AMD Radeon R5 M330 sistemde ani FPS düşmesi

Selamlar. Elimdeki laptop 2 yıllık. Oyunlarda iyi performans veriyor denebilir. GTA 5 High-normal karışık ayarlarda 30 FPS sabit.
Bu laptop sorunsuz iken son birkaç aydır şöyle bir hatam var. Oyuna giriyorum, 20 dakika oynuyorum ve FPS birden 5 oluyor, birkaç saniye sonra geri yükseliyor. Buna ne sebep oluyor olabilir? Herkes termal macun yenilememi söyledi ama termal macun olsa diğer ekran kartım neden etkilenmiyor?
O ekran kartımda böyle bir sorun yok. Onu kullanmamamın sebebi ise daha az FPS vermesi. Driverlarım güncel bu sorum her oyunda oluyor.
Lütfen 5 aydır araştırıyorum çözümü bilen varsa yardımcı olun.

Sistem:
4 GB DDR4 2300MHz RAM.
AMD Radeon R5 M330 2 GB.
Intel HD 620 2 GB.
i5-7200U 3.0 GHz işlemci ( Turbo açık )
500 GB HDD.
Windows 10 Pro işletim sistemi.
1366X768 60 Hz monitör.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar. Elimdeki laptop 2 yıllık. Oyunlarda iyi performans veriyor denebilir. GTA 5 High-normal karışık ayarlarda 30 FPS sabit.
Bu laptop sorunsuz iken son birkaç aydır şöyle bir hatam var. Oyuna giriyorum, 20 dakika oynuyorum ve FPS birden 5 oluyor, birkaç saniye sonra geri yükseliyor. Buna ne sebep oluyor olabilir? Herkes termal macun yenilememi söyledi ama termal macun olsa diğer ekran kartım neden etkilenmiyor?
O ekran kartımda böyle bir sorun yok. Onu kullanmamamın sebebi ise daha az FPS vermesi. Driverlarım güncel bu sorum her oyunda oluyor.

Sistem:
4 GB DDR4 2300MHz RAM.
AMD Radeon R5 M330 2 GB.
Intel HD 620 2 GB.
500 GB HDD.
1366X768 60 Hz monitör.
Hocam ısınmadan kaynaklı büyük ihtimalle. Diğer ekran kartı neden etkilenmiyor derseniz onu bilmiyorum ama bence ısınmadan kaynaklanıyor. Hiç temizlediniz veya macun yenilediniz mi?

Sistem:
4 GB DDR4 2300MHz RAM.
AMD Radeon R5 M330 2 GB.
Intel HD 620 2 GB.
500 GB HDD.
1366X768 60 Hz monitör.

RAM'den dolayı.

Aynı sisteme sahibiz ve şöyle söyleyeyim Windows 10 kullanmanı asla önermem 4 GB ve HDD kullanıyorum aynı ekran kartı ve işlemciyle eziyet oluyor ve dediğiniz şey bende de oluyordu örneğin Valorant oynuyordum FPS 60 sabitken bir an da 20'ye düşüyordu Windows 10'da tüm oyunlarım da kasma oluyor denemediğim Windows 10 sürümü kalmadı 2 3 yıl öncesine kadar sorun yoktu ama şu an geçince çok ağır kullanıyorum o yüzden Windows 8.1 Home Single Language geçtim o kadar hızlı ki HDD'li sistemler de bile deli gibi çalışıyor ve FPS artışı bayağı oldu tavsiyem Win8.1 geçmeniz.

RAM'den dolayı değil inanın bana sorun bu değil, droptan kastığım o tarz drop değil.
Bu sorun RAM ile ilgili bir şey değil.

O zaman RAM'i 8 yapıp neden sorunun kaynağının halkasını daraltmıyorsunuz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
4.23'ü açmalısınız

Bende de aynı kart var. Ekran kartı driver versiyonunu düşürmeyi denemenizi tavsiye ediyorum. Yeni versiyonlar işlemci de dalgalanma yapıyor. Normal de a8+r5 m330 sistemlerde yapıyor. Mesela ben de sistem 17.2.1 üstü driverlar da hiç kullanılabilir olmuyor(17.2.1 dede işlemcide dalgalanma oluyor ama ufak oluyor donma yaratmıyor bende. En stabil driverlar da çok eski) 2 snde takılma oluyor(oyunlarda fps yüksek oluyor ama yinede 2snde bir takılıyor) genel olarak işlemcide ki dalgalanmadan kaynaklı. Sizde bir düşürmeyi deneyin (17.2.1 yada 17.4.4 sürümünü öneriyorum) gerçi sizin tasarruf kartınız paylaşımlı bir kart benimki gibi apu değil ama yine de bir deneyin. Eğer bu da değilse sorun büyük ihtimalle ısınmadan kaynaklı bir düşüş olabilir.

Bende de aynı kart var. Ekran kartı driver versiyonunu düşürmeyi denemenizi tavsiye ediyorum. Yeni versiyonlar işlemci de dalgalanma yapıyor. Normal de a8+R5 M330 sistemlerde yapıyor. Mesela ben de sistem 17.2.1 üstü driverlar da hiç kullanılabilir olmuyor(17.2.1 dede işlemcide dalgalanma oluyor ama ufak oluyor donma yaratmıyor bende. En stabil driverlar da çok eski) 2 snde takılma oluyor(oyunlarda FPS yüksek oluyor ama yine de 2snde bir takılıyor) genel olarak işlemcide ki dalgalanmadan kaynaklı. Sizde bir düşürmeyi deneyin (17.2.1'ya da 17.4.4 sürümünü öneriyorum) gerçi sizin tasarruf kartınız paylaşımlı bir kart benimki gibi APU değil ama yine de bir deneyin. Eğer bu da değilse sorun büyük ihtimalle ısınmadan kaynaklı bir düşüş olabilir.

Denedim ama çok cahilim. Discord vesaire varsa yardımcı oalbilir misinz

Denedim ama çok cahilim. Discord vesaire varsa yardımcı oalbilir misinz
Eğer denediyseniz ve işe yaramadıysa demek ki problem bu değildir. Termal macun ya da ısınma kaynaklı da değil diyorsunuz. Daha profesyonel birinden yardım almalısınız bence benim de çözümlerim bu kadar maalesef.

Geri
Yukarı