AMD RAM frekans desteği

Memetfurkan

Hectopat
Daha fazla  
İnternette bazı şeyler gördüm, AMD 3200 MHz RAM'leri 2400 MHz'de çalıştırıyormuş.
Bazı RAM'ler AMD'ye olmuyormuş, bu konuda beni aydınlatır mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk nesil Ryzen sistemlerde frekans ile ilgili bazı sorunlar yaşanıyordu. Doğru anakart ve RAM kombinasyonunu yakalamak gerekiyordu. 2400 MHz üstüne çıkılmıyor diye bir şey yok. Ufak birkaç ayar ile yine yüksek değerlere çıkılabiliyor.
2. nesil Ryzen işlemcilerde bu durum oldukça azaldı. Sistem alacaksanız, konuda bunu da belirtin ki kontrol edelim.

Amd Ryzen platformu Anakart üreticilerinin ve AMD'nin zaman içinde yapıptığı Bios güncellemeleri ile şu an neredeyse piyasadaki tüm bellekler ile xmp ayarlarında sorunsuz çalışıyor. Sizin bahsetiğiniz konu milletin yüksek hızlı Ram satın alıp, Bios için de ayarlamadan bunları düşük hızda çalıştırması. Bu sorun Intel dahil tüm pc sahiplerinin ortak sorunu. Mutlaka mevcut Ramlerinizin XMP ayarlarında çalıştırılması performans açısından faydalı olacaktır.
2400'de de çalışmıyor, 2133 üzerine çıkaramadım ben. Anakart üreticilerinin uyum üzerine bir çalışması olduğunu düşünmüyorum. Ryzen uyumlu RAM'leri tercih edin.
Cpuz gibi bir program ile doğru ram hızına bakıp, Bios güncelemesine ve anakart üzerindeki RAM slotlarını kontrol edip ayarlayabilirsiniz. Ram Modüllerin kapasiteside önemli tabi...

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı