AMD Radeon R5 M330 sistemde ani FPS düşmesi

Selamlar. Elimdeki laptop 2 yıllık. Oyunlarda iyi performans veriyor denebilir. GTA 5 High-normal karışık ayarlarda 30 FPS sabit.
Bu laptop sorunsuz iken son birkaç aydır şöyle bir hatam var. Oyuna giriyorum, 20 dakika oynuyorum ve FPS birden 5 oluyor, birkaç saniye sonra geri yükseliyor. Buna ne sebep oluyor olabilir? Herkes termal macun yenilememi söyledi ama termal macun olsa diğer ekran kartım neden etkilenmiyor?
O ekran kartımda böyle bir sorun yok. Onu kullanmamamın sebebi ise daha az FPS vermesi. Driverlarım güncel bu sorum her oyunda oluyor.
Lütfen 5 aydır araştırıyorum çözümü bilen varsa yardımcı olun.

Sistem:
4 GB DDR4 2300MHz RAM.
AMD Radeon R5 M330 2 GB.
Intel HD 620 2 GB.
i5-7200U 3.0 GHz işlemci ( Turbo açık )
500 GB HDD.
Windows 10 Pro işletim sistemi.
1366X768 60 Hz monitör.

Son düzenleyen: Moderatör:
R5 M330 kullanıyorum ve sorun tamamen Windows 10'u 4 GB RAM ve HDD ile kullanmakla alakalı bir yerden sonra RAM yetersiz kaldığı için oyununa drop giriyor bende de çok sık oldu Windows 8.1 Single Language geçtim ve sorunsuz kullanıyorum.

RAM için 64 MB isteyen oyunlardada sorun oluyorr ve eski bilgisayarlarımda böyle bir şey hiç olmadı.

Hocam RAM'den kaynaklı. 6200U olanını 1.5 yıl kullandım. RAM 8 veya 16 yapın hiç drop girmez.Lenovo kullanıyorsanız garanti dışına çıkmaz kendiniz takarsanız. Tabi garantisi bitmediyse.

Sorun driver'den kaynakli gibi.
Adrenalin destekli bir ekran kartında driver sorunu olmazbence. Bizzat aynı ekran kartını kullandım. Kendileri normalde 800 MHz'de çalışması gerekirken bir de üstüne 870'e kadar otomatik çıkıyor. GTA V 3 GB'yi aşkın RAM harcıyor. Sistemin kullandığını da sayarsak mecburen oyundan kısıyor bazen ve takılma yapıyor. Kesinlikle RAM takviyesi yapılması gerekiyor. FIFA 20 oynarken takılma yapıyordu bazen. 8 GB RAM takviyesi yapınca akıcı olmuştu.

Adrenalin destekli bir ekran kartında driver sorunu olmaz bence. Bizzat aynı ekran kartını kullandım. Kendileri normalde 800 MHz'de çalışması gerekirken bir de üstüne 870'e kadar otomatik çıkıyor. GTA V 3 GB'yi aşkın RAM harcıyor. Sistemin kullandığını da sayarsak mecburen oyundan kısıyor bazen ve takılma yapıyor. Kesinlikle RAM takviyesi yapılması gerekiyor. FIFA 20 oynarken takılma yapıyordu bazen. 8 GB RAM takviyesi yapınca akıcı olmuştu.
Olur. Arkadaş eklesin Discord'dan, Bir bakayım.

Olur. Arkadaş eklesin Discord'dan, Bir bakayım.

Sıkıntım RAM değil RAM'den kaynaklanan droplar farklı olur. Burada yarım saat oynadıktan sonra arada FPS 1 oluyor sesler takıltılı geliyor ve bu sorun RAM'den kaynaklı olsaydı onboard ekran kartımda da bu yaşanırdı ama onda her şey iyi çalışıyor. Sanırım sorun termal macun yenilenmemesi ve ısınmak. Bilgisayarcıya vermem gerekebilir çok anlamam iç temizlemesinden.

Bende de aynı kart var. Ekran kartı driver versiyonunu düşürmeyi denemenizi tavsiye ediyorum. Yeni versiyonlar işlemci de dalgalanma yapıyor. Normal de a8+R5 M330 sistemlerde yapıyor. Mesela ben de sistem 17.2.1 üstü driverlar da hiç kullanılabilir olmuyor(17.2.1 dede işlemcide dalgalanma oluyor ama ufak oluyor donma yaratmıyor bende. En stabil driverlar da çok eski) 2 SND'e takılma oluyor(oyunlarda FPS yüksek oluyor ama yine de 2SND'e bir takılıyor) genel olarak işlemcide ki dalgalanmadan kaynaklı. Sizde bir düşürmeyi deneyin (17.2.1 ya da 17.4.4 sürümünü öneriyorum) gerçi sizin tasarruf kartınız paylaşımlı bir kart benimki gibi APU değil ama yine de bir deneyin. Eğer bu da değilse sorun büyük ihtimalle ısınmadan kaynaklı bir düşüş olabilir.

O driverlardan birinin linkini atar mısın?

Yeni konular

Geri
Yukarı