AMD RX 540 Oyunlarda FPS Düşüşü

İşletim sistemi
Windows 10

MeteGrumman

Centipat
Sistemim:
  • AMD A10-9620P 3.40Hz.
  • DDR4 8 GB RAM.
  • AMD Radeon RX540 paylaşımlı 2 GB ekran kartı.
  • 1000GB HDD.
Arma 3, Witcher 3 gibi veya tüm oyunlarda düzenli olarak FPS düşüyor. Örnek olarak mesela bir oyunda 60 FPS alıyorsam 2 dakikada bir arayla o FPS 15 oluyor çok can sıkıcı bir durum hiçbir oyunu oynayamıyorum nasıl çözebilirim?

Işlemci isinmasi kaynakli olduğunu duşunuyorum MSI Afterburner'dan oyun içi değerleri atarsaniz bakabilirim laptop olmasi bu ihtimali daha da guclendirdi eskiden olmuyor yazmissiniz termal macun kurumuş laptop içi toz tutmus olabilir.
Macun değiştirdim ve tozunu temizledim ve ek olarakta anlık oluyor MSI Afterburner ile size bir değer sunamam.Özelden bir video atayım size.
Veya YouTube'ye video yüklüyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sorun bu videodaki gibi.

Hem azarlayarak konuşuyorsunuz hem de yanlış bilgi veriyorsunuz. Yetersiz RAM oyunda anlık droplara sebep olmaz.
Yazı düzenlenmiş, önce ki konuşmadan haberin olmadığı için atlamışsın. Yargıcı kardeşim. Sen daha iyi bilirsin ben cahilim bilmem ram nedir, ne işe yarar.

Sorunun kaynağını buldum. CPU.
Sorun şu: Oyun oynarken bilgisayar ısınıyor mesela 70 derece oluyor ama aniden 90 derece oluyor.
70 derece iken FPS 60 ama 90 derece olunca 15'e düşüyor çünkü CPU 90 derece limitini geçtiği için sanırım perforamansı düşürüyor.CPU'nun ısındığı zaman önlem olarak performans düşürmesini nasıl kapatabilirim?

Isınmayı önlemek için soğutucu kullanıyorum ve bilgisayarını içini temizleyip termal macunu değiştirdim.

Teşekkür ederim.

Sorunun kaynağını buldum. CPU.
Sorun şu: Oyun oynarken bilgisayar ısınıyor mesela 70 derece oluyor ama aniden 90 derece oluyor.
70 derece iken FPS 60 ama 90 derece olunca 15'e düşüyor çünkü CPU 90 derece limitini geçtiği için sanırım perforamansı düşürüyor.CPU'nun ısındığı zaman önlem olarak performans düşürmesini nasıl kapatabilirim?

Isınmayı önlemek için soğutucu kullanıyorum ve bilgisayarını içini temizleyip termal macunu değiştirdim.

Teşekkür ederim.
Uzun süredir bu problem ben de yaşıyordum. Çözümü soğutucu alarak çözmüştüm ama sonra tekrar başlamıştı. Geçen hafta CoolerMaster'ın termal macununu alıp sürdüm şuan maşallah nazar değmesin hiç bir sıkıntısı yok. Sadece soğutucuyu açmayı bazen unutunca sorun olabiliyor ama onun haricinde gayet serin çalışıyor.

Soğutucu kullanırken ve oyun oynarken 60 derecenin üstüne çıkmıyor ama bazen soğutucu kullanmadan oyun oynuyorum ve bu sorun oluşuyordu.
Eskiden soğutucu kullanmama rağmen bu sorun oluyordu, içini temizleyip macun değiştirdim sorun düzeldi.
Sorunun kaynağı ısınma ve ısınma olduğu için de CPU'nun performans düşürmesi:

CPU'nun aldığı bu önlemi nasıl kaldırabilirim?

Geri
Yukarı