Rehber AMD kartlar için shader ayarını tüm oyunlara açma

AMD'nin eski Crimson sürücülerinde "Shader Cache" adında ayar vardı ancak yeni adrenalin sürücülerinde bu ayarı Radeon Software'dan kaldırarak sadece kayıt defteri üzerinden erişilebilir kıldılar.

1693260057175.png

(Crimson arayüzünde bulunan Shader Cache ayarı)

Shader'ın ne işe yaradığını kısaca şu şekilde anlatayım. Siz hayatınızda ilk defa bir iş yapıyorsunuz ve bu deneyimle ilk defa karşılaştığınız için bir alışma ve öğrenme süreci oluyor, bu nedenle işleri yavaş veya duraksamış şekilde yürütmüş oluyorsunuz ancak o işte belli bir süre vakit geçirdikten ve öğrendikten sonra artık bir şeyleri hızlı hızlı seri bir şekilde yapmış oluyorsunuz çünkü artık ustası olmuşsunuz. :) İşte shader mantığı da hemen hemen bu şekilde, işlemcinin bu grafiksel hesaplamaları öğrenme aşaması var ve o öğrenene kadar da biraz sancılı durumlar yaşıyoruz. :D Oyunlarda bir efekt uyguladığınızda (veya herhangi bir şey) işlemci bu hesaplamaları yaparken anlık duraksıyor ve bu size performans düşmesi olarak geri dönüyor. İşte bu hesaplamaları sürekli sürekli siz oyunu her oynadığınızda yapmaması için bunu bir önbellekleme amacıyla diske kaydediyor ve hesaplama yapmaya ihtiyaç duymadan bu önceden yapılmış işlenmiş olan grafiksel hesaplamaları bu önbellek dosyasından çekiyor ve siz daha stabil bir oyun deneyimi yaşamış oluyorsunuz. Bazı oyunlar kendi gölgelendirici önbelleğini daha oyuna ilk girer girmez yapıyor ancak bazı oyunlar siz oynadıkça bu işlemi yapmaya başlıyor ve bu işlemi yapana kadar da oyunda performans düşmeleri yaşıyorsunuz. AMD kartlar sürücü gereği bu işlemi yaparken biraz tökezliyor, oyunlarda FPS düşmeleri, stutter yaşatıyor bunun sebebi ise AMD'nin Shader önbellekleme ayarı varsayılan olarak AMD optimizeli oyunlar için ayarlı olduğundan bu oyunlar dışındaki diğer oyunlarda performans düşmesi daha fazla hissedilir oluyor. Bu konunun amacı ise bu problemi önlemeye veya azaltmaya çalışmak. Mümkünse denedikten sonra değişimleri belirtirseniz sevinirim. Bu performans düşmesi her oyun için geçerli değil bu arada. Kimi oyun misler gibi çalışırken kimi oyun performans düşmesi yaşatabilir. Bu biraz da oyunun motoruna, optimizasyonuna ve geliştirilmesine bağlı bir durum.

• İlk öncelikle arama çubuğuna Regedit yazarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açıyoruz.
  • Yukarıdaki arama barına bu yolu yapıştırabilirsiniz direkt olarak "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}\0000\UMD". "{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}" klasörü normalde her sistem için aynı klasördür ancak olur da bu klasörde bulamazsanız diğer klasörlere de bakın, elbet birinde bulursunuz.
  • UMD klasörünün içerisine girdiğinizde içerisinde "ShaderCache" adında girdi olması lazım. Eğer ki sizde yoksa boş bir alana sağ tıklayıp Yeni > İkili Değeri oluşturun ve bunun adını "ShaderCache" olarak adlandırın.

Ekran Görüntüsü (14).png

• Oluşturduğunuz girdiye çift tıklayıp Değer verisini 32 00 şeklinde yapın ve Tamam'a basın. Görseldeki gibi olacak.
1693259143497.png

Son hali bu şekilde olacak:
1693259250318.png

Sizde bu "ShaderCache" girdisi halihazırda var olabilir ve 31 00 olarak ayarlanmış olabilir, yine çift tıklayıp değerini 32 00 yapıyoruz. Bu değerlerin karşılığı ise şöyle: 30 00 = kapalı | 31 00 = varsayılan olarak AMD optimizeli özel oyunlarda açık | 32 00 = tüm oyunlar için açık. Biz bu değeri 32 yaparak tüm oyunlar için açmış oluyoruz.

Şimdi ise tüm bunları yaptıktan sonra eğer ki oyunlara girerseniz shader işleminin tekrar başladığını göreceksiniz, bu nedenle oyunların eski shader dosyalarını silmemiz gerek bunun için ise AMD Software'a giriyoruz. Oyun > Ekran Kartları > En aşağı kaydırıp Gelişmiş'i genişletin ve en altta bulunan Shader Cache'yi Sıfırla seçeneğinden Sıfırlama Gerçekleştir butonuna basın.

Adsız.png

Bu işlemi yaptıktan sonra da windows'un arama çubuğuna disk temizleme yazarak "Disk Temizleme" aracını çalıştırın. C: bölümünü seçin ve listeden "DirectX Gölgelendirici Önbelleği hariç diğer seçeneklerin tiklerini kaldırın, sadece DirectX tikli kalsın. Tamam'a basıp silinmesini bekleyin.

Ekran görüntüsü 2023-08-29 005655.png

Artık bütün işlemlerimiz bitti, tek yapmanız gereken sistemi resetleyip oyun deneyimlerinizi görmek.

Forumlarda bu değerin büyük faydasını görenler olmuş. Oyunlarda performans düşmeleri düzelenler olmuş veya büyük ölçüde azalanlar olmuş. Sizler de deneyip sonucunu bildirirseniz sevinirim.

Eğer ki kayıt defteri ile uğraşmak istemiyorum diyorsanız linkte verdiğim reg dosyası ile tek tıkla ekleyebilirsiniz: https://www.mediafire.com/file/ea8nu90wugnw1ho/shadercache.reg/file

Son düzenleme:
Konunun en altında bulunan shader cache temizleme olayını bence AMD'nin her sürücü güncellemesinden sonra tüm AMD GPU kullanan yapmalı. Yarın gereksiz ve önemsiz bir güncelleme bile gelse kesinlikle yapılmalıdır. Yapmakla yapmamak arasında dağlar kadar fark var. Temiz bir kurulum ile yeni bir sürücüye geçseniz bile daha önce oluşturulan gölgelendirici önbelleği kullandığı için kasma, donma, takılma, hıçkırma, kekeleme yaşamanız bu yüzden olduğunu belirteyim.

Her yeni sürücüye geçişte shader önbelleklerinin tutulduğu klasör zaten temizleniyor ancak işi sağlam almak adına yapılabilir elbette.

Her yeni sürücüye geçişte shader önbelleklerinin tutulduğu klasör zaten temizleniyor ancak işi sağlam almak adına yapılabilir elbette.

Ama disk temizleme DirectX Gölgelendirici Önbelleğini incelerseniz 0 MB olmadığını görürsünüz :)

Ama disk temizleme DirectX Gölgelendirici Önbelleğini incelerseniz 0 MB olmadığını görürsünüz :)

Shader önbellekleri birden fazla yerde depolanıyor. Aynı anda hem oyunun kendi Local klasörü, hem AMD'nin kendi klasörü, hem de Windows'un kendi önbelleklerini tuttuğu klasör. Her oyun da farklı farklı yerlerde önbellekleme yapıyor, şart değil temizlenmesi. Windows kendi kendine temizlemesini yapıyor çoğu zaman.

Shader önbellekleri birden fazla yerde depolanıyor. Aynı anda hem oyunun kendi Local klasörü, hem AMD'nin kendi klasörü, hem de Windows'un kendi önbelleklerini tuttuğu klasör. Her oyun da farklı farklı yerlerde önbellekleme yapıyor, şart değil temizlenmesi. Windows kendi kendine temizlemesini yapıyor çoğu zaman.

Açıkçası temiz bir kurulum ile sürücü değiştirip disk temizleme yapmadığım da sttuter devam ediyordu. Disk temizlemeden temizlediğim ise tamamen temiz bir kurulum yapmış (windows format vs..) gibi oluyorum.

Açıkçası temiz bir kurulum ile sürücü değiştirip disk temizleme yapmadığım da sttuter devam ediyordu. Disk temizlemeden temizlediğim ise tamamen temiz bir kurulum yapmış (Windows format vs.) Gibi oluyorum.

Bir konu da yapmayın NFS Heat da falan aşırı kasma takılma yapıyor demişsiniz ben bu ayarı hiç ellemedim 24.2.1 sürümü kurulu NFS Heat kurdum oyun oynanmıyor resmen sürekli takılıyor oyun ne yapmam lazım?

Bu konunun en başındaki sadece AMD Software bölümünden sonraki işlemleri yapın. Disk temizlemek (Önbellek temizliği)

Shader cache tüm oyunlarda açma işlemini yapmayın.

PC yeniden başlatın.

Alttaki rehberdeki adımları da yapın.

Artık oyun da kasma yaşamaman gerek veya çok çok daha azalması gerekiyor.

Bu konunun en başındaki sadece AMD Software bölümünden sonraki işlemleri yapın. disk temizlemek (önbellek temizliği)

PC yeniden başlatın.

Önbellek işlemini yapmıştım zaten sürücüyü kurduktan sonra her şeyi temizledim. Rehbere bakayım.

Bu konunun en başındaki sadece AMD Software bölümünden sonraki işlemleri yapın. disk temizlemek (önbellek temizliği)

PC yeniden başlatın.

Edit: Ben böyle yaptım lakin hala var o takılmalar. Düzeltmedi bende o user. CFG kodları. İşlemci i7 4770K. 4 Core 8 thread işlemci. Kodlar yanlış mı acaba?

Thread.Processorcount 4
Thread.Maxprocessorcount 4
Thread.Minfreeprocessorcount 0
Thread.Jobthreadpriority 0
Gstrender.Thread.Maxprocessorcount 8

Son düzenleme:
Önbellek işlemini yapmıştım zaten sürücüyü kurduktan sonra her şeyi temizledim. Rehbere bakayım.

Edit: Ben böyle yaptım lakin hala var o takılmalar. Düzeltmedi bende o user. CFG kodları. İşlemci i7 4770K. 4 Core 8 thread işlemci. Kodlar yanlış mı acaba?

Thread. Processorcount 4
Thread. Maxprocessorcount 4
Thread. Minfreeprocessorcount 0
Thread. Jobthreadpriority 0
Gstrender. Thread. Maxprocessorcount 8

Hayır her şey doğru, takılma süreçlerin de GPU kullanımı anlık olarak %0'a mı düşüyor ve hem ekran kartı hemde işlemci için sıcaklıkları gözlemleyin.

Hayır her şey doğru, takılma süreçlerin de GPU kullanımı anlık olarak %0'a mı düşüyor ve hem ekran kartı hem de işlemci için sıcaklıkları gözlemleyin.

Sıfıra düşme yok sürekli takılıyor arabayla hızlı gitmeye gelmiyor ilk başta ki gittiğimiz garaj var özellikle oraya geldiğim zaman hem kasıyor hem de ciddi FPS düşüyor.

Sıfıra düşme yok sürekli takılıyor arabayla hızlı gitmeye gelmiyor ilk başta ki gittiğimiz garaj var özellikle oraya geldiğim zaman hem kasıyor hem de ciddi FPS düşüyor.

Donanım olarak biraz düşük görünüyor sistemin ama net bir şey diyemem. Ben de bu hız geçme drift yapma yerleri oluyor ya etrafı halka gibi olan yerler oradan geçerken saniyelik takılma yaşıyordum onu da çözdüm. Shader Cache'den dolayı neden oluyordu. Kaplamalar düzgün yüklendikten sonra problem yaşamadım. NFS Heat genel olarak çok sorunlu bir oyun olduğunu belirteyim. Bende malum yöntem ile kurulu şekilde oynuyorum.

Geri
Yukarı