AMD mi almalıyım Nvidia mı?

Cayxe

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, baya bir zamandır bunun cevabını arıyorum. Ekran kartı olarak Nvidia mı alınmalı yoksa AMD mi? Bütçem maksimum 3500 TL, bu bütçe ile RX 580 4 GB alınabiliyor ama işte AMD ekran kartlarında ısınma var, sürücülerinde sıkıntı var falan diyorlar biraz korkuyorum. Sizce ne yapılmalı? Oyunları ultra da oynamak ve ekran kartını uzun süreli kullanmak istiyorum.

Çözüm
W
Sürücülerinde sıkıntı var? :D DonanımHaber'in bir videosunda görmüştüm, AMD'nin sürücüleri Nvidia'nın sürücülerinden daha stabilmiş. Öncelikle bu mevzuyu kapatalım. Isınma olayına gelince, mesela RX 580'den bahsetmişsiniz. Kendisi 185W tüketen bir kart, kolay kolay ısınmaz yani. Orta seviye bir ekran kartı alacaksanız, AMD'yi seçmeniz daha mantıklı duruyor.
Sürücülerinde sıkıntı var? :D DonanımHaber'in bir videosunda görmüştüm, AMD'nin sürücüleri Nvidia'nın sürücülerinden daha stabilmiş. Öncelikle bu mevzuyu kapatalım. Isınma olayına gelince, mesela RX 580'den bahsetmişsiniz. Kendisi 185W tüketen bir kart, kolay kolay ısınmaz yani. Orta seviye bir ekran kartı alacaksanız, AMD'yi seçmeniz daha mantıklı duruyor.

Çözüm
Arkadaşlar, baya bir zamandır bunun cevabını arıyorum. Ekran kartı olarak Nvidia mı alınmalı yoksa AMD mi? Bütçem maksimum 3500 TL, bu bütçe ile RX 580 4 GB alınabiliyor ama işte AMD ekran kartlarında ısınma var, sürücülerinde sıkıntı var falan diyorlar biraz korkuyorum. Sizce ne yapılmalı? Oyunları ultra da oynamak ve ekran kartını uzun süreli kullanmak istiyorum.
RX 580 iyi model hocam alabilirsin.

Bütçeniz daha düşük olsa RX 580 önerebilirdim lakin 3500'e kadar çıkabiliyorsanız RTX 2060'ı öneriyorum, RX 580'in tozunu attırır.

Nvidia tarafında bütçemize uygun alabilir eğimine en yüksek kart 1060 3 GB dir. Oda zar zor. Bu fiyatlarada bu ekran kartlarını almak saçmalıktan ibaret olur. Sizin için en makul kart RX 580 4 GB. Veya RX 570 4 GB dir. Aralarındaki fark %10 gibi birşey. Yani RX 580 e Oc versiyonu da diyebiliriz. Sürücülere gelirsek her iki tarafında sürücüleri sürekli optimizasyon bakımından geliştiriliyor. Kendi destekledikleri oyunlarda daha iyi performans veriyorlar. Fakat kimse kabul etmese de ki buna bende dahilim. Son çıkan Nvidia'nın planlı estlkitme haberleri insanın içinde bir kuşku uyandırıyor. Size tavsiyem boş yere Nvidia ya para harcamaktansa AMD alın bitsin gitsin en azından paranızın hakkını verir. Ama bu AMD nın sürücüleri kötü demek değildir aksine baya yol katlettiler bu anlamda. Sadece biraz daha eksikler. Yakında belki de Nvidiadan daha iyi sürücülerini görebiliriz.

Merhaba,

Gigabyte Gtx 1060 kullanıcısıyım. MSI Rx580 kullanmıştım daha önce. İki kartıda yeterince kullandım ve aralarında pek bir performans farkı olduğunu söyleyemeyeceğim, zaten oyuna daldığında belli bir süre sonra sürekli fps, sıcaklık, kullanım yüzdesi gibi değerleri takip edemiyorsun. Kısaca bilgi vermek gerekirse 1060 70 derece max. Rx580 78 dereceyi max. geçtiğini göremedim. Kısacası iki kartta seni üzmeyecektir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı