AMD Ryzen 2000 ve 3000 yüksek voltaj saçmalığı

Makaleler
9
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Şu ana kadar MSI anakartlarda gördüm forumda. Core performance boost ayarıyla işlemci voltajı 1.4-1.45V seviyelerine çıkıyor ki AMD kendisi 1.45V'un işlemci ömrüne kötü etkisi olduğunu söylüyor diye hatırlıyorum. Her neyse insan OC yaparken bile 1.4V vermeye korkarken stok soğutucuyla bu kadar yüksek voltaj değerleri görmek tamamen saçmalık. Bu olay tam olarak neden oluyor ve 3000 serisi gelmesine rağmen neden hala çözülmedi? İnsanlara AMD stok soğutucusu başarılı, AMD ısınıyor olayları hikaye diyoruz forumda ancak işlemciye 1.4V gidince bırak stok soğutucuyu, üst düzey hava soğutmalar bile zorlanıyor. Bunun çözümü var mı? Core performance boostu kapatmayı çözümden saymıyorum. Cidden çok sıkıntılı bir olay. Sıradan kullanıcıyı direkt Ryzen serisinden soğutur.

O tarz yüksek voltajlara işlemci sadece belli yük durumlarında ve sıcaklıklarda çıkıyor. Kendi 2600X işlemcim üzerinden yorum yapayım, gidip Prime95 gibi testlere soktuğumda işlemciyi 1.3V - 1.33V arasında dolandığını gözlemledim.
Ryzenlar da CPU voltaj gözlemlemek için CPU-Z önermiyorum. HWinfo64 daha doğru bir program.
Orada '' CPU Core Voltage ( SVI2 TFN ) '' değerini alıyoruz.

Şimdi dönelim başta ki konuya, dediğim gibi işlemci yük ve sıcaklık durumuna göre voltajı ayarlıyor. Bu sanırım XFR 2'nin bize bir nimeti. Masaüstünde internette gezerken yukarıda verdiğim Core Voltage değeri genellikle 1.4V üzerinde oluyor ( Bu da işlemcinin frekansını kendi sınırları dahilinde mümkün olduğu kadar yukarıda tutmasına yarıyor ) ama sıcaklıklar ise 45-55 derece aralığında oluyor. Oyuna girip yük altına girdiğinde ise hemen 1.4V'nin altına düşüyor Voltage. Diyeceğim o ki sanırım Ryzenların çalışma yöntemi bu şekilde. Kendi işlemcimi 2018 Mayıs ayından beri ( Ryzen 2000 ilk çıkış tarihi ) kullanıyorum herhangi bir sorun gözlemlemedim aldığımdan bu yana.

Fakat şöyle de bir konu var MSI anakartlarda gerçekten fazla fazla voltaj verme sorunu olduğu da doğru 1.5V değerler gören arkadaşlar var onların Undervolt yapmalarını öneririm.

O tarz yüksek voltajlara işlemci sadece belli yük durumlarında ve sıcaklıklarda çıkıyor. Kendi 2600X işlemcim üzerinden yorum yapayım, gidip Prime95 gibi testlere soktuğumda işlemciyi 1.3V - 1.33V arasında dolandığını gözlemledim.
Ryzenlar da CPU voltaj gözlemlemek için CPU-Z önermiyorum. HWinfo64 daha doğru bir program.
Orada '' CPU Core Voltage ( SVI2 TFN ) '' değerini alıyoruz.

Şimdi dönelim başta ki konuya, dediğim gibi işlemci yük ve sıcaklık durumuna göre voltajı ayarlıyor. Bu sanırım XFR 2'nin bize bir nimeti. Masaüstünde internette gezerken yukarıda verdiğim Core Voltage değeri genellikle 1.4V üzerinde oluyor ( Bu da işlemcinin frekansını kendi sınırları dahilinde mümkün olduğu kadar yukarıda tutmasına yarıyor ) ama sıcaklıklar ise 45-55 derece aralığında oluyor. Oyuna girip yük altına girdiğinde ise hemen 1.4V'nin altına düşüyor Voltage. Diyeceğim o ki sanırım Ryzenların çalışma yöntemi bu şekilde. Kendi işlemcimi 2018 Mayıs ayından beri ( Ryzen 2000 ilk çıkış tarihi ) kullanıyorum herhangi bir sorun gözlemlemedim aldığımdan bu yana.

Fakat şöyle de bir konu var MSI anakartlarda gerçekten fazla fazla voltaj verme sorunu olduğu da doğru 1.5V değerler gören arkadaşlar var onların Undervolt yapmalarını öneririm.
Yük altında voltaj düşmesinin nedeni sistemin düşürmesi değil. Bu zaten olağan ve oldukça normal bir şey. İşlemci yük altına girdiğinde işlemciye giden akım oldukça artıyor ve bu yüzden voltaj düşüyor. Bu düşüşü engellemek için overclock yapanların yakından tanıdığı LLC ayarı mevcut. Yani 1.4V vermesi de zaten başlı başına saçmalık. @Ulunay , görünüşe göre ejderiya ateş püskürüyor 🙂

Son düzenleme:
Yük altında voltaj düşmesinin nedeni sistemin düşürmesi değil. Bu zaten olağan ve oldukça normal bir şey. İşlemci yük altına girdiğinde işlemciye giden akım oldukça artıyor ve bu yüzden voltaj düşüyor. Bu düşüşü engellemek için overclock yapanların yakından tanıdığı LLC ayarı mevcut. Yani 1.4V vermesi de zaten başlı başına saçmalık. @Ulunay , görünüşe göre ejderiya ateş püskürüyor 🙂
Doğru söylüyorsunuz. Overclock konularına çok hakim değilim sadece gözlemciyim diyebilirim :) Yine de dediğim gibi 1.4V gibi değerlerin zarar vereceğini düşünmüyorum çok düşük yük altında işlemci bu voltaja maruz kalıyor.

Ekleme : 2 Anakart değiştiğimi belirtmeyi unutmuşum ilk aldığımda işlemciyi B450 piyasada yoktu GIGABYTE B350 Gaming 3 anakartım vardı. Sonra TUF B450 Plus'a geçtim. İki anakartta da işlemci aynı davranışları sergiliyordu. Bu da bu voltaj olayının sorun edilmemesi gerektiğini düşündüren 2. şey benim için.

Doğru söylüyorsunuz. Overclock konularına çok hakim değilim sadece gözlemciyim diyebilirim :) Yine de dediğim gibi 1.4V gibi değerlerin zarar vereceğini düşünmüyorum çok düşük yük altında işlemci bu voltaja maruz kalıyor.
Zarar vermez ancak tamamen saçmalık 🙂

MSI b350 pc-mate anakartimdaki ilk işlemci Athlon x4 dü.oto voltaji 1.4 olarak ayarladı.Mecburen elle düşürdüm.Suan ryzen 2600 takılı oto 1.24 de ortalama sıcaklık 40-50 arsası geziyor.Kasam havalandırma olarak kötü.1.21v kadar inmeyi başardım.3.9ghz Max boostta sorunsuz kullanıyorum.

Saçmalık veya değil. Bence değil :) Ben aldığım performans ile ilgileniyorum. 👍
Forumda tonla konu var "Ryzen aşırı ısınma" "Ryzen yüksek sıcaklık" diye. Sende sorun yok ama genelde MSI 400 ve 500 serisi olanlarda sıcaklık 95 derecelere çıkıyor.

Bende 2700x var manule OC yapıyorum.Hazırının arada 4.2 hıza ulaşıp 1.4v verdiği ayar yerine sürekli 4.2 de 1.3 gibi bir değerle ulaşıyorum uzun süredir stabil bir şekilde kullanıyorum. Manuel olarak oc yapmak en mantıklısı.

Maalesef ki bahsedilen durum gerçekten doğru. Her MSI anakartta olmasa da bazılarında oluyor. Bir sistemimde MSI Z390 Gaming Plus diğerinde MSI B450 Gaming Plus MAX var. Z390 modelinde hiçbir sıkıntı yok hatta i5 9600K işlemcim 1.31V ile 5 GHz’ye OC yapılı bir durumda. Lakin B450 olan versiyonda voltaj konusu sıkıntılı, bunu ben değil servis söyledi ama kullanıcı hatası olarak geçiyormuş. Nasıl oluyorsa artık 2 haftalık anakartta. Daha anakartın fabrika ayarlarını bile ellememe rağmen suç bana yıkıldı. MSI yüzünden AMD’den soğudum desem yeridir. Bir de şu durumu bir çözemedim; İşlemci R5 3600X stok fan ile kullanılıyor boşta 2200 RPM, stres testinde 3550 RPM oluyor. (CPB kapalı) Bu RPM değerleri normal mi? @Shimada Sensei

Yeni konular

Geri
Yukarı