AMD Radeon Software ile GPU undervolt yapmak

MrRich

Kilopat
Arkadaşlar selamlar, boşa kalan vakitlerde kafa dağıtmak amaçlı oyunlar oynamaktayım, dolayısıyla oturup en ideal ayarları bulmaya çalışmak için ek çaba sarf etmiyorum. Bilgi birikimimle güzel bir denge tutturup aşırı ısınmanın önüne geçebildim fakat aklıma bir şey takıldı.
Bir ekran kartında Memory ve Core clock değerlerini sabit tutup bunların voltajlarını stabilitesi bozulmayana kadar aşağıya çekmek bize ısı anlamında avantaj sağlıyor, kartlarımız daha az ısınıyor (U/V).
Benim merak ettiğim ise voltaj sabit kalmak koşuluyla saat hızları değiştiğinde sıcaklık değişir mi? Hemen örnek vereyim mesela bir profilde kart 0.850v değerinde 1000MHz değerinde diğer profil 0.850v 1250MHz değerinde bu iki durumda voltajlar aynı olduğu için kart aynı sıcaklıkta mı çalışır?

Ek olarak Core clock genel anlamda sanırım oyunun performansı yani aldığımız FPS'yi direk etkileyen bir şey, fakat Memory clock tam olarak ne avantaj sağlıyor?
Bu iki soruyla alakalı bizzat deneyimleri olan kişiler yorum yaparsa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı