AMD kartların daha erken bozulması ve daha hassas olması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yılı yanlış hatırlamıyorsam 2010 veya 2011 yılında Sapphire HD 5850 almıştım. 2019 yılında sattığımda hala taş gibiydi. i5 3570K işlemcim ile beraber gayet iyi çalışıyordu.

NVIDIA tarafında sadece ilk çıktığında GTX 1050 Ti AERO ITX almıştım ve MX110 (Laptop) ekran kartların kullandım bu zamana kadar. Geriye kalan tüm ekran kartlarım AMD'ydi ve hiçbiri üzmedi bugüne kadar, umarım daha da üzmez :)

Olay AMD ile alakalı değil, sorun tamamen üreticilerden kaynaklı.

AMD sadece ekran kartının GPU dediğimiz kısmını üretir, diğer etmenler bu GPU kısmını sattıkları şirketlere bağlıdır. Yani kısacası günah keçisi AMD değil.
Garanti bittikten sonra GPU kısmında sorun çıkıyor zaten. Ben çok fazla kart gördüm, HD serisi çöpleri söylemiyorum bile onlar zaten ibretlik. Genelde fırınlama son çare kalıyor. Çakmakla 5 AMD GPU'sunu ısıtarak geçici kurtardığımı bilirim ama Nvidia kısmında böyle bir şey hiç yapmadım hiç mi denk gelmez.
AMD demeyelim de kart üreticileri diyelim. Her üreticinin kendi segmentine göre kart modelleri var. Sen gidip fiyattan kısayım diye en ucuzunu alırsan ve bu kalitesiz olursa AMD suçlu olmuyor burada. AMD sadece çip satıyor, diğer bütün incik cincikler üreticilerin.
Ucuz kart aldığımı kim söyledi?

AMD demeyelim de kart üreticileri diyelim. Her üreticinin kendi segmentine göre kart modelleri var. Sen gidip fiyattan kısayım diye en ucuzunu alırsan ve bu kalitesiz olursa AMD suçlu olmuyor burada. AMD sadece çip satıyor, diğer bütün incik cincikler üreticilerin.
Mosfet vb. bahsettiğiniz cinciklerden bahsetmiyorum. Bunların bilgisi dahilinde GPU kısmı ile alakalı söylüyorum bu konuyu. Uzun kullanım süresinden bahsediyorum, 2008 model Nvidia tarafından üretilen GPU'lar hala taş gibiyken AMD olanlar yeni ve eski 5 sene sonra fırına gidiyor. Tahminimce %35 vardır ve az bir rakam değil.

Ekran kartlarında böyle bir şey olduğunu düşünmüyorum, ama yeni nesil işlemcilerinde hata oranı daha fazla gibi geliyor.
Radeon HD ekran kartları vs. genelde bozuluyor, fırınlama işlemi görüyor. Belki bir sıkıntı vardır ama 3 kat olamaz.
Ryzen sonrası işlemci konusunda sorun kalmadı.

Ryzen sonrası işlemci konusunda sorun kalmadı.
1 ve 2. Nesilde hiç yoktu, 3. Nesilde çok az vardı. 5. Nesilde görece daha fazla bozulan işlemci var. Benim de 5600X'im vardı bozuldu. DH'de Ryzen 5000 konusunda sorunca oradan birinin de 5900X'i bozulmuş. Oraya attığım mesajı olsa olsa 10-20 kişi görmüştür.
İnternette biraz bakınca zaten daha fazla bozulduğunu anlamak mümkün.

Geri
Yukarı