AMD Phenom II X4 965 BE Overclock

Nerding_Gamers

Hectopat
Yer
Isparta
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Evet elimde başlıkta belirttiğim işlemci var ve overclock yapmak istiyorum ancak 400 watt güç kaynağım ve fabrika çıkışı fan olduğu için yeltenemiyorum. İşlemci 3 yıllık ve daha bir iki sene daha kullanmayı planlıyorum yani sistemi yıpratmayacak bir seviyeye çeksem yeter diye düşünüyorum. Ekran kartım Sapphire R7 260x OC, sizce hangi parçaları almalıyım(soğutucu ve güç kaynağı olarak) ve bunları almak yerine direk işlemciyi değiştirmek daha mı ucuza patlar ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam işlemci kötü bir işlemci değil o kadar yıl önce çıkmalarına rağmen halen iyi performans gösterebiliyor. Sadece işlemciye %100 yük bindiren render çalışmaları ya da bazı uygulamalarda bir de üst düzey ekran kartları takıldığında darboğaz yaşanır bu da normaldir. Benim de 955BE!işlemcim var, 2009 yılında almıştım halen de yolda bırakmadığı ya da yetmediği yere kadar kullanırım diyorum. Oc yapacak isen stock fan zaten yetmeyecektir. Piyasada güzel soğutucular var, bütçeni bilmediğim için net şunu al diyemiyorum. Ben zamanında Tt bigtyp12 almıştım halen de kullanıyorum, iyi birşey alırsan uzun süre kullanırsın. Psu ise 400w oc harici yetiyordur belki ama onu da ileriye dönük 600-650w 80+ gold sertifikalı bir güç kaynağı alınabilir. Stokta 3.4 çalışıyor di mi işlemci öyle hatırlıyorum, anakartına da bağlı biraz doğru işlemlerle 3.8-3.9 u görebilirsin stabil bir şekilde diye düşünüyorum.

Anakart Asus M5A78 LE, mümkün olduğunca ucuza gelmesi lazım, power zaten şart ama soğutucu konusunda emin değilim. 100 tl'ye bir fan alıp 4 ghz'e sabitlemek ve bir iki yıl içinde yeni işlemci almak mı, yoksa sıvı soğutma bağlayıp overclock'u gittiği yere kadar götürmek mi daha mantıklı onu merak ediyorum :)

Aslında ileride nasıl olsa işlemci değişileceği için şimdiden iyi bir sıvı soğutma alıp uzun vadede kullanmak hem de şu anki işlemcinin oc potansiyelinden yararlanmak adına max. sınırlarda oc yapıp kullanmak en mantıklısı gibi duruyor. Ben de bir dahaki soğutucu tercihimi sıvı soğutmadan yana kullanmak istiyorum. Kasam pek müsait değil sadece örneğin çift fan radyatörlü bloklara göre falan. Uydurabilirsem kaliteli tek fanlı birşey alabilirim. Sizin kasanız müsait ise düşünmeyin derim :)

Ben kararımı verdim aslına bakarsanız, DHForum'daki arkadaşlar yardımcı oldu altta linkini vereceğim soğutucuyu alıp OC yapacağım. Bu arada güç kaynağının da yeterli olduğunu öğrendim, size de benim yapacağımı öneriyorum, az bir overclock girin ama işlemcinin ömrünü iyice kısaltacak bir seviyeye de çekmeyin.
ZALMAN CNPS7000C-ALCU 775/1156&754/939/940/AM2 İŞLEMCİ SOĞUTUCU

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı