Amd fx x8 9590 Vs İntel i7 4820K [Oyun Sistemi için]

BatuhanYALIN

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Yazılımcı
Sevgili Technopat forum üyeleri güzel bir oyun sistemi toplamak istiyorum ve açıkçası çok çelişkiye düştüm ve en baştan bilgili arkadaşlardan yardım almak istedim. Tamamen bir oyun bilgisayarı olacak olan bu sistemde hangi işlemci seçilmeli ?

i7 4770K. Zamanınız varsa i7 4790K ama Vatan'a ne zaman geleceğini bilmiyoruz. 2011 soket tipine sahip bir işlemci size hiç bir artı sağlamaz. Yakın bütçe için önerdim o işlemciyi.

Render la hiçbir alakam olmayacak. Sadece oyun sistemi topluyorum. Fakat toplayacağım sistem beni uzun yıllar götürsün yeni nesil oyunlara yetişebilsin ve ileri zamanlarda broadwell mimarisi ile toplanacak sistemlere yetişebilsin istiyorum. Bu yüzden 2011 soket düşündüm. Ama amd ye daha yakınım açıkçası. Yani amd mi tercih etmeliyim intel mi ? Bu işlemcilerin fiyatları çok yakın.

9590 İsraftan başka birşey değildir. Render ile alakanız yok ise o bütçeye AMD almayın. Biraz bekleyip 4690K alın. Bekleyemem derseniz 4670K alın.

Genel sistem için (sadece kasa ve donanımlar, monitör hariç) bütçeniz 2500TL veya üzerinde ise AMD almamalısınız. i7 4770K'dan fazlası israf demişler. Oyun için i7 4770K da israftır. Size i5 bir işlemci fazlasıyla yetecektir. i5 4670K veya i5 4690K işlemci alın keyfinize bakın. Birkaç yıl sonra da overclock yaparsınız.
Bu forumda oyun oynayacaklara i7 sistem önermek moda olmuş. Her zaman diyorum, bekara karı boşamak kolay. Bütçeniz çoksa intel işlemci ve i5 seçin. Eğer bütçeniz kısıtlıysa AMD seçebilirsiniz.

Emirhan hocam haklısın ama arkadaş ilk etapta oyun sistemi için başlıkta belirttiği 2 adet işlemciyi seçmiş. İşlemciler hakkında yeterli bilgi sahibi ortada. Forumda bazı kişiler bütçe ne olursa olsun hep i7 öneriyorlar.
Bizim işlemciyle ilgili vereceğimiz doğru tavsiye sayesinde işini rahatça görecek daha uygun fiyatlı bir i5 işlemci alır. Kalan parayı da diğer donanımlara harcar. En basitinden 120GB bir SSD alabilir.
İnsanların bütçesi çoktur, ihtiyacı olandan fazla donanım almak isteyebilir. Bu en doğal hakkıdır. Ancak ben her zaman mevcut paranın en iyi şekilde kullanılmasından yana olduğum için dayanamıyorum pek. :)

Öyle tabiki. Şuan bir 8320 veya 6300 ile bütün oyunlarda iyi performans alınabilir. Daha iyi bir performans istiyorsak ve OC yapmıyorsak 4440, 4570 gibi modeller de var.

Anladım çok çok teşekkür ederim yardımcı olanlara :) . Şimdi netleşti sistem kafamda. Başta Msi z-97 gaming 5 veya 7 üzerine intel -5 4670k takıp işi götürürüm diyordum. Bir tanıdığımın MSI anakartların kalitesinin yeterli olmadığını tercihimi Asus yönünden kullanmamı söyledi. O yüzden kafam karışmıştı. Aslında karşılaştırılacak çok parça var :) Artık son bir sorum kaldı onuda çözümledikten sonra işim tamamdır.. Tekrar teşekkürler ellerinize sağlık.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı