AMD R5 3600X ve ASUS B550-F anakart için uyumlu RAM tavsiyesi

Bütçe
600-800

Tayfun Şirin

Decapat
Yaklaşık bir ay kadar süre önce, hesaplı ve şık olduğunu düşündüğüm, XPG D41 16 GB(2x8) 3200 MHz RAM modüllerini satın almıştım. Geçen haftanın sonunda ise yeni AMD R5 3600X'i ve ASUS ROG STRIX B550-F model anakartı satın aldıktan sonra, geçen pazartesi sistemin toplama işlemini gerçekleştirdim. Sistemin genel bağlantı kontrollerini tamamladıktan sonra, PSU şalterini indirip sistemi başlattım. Ancak, sistem açılmayı RAM modülleri yüzünden reddetti ve sistem ne görüntü verdi, ne de USB portlarını aktifleştirdi.

Durumla alakalı ek bilgi vermek mantıklı olacaktır diye düşünüyorum;
Aynı bilgisayar yaklaşık 4 senedir Intel i5 6500, MSI B150M Bazooka anakart ve bahsi geçen XPG D41 RAM (bu RAM'lerin yerinde Hyper X Fury 8 GB 2133 MHz RAM takılıydı daha önceden) modülleriyle çalışmaktaydı. RAM'ler, bu MSI anakart maksimum olarak 2133 MHz desteklediğinden, otomatik olarak bu hıza ayarlanmıştı. Pazartesi günü, bir heyecan ile sistemi düzgün bir biçimde toplayıp çalıştırdığımda ise, yeni ASUS anakartımda DRAM hatası ledinin yandığını ve sistemin boşta çalıştığını gördüm. Adata'nın sitesine girdiğimde, satın almış olduğum 3200 MHz hızında çalışan D41 modelinin AMD'ye desteğinin olmadığını gördüm ve doğal olarak moralim bozuldu.

Uzun lafın kısası, yaklaşık 500-800 TL civarında, AMD Ryzen 3. gen. İle uyumu olan, tercihen cift kanalda toplam 16 GB olarak çalışacak RAM tavsiyelerine açığım. Yine tercihen, sinerji bil. Veyahut İtopya bil. Gibi sitelerde stoğu bulunması ricamdır.
(Elimdeki XPG RAM'leri de şimdilik ikinci bir kasam olursa diye tutmayı düşünüyorum lafı geçen diğer eski parçalarla beraber.)

Spesifik olarak satın aldığım XPG RAM'lerin detayları;
(Bu konuyu gelecekte okuyacaklar için; satın alınan XPG RAM modülleri, 20 Temmuz 2020 tarihinde 702 lira civarındaydı.)

Aynı model ama fiyat farkı çok. İlla buradan alacağım ve ucuzunu arıyorum diyorsanız bir de bu aşağıdaki var.

Geri
Yukarı