AMD işlemcilerin ısınması iyi bir hava sirkülasyonu ile çözülebilir mi?

Başlıkta belirttiğim gibi AMD Ryzen 5 2600, 2600X, 3500X gibi işlemciler Power Boost'u kapamadan, onu bunu aç kapa yapmadan, çözülüyor mu? Birden merak edesim geldi. Ondan sordum, neden merak ettim hiçbir fikrim yok.

Yıl olmuş 2021 AMD ısınıyor diyenler hala tükenmedi. R5 3600 kullanıyorum render da yaptım şu zamana kadar 55 dereceyi geçtiğini görmedim. Hava soğutma kullanıyorum tabii ki fakat stok soğutucu ile de 63'ü geçmiyordu.

Hiçbir Ryzen işlemcinin genel olarak yüksek sıcaklık seyri yok. Kötü soğutucu ve -bence- düzgün çalışmayan Core Performance Boost özelliği sorunları var. Uzay montajla klimanın önüne dayasan da sıcaklık dalgalanması durmayacak. CPB kapatılmalı. Kapatıldıktan sonra ister temel frekansta istenirse soğutucunun elverdiği ölçüde daha yüksek frekansta sabitlenebilir. En güzel sonuç öyle çıkıyor. Onun dışında genel seyri yüksekse soğutucu değiştirilmeli.

Eskiden olsa ek olarak soğutucu alman lazım derdim fakat 2020 model işlemciler daha az ısındığı için normal kullanımda gerek bile yok bence. Paylaşılan konu ve bilgiler doğrultusunda 2019 model işlemcilere göre 2020 modeller bir tık daha iyi.

Senin dediğin cepteki paraya ve tecrübe ye bakar, termal grizzly kryonaut, istemci de _ 5 le _ 10 D... Sıvı soğutma _ 15 D... Büyük kasa en _ 15 D. Ekran kartı dik tutmak en _ 5 D... Corsar fan _ 5 D... Bunun sonucu kendim için geçerli ilk açılış işlemci boş da 33 D... Ekran kartı boş da fanlar stop 28 D...
IMG_20210220_133039.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı