AMD Radeon Ekran Kartlarında Boşta Güç Tüketimi Nasıl Düşürülür?

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
md-radeon-6000-serisi-ryzen-islemci-anakart-sistem.jpg

Genelde ekran kartlarının tükettiği yüksek güç değerlerine değiniyor olsak da güçlü GPU’lar her zaman tam gazda çalışmıyor. Bazen sistemimizi boşta bırakıyoruz veya YouTube videoları gibi basit işlemler yürütüyoruz. Birçok kişi ekran kartının güç tüketimine pek dikkat etmez. Alman yayını ComputerBase ise yaptığı testlerle birlikte AMD Radeon ekran kartlarında boşta güç tüketimini azaltmaya yardımcı olabilecek basit […]

Devamı: AMD Radeon Ekran Kartlarında Boşta Güç Tüketimi Nasıl Düşürülür?
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Variable Refresh Rate bildiğimiz üzere üst segment mobil cihazlarda yer almaktadır. Stabil çalıştığında enerji tasarrufu sağlamakla beraber görüntünün akışında bozulma neredeyse hiç görülmez.
1691164730895.png

60 Hz yenileme hızında gördüğümüz üzere GPU güç değerleri minimuma düştü.
1691164798198.png

144 Hz yenileme hızında ise 24W sabit tüketim gözlemlemekteyiz.

Donanımsal olarakta bu sorun çözülebilirdi.

Variable Refresh Rate denilen ayar Windows 10 ve 11'de bulunan Değişken Yenileme Hızı. Windows ayarları > Sistem > Ekran > Grafik ayarları kısmından açıp kapatabilirsiniz. Windows 10'da bazen varsayılan olarak kapalı gelebiliyor, gidip açmanız lazım ancak Windows 11'de varsayılan olarak açık geliyor.

tempsnip.png

Variable Refresh rate bildiğimiz üzere üst segment mobil cihazlarda yer almaktadır. Stabil çalıştığında enerji tasarrufu sağlamakla beraber görüntünün akışında bozulma neredeyse hiç görülmez.
Eki Görüntüle 1889731
60 Hz yenileme hızında gördüğümüz üzere GPU güç değerleri minimuma düştü.
Eki Görüntüle 1889738
144 Hz yenileme hızında ise 24W sabit tüketim gözlemlemekteyiz.

Donanımsal olarak da bu sorun çözülebilirdi.
@Heykirab
Mobil kısmından haberim yok lakin masaüstü kısmında 144Hz ve 5W güç tüketimi alıyorum (ince ayar yaptım lakin boştaki tüketimi etkilemiyor)

Bunun sebebi boşta 144Hz sebebi ile VRAM clock Boost yaparak enerji harcamaktadır, oyun> ekran> Adaptive Sync compatible açınca sorun ortadan kalkıyor.

Bu açık hali.

1691208499961.png

Bu kapalı hali.

1691208625497.png

@Heykirab
Mobil kısmından haberim yok lakin masaüstü kısmında 144Hz ve 5W güç tüketimi alıyorum (ince ayar yaptım lakin boştaki tüketimi etkilemiyor)

Bunun sebebi boşta 144Hz sebebi ile VRAM clock Boost yaparak enerji harcamaktadır, oyun> ekran> Adaptive Sync compatible açınca sorun ortadan kalkıyor.

Bu açık hali.

Eki Görüntüle 1890378

Bu kapalı hali.

Eki Görüntüle 1890379
Hocam kusura bakmayın fakat dediğiniz yeri bulamadım.
1691209712330.png

Yeni konular

Geri
Yukarı