AMD RSR ve VSR ne zaman kullanılmalı?

Y.Aytuğ

Kilopat
Daha fazla  
Selam dostlar. Yakın zamanda RX 6700 XT ekran kartlı bir sistem aldım. AMD uygulamasına girdiğimde RSR ve VSR özelliklerini gördüm. VSR mantığını anladım. Darboğaz sorunun önüne geçmek için 1080p monitörü 2K gibi gösterip yükün ekran kartına binmesini sağlıyor. Bu özelliği darboğaz yaşamamak için açtım. Fakat Radeon Super Resolution mantığını tam anlayamadım. Bu özellik hangi durumlar için kullanılmalı? Bir de ek olarak VSR özelliğini sadece oyunlara girerken mi açmalıyım yoksa sürekli açık olsa olur mu? Aynı soru RSR için de geçerli. Şimdiden vakit ayırıp yorum yapacak herkese teşekkür ederim.

RSR,
Mesela bir oyuna girdin ve RSR'yi açtın. Monitörün ise 2K diyelim. Oyun içinden çözünürlüğü 1080P'ye çektiğin zaman bu sefer 1080P'yi 2K'ya çeviriyor arkada yani, FPS yükseltmeye yarıyor. Ama görüntü kötü oluyor tabii.

Bir de ek olarak VSR özelliğini sadece oyunlara girerken mi açmalıyım yoksa sürekli açık olsa olur mu? Aynı soru RSR için de geçerli. Şimdiden vakit ayırıp yorum yapacak herkese teşekkür ederim.

Eğer monitörün sanal çözünürlüğünü oyunu açmak istediğin çözünürlüğe çevirirsen mesela 2K'ya, oyunlar hep 2K çözünürlükte başlar.

VSR açmana gerek yok onun gerine FPS sabitle daha iyi. Görüntü gerçek çözünürlükten daha kötü olabilir.

Çoğu oyunda FPS limiti 60 olduğu için bu sefer 165 Hz aldığım monitör boşa gitmiş gibi olmayacak mı? Benim derdim 2K monitör alana kadar darboğaz sorunu yaşamamak. Bugün bir deneyeceğim eğer görüntü gerçekten rahatsız ederse dediğin gibi yaparım teşekkür ederim.

RSR,
Mesela bir oyuna girdin ve RSR'yi açtın. Monitörün ise 2K diyelim. Oyun içinden çözünürlüğü 1080P'ye çektiğin zaman bu sefer 1080P'yi 2K'ya çeviriyor arkada yani, FPS yükseltmeye yarıyor. Ama görüntü kötü oluyor tabii.

Eğer monitörün sanal çözünürlüğünü oyunu açmak istediğin çözünürlüğe çevirirsen mesela 2K'ya, oyunlar hep 2K çözünürlükte başlar.

RSR bir tık gereksizmiş güzelce açıkladığın için teşekkür ederim. Altta yazdığın şey VSR için geçerli değil mi?

RSR bir tık gereksizmiş güzelce açıkladığın için teşekkür ederim. Altta yazdığın şey VSR için geçerli değil mi?

Evet VSR için geçerli. Onu da tam açıklayayım.

Diyelim ki VSR açık ve Monitörün çözünürlüğü 1080P'de. Eğer sen oyununu 2K çözünürlükte oynamak isityorsan oyun içinden değiştirmen gerekiyor, eğer monitörün çözünürlüğü 1080p ise.

Eğer monitörün çözünürlüğünü 2K yapar isen, her girdiğin oyun 2K çözünürlükte başlar.

Masaüstün 1080p, oyun için kendi tercihin.
Masaüstün 2K oyunlar da 2K.

Bana karlırsa kendin oyun içinden ayarla. Diğer türlü Masaüstü çözünürlüğün kötü gözükebilir.

Evet VSR için geçerli. Onu da tam açıklayayım.

Diyelim ki VSR açık ve monitörün çözünürlüğü 1080P'de. Eğer sen oyununu 2K çözünürlükte oynamak isityorsan oyun içinden değiştirmen gerekiyor. Eğer monitörün çözünürlüğü 1080p ise.

Eğer monitörün çözünürlüğünü 2K yapar isen, her girdiğin oyun 2K çözünürlükte başlar.

Masaüstün 1080p, oyun için kendi tercihin.
Masaüstün 2K oyunlar da 2K.

Bana karlırsa kendin oyun içinden ayarla. Diğer türlü masaüstü çözünürlüğün kötü gözükebilir.

Evet masaüstü çözünürlüğümü 2K yapmıştım görüntü biraz rahatsız ediyordu ayrı ayrı ayarlayabildiğimizi bilmiyordum. Teşekkürler dostum.

Geri
Yukarı