AMD işlemcilerin input lagı Intel işlemcilere göre daha mı fazla?

Jukac

Hectopat
Arkadaşlar böyle bir şey duydum son zamanlarda. Valorant gibi oyunlarda AMD işlemcilerin input lagı fazlaymış. Bu doğru mu? Doğruysa neden çoğu e-sporcu 11700k, 11900K almak yerine 5950X, 5900X alıyorlar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilmiyorum fakat böyle bir şey olduğu düşünmüyorum, reklam çalışması gibi geldi açıkçası. Ayrıca donanım ve ekipman önemli olsa bile iş oyuncunun becerisinde bence bir yerde.

AMD render anlamında daha iyi olduğu için yayıncılar AMD tercih ediyor. Çoklu çekirdek performansında Intel'i solluyor. Input lag FPS fazla olunca düşer, markayla alakalı değildir.

Birkaç arkadaşım AMD işlemcilerin bellek gecikmesinin Intel işlemcilerden daha fazla olduğunu, bunun da daha fazla input laga sebep olduğunu söyledi. Daha sonra bu veriyi Technopat'tan buldum. Bu gerçekten doğru mu? Bellek gecikmesinin input lagla doğrudan ilişkisi mi var?
1628497875501.png

Yanlışım varsa düzeltin ama bu input lag monitörün iç elektronik aksamının hızına bağlı bir durum değil mi? Kaynak.
Evet öyle ama CPU-GPU gibi donanımların input lagı artırıp azaltabileceğini söylüyorlar.

Birkaç arkadaşım AMD işlemcilerin bellek gecikmesinin Intel işlemcilerden daha fazla olduğunu, bunun da daha fazla input laga sebep olduğunu söyledi. Daha sonra bu veriyi Technopat'tan buldum. Bu gerçekten doğru mu? Bellek gecikmesinin input lagla doğrudan ilişkisi mi var?
Burada bellek gecikmesi söz konusu ve nanosaniyelerle ölçülüyor, input lag ise milisaniyelerle. Süre bazında binlerce kat fark var aralarında; bu farkı hissetmen, oynanışını bozması falan imkansız.
CPU-GPU gibi donanımların input lagı artırıp azaltabileceğini söylüyorlar.
Doğru.

Yeni konular

Geri
Yukarı