AMD işlemci nasıl undervolt yapılır?

KevinLevrone

Hectopat
Daha fazla  
Selam dostlar. Benim ASUS D509DJ-BR062t model laptopum var. Laptopum çok ısındığı için undervolt yapmak istiyorum. Nasıl yaparım? Bunun hakkında bir rehber oluşturup beni etiketlerseniz sevinirim ya da bu konunun altında anlatırsanız sevinirim. Laptopumu SMS ınfocomm'a termal macun yenilenmesi ve bilgisayar temizliği amacıyla yolladım ancak yapılmadığı için undervolt yapmak zorundayım fazla ısınıyor. Laptopumu 11 aydır kullanıyorum daha yeni. Bir de undervolt işlemi bilgisayarın performansını azaltır mı? Ben şu anlık güç seçeneklerinden en yüksek işlemci durumunu %1 azaltarak Turbo Boost'u kapatarak 10 derece civarı düşürdüm.

Videonun 02:10'dan sonrasini izleyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Türkçesi yok mu hocam? :D tam anlayamadım.

Undervolt aşırı yapılmadığı sürece performansta etki etmez. Yalnız undervolt yaparken mavi ekran, masaüstünün donması, oyunlarda takılma vs. yaşayabilirsiniz. Böyle bir şey yaşarsanız voltajı birazcık arttırın. Ayrıca undervolt tamamen zararsız ve garantiyi bozmayacak bir şeydir.

Hocam işlemciden işlemciye fark etmez mi? Mesela 2.5 ghz'e çekmiş ya sıkıntı çıkmaz mı?
Orada zaten sizin islemci degerleriniz gelecek. Siz kendi islemcinizden ne kadar UV yapmak istiyorsaniz oradaki voltaj degerine o rakami gireceksiniz. Tabii her islemci ayni olmaz. Hatta ayni model iki notebooktaki islemciler bile birbirinden farkli degerlerde UV olacaktir. Kesin su degeri gir diye bir durum yok.

Orada zaten sizin islemci degerleriniz gelecek. Siz kendi islemcinizden ne kadar UV yapmak istiyorsaniz oradaki voltaj degerine o rakami gireceksiniz. Tabii her islemci ayni olmaz. Hatta ayni model iki notebooktaki islemciler bile birbirinden farkli degerlerde UV olacaktir. Kesin su degeri gir diye bir durum yok.
Hocam işlemcim Amd Ryzen Master'ı desteklemiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı