AMD işlemcilerde Hyper threading açılmalı mı?

Kullandığınız işlemci 4 çekirdek ve 8 izlekli gözüküyor. Yani SMT açık. BIOS üzerinde SMT ayarını bulup otomatik/default konumundan disabled konuma çekerseniz kapanmış olur. Ancak o işlemcide yapılmasını tavsiye etmem. 4 çekirdekli işlemciyi 4 izlek olarak kullanacaksınız ve bu güncel ekran kartı ve oyunlarda ters tepebilir. Yani 4 thread artık az geliyor. 6 veya 8 çekirdekli olsa denenebilirdi.

Kapalı olması sanırım az biraz tek çekirdek performansını artırıyor. Ancak toplam thread sayısı yarıya ineceği için render işleri ve çoklu çekirdeğe optimize edilmiş güncel oyunlarda performans düşer. Eski oyunlarda deneyebilirsiniz.

Hyper V işlemci sanallaştırma özelliğidir. Emulator veya sanal makine kurulumu yapılacaksa mutlaka açık olmalı. Öbür türlü sanal işletim sistemi çalışmaz veya kötü performans verir. AMD BIOS işlemci menüsünde galiba SVM diye geçiyordu.

Kullandığınız işlemci 4 çekirdek ve 8 izlekli gözüküyor. Yani SMT açık. BIOS üzerinde SMT ayarını bulup otomatik/default konumundan disabled konuma çekerseniz kapanmış olur. Ancak o işlemcide yapılmasını tavsiye etmem. 4 çekirdekli işlemciyi 4 izlek olarak kullanacaksınız ve bu güncel ekran kartı ve oyunlarda ters tepebilir. Yani 4 thread artık az geliyor. 6 veya 8 çekirdekli olsa denenebilirdi.

Kapalı olması sanırım az biraz tek çekirdek performansını artırıyor. Ancak toplam thread sayısı yarıya ineceği için render işleri ve çoklu çekirdeğe optimize edilmiş güncel oyunlarda performans düşer. Eski oyunlarda deneyebilirsiniz.

Hyper V işlemci sanallaştırma özelliğidir. Emulator veya sanal makine kurulumu yapılacaksa mutlaka açık olmalı. Öbür türlü sanal işletim sistemi çalışmaz veya kötü performans verir.
Hocam teşekkür ediyorum. HPET ve hyper threading aynı şey midir, yani kısaltması mıdır? Birde arkadaş şu videoda hpet i kapatınca çok daha fazla FPS aldığını gösteriyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı