorun yaşamış ve ancak başka chipsetli anakartlarla sorunu çözmüş kişiler var.

Mesela
FX 8350 ile MSI 970A G43 uyumu
Bu konuda en iyi cevap olarak seçilen yanıtta bu iki parça eşleştirilmemelidir diyor.

Ancak ben yine de OC yapmazsanız güncellemelerle ve normal bir soğutmayla takılma yaşamayacağınızı düşünüyorum.

Umarım masrafsız sorununuzu çözersiniz.

öncelikle ilginiz için teşekkür ederim,sıcaklıkla ilgili bir problemim yok sağlam bir soğutucum var aida64 programını indirdim kurdum sıcaklık değerlerini,bios sürümünü görmek için. ekran görüntüsü aldım sizce bios güncellemem gerekiyormu? daha önce hiç güncellemedim :)
1.jpg
2.jpg

Bu ekran görüntüsünde BIOS sürümü V10.6 yazıyor ama benim attığım linkte böyle bir sürüm yok. CPU-Z ile bakarsanız daha iyi olur. BIOS güncellemek basit bir işlem. Bununla ilgili videolar var bakıp yapabilirsiniz.

cats.jpg

BIOS Sürümü Cpu-Z programıyla aynı gözüküyor.Verdiğiniz Linkten Anakartın güncel BIOS sürümünü indirdim flaş diskime attım Bios ekranından M-FLASH Kısmından flaş diskimdeki bios dosyasını seçtim %100'e kadar geldi sonra bilgisayar kendini 2 defa resetledi,sonundada siyah bi ekranda Missing Operating System diye bir yazı çıktı acaba biyerler eksik veya yalnış bişeylermi yaptım?

Sizde görünen versiyonla MSI sitesindeki versiyon farklı. Tarihler de farklı. Acaba anakartınız farklı mı resimdeki anakartla bir karşılaştırın isterseniz. Aynı isimde başka bir model olma ihtimali yok ama.

''Bu konumdan (Live Update üzerinden değil) BIOS dosyası indiren kullanıcıların, BIOS güncellemesi yaparken indirilen sıkıştırılmış dosyadaki flash utility yazılımını kullanmaları gerekir. BIOS güncellemesi sırasında oluşabilecek hatalardan kaçınmak için bu yazılımın eski versiyonlarını ya da MSI tarafından sunulmayan yazılımları kullanmamanız tavsiye edilir.''

Şu uyarıyı dikkate aldınız mı? Doğrudan flash belleğe attığınız için bir hata olmuş olabilir.

BIOS güncelledim bilgisayar açılmıyor.

Şu konuda Recep Baltaş'ın cevabı var. Sanırım BIOS'u resetlediğinizde sorun çözülecek. CMOS ile ya da pili çıkararak.

Son düzenleme:
Arşivden çıkan dosyayı klasörüyle beraberinde sürükleyip bıraktığında,biosta bios dosyasını ana dizin yani root kısmına atın diyor ingilizce.onuda denedim sonuç aynı video çektim sorunumun daha belirgin olması adına,onun için ayrı bir konu açıcam.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı