AMD mi NVIDIA mı?

Bütçe
5000-6500

berkecem

Decapat
Daha fazla  
Yeni çıkacak EA FC dahil F1 23 gibi yeni oyunları medium grafiklerde OBS'den video/yayın yapabilecek işlemcimle uyumlu 5000-6500 TL arası ekran kartı istiyorum. ( işlemci AMD R3 Pro 4350G)
Fakat AMD almak istesem yazılımsal sorunları ortaya çıkıyor. Ve ben 2 yıldır AMD APU işlemci kullanıyorum. FIFA 21 ve 22 de çok oyundan atma ve siyah ekran yedim bu işlemciyle beraber. Yani yazılımsal hatalar başıma geldi. Bu hatalar 6500XT ve benzeri kartlarda da olur mu?
Olursa onun yerine 6000 TL civarı NVIDIA ekran kartı olarak ne alınmalı?
Bayağı araştırdım açıkçası ama bir türlü bana uygun bir kart bulamadım. Ekstrem müthiş bir kart istemiyorum dediğim oyunları video/yayın yaparken 60 FPS de oynatacak uygun fiyatlı bir kart istiyorum.
GTX 1650 işlemcime darboğaz yaptırıyor (%16 seviyesinde),
RX 6500 XT güvenemiyorum (o da darboğaz yapıyor %18 seviyesinde),
Ne yapmalıyım?

Hiç düşünmeden RX 6600 almanı tavsiye ederim. İşlemciyi de sonrasında Ryzen 5 5600 yaptın mı 1080p canavar gibi sistem. 4GB ekran kartlarından uzak durmanızı tavsiye ederim. Darboğaza bakmayın. Alabileceğinizin en iyisini alın. Bütçe olunca işlemcide güncellersiniz, uzun süre götürür sizi.

Yazılım konusunda 6000 serisinde sıkıntınız olmasın ancak darboğaz konusuna gelirsek. Eğer o işlemciye göre almaya çalışacaksınız çokta bir şey beklemeyin o karttan. Bence işlemciyi yükseltin. Yoksa 6500 TL'ye alacağınız kart boşa gider.

Darboğazı FPS'ten feragat edip çözünürlük ve grafik yükseltme ile çözersiniz. Bütçe sıkıntılıysa AMD alın. Ben mesela 3060 Ti OC aldım bütçem vardı da. Ama bütçem olmasa RX 6700XT alırdım muhtemelen.

Yazılım konusunda 6000 serisinde sıkıntınız olmasın ancak darboğaz konusuna gelirsek. Eğer o işlemciye göre almaya çalışacaksınız çok da bir şey beklemeyin o karttan. Bence işlemciyi yükseltin. Yoksa 6500 TL'ye alacağınız kart boşa gider.

İşlemciyi kısa sürede olmasa da uzun sürede değiştirebilirim fakat PC Build sitesinden baktığımda 6600 %0 darboğaz yapar diyordu fakat 6500XT %18 darboğaz yapar diyordu ne kadar doğrudur?

Hiç düşünmeden RX 6600 almanı tavsiye ederim. İşlemciyi de sonrasında Ryzen 5 5600 yaptın mı 1080p canavar gibi sistem. 4 GB ekran kartlarından uzak durmanızı tavsiye ederim. Darboğaza bakmayın. Alabileceğinizin en iyisini alın. Bütçe olunca işlemcide güncellersiniz, uzun süre götürür sizi.

Böyle bir yer buldum. Güvenilir mi acaba?

Son düzenleme:
İşlemciyi kısa sürede olmasa da uzun sürede değiştirebilirim fakat PC Build sitesinden baktığımda 6600 %0 darboğaz yapar diyordu fakat 6500XT %18 darboğaz yapar diyordu ne kadar doğrudur?

Böyle bir yer buldum. Güvenilir mi acaba?
Gencergaming güvenilirdir hocam.

Geri
Yukarı